Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Markalar, ürünlerini veya hizmetlerini insanlara tanıtmak amacı ile kimi zaman tanıtım yazılarına başvurabilirler. Tanıtım yazıları, belirli linkleri de içerisinde barındırarak ürünler, hizmetler ya da firmalar hakkında bilgi sunar. Peki tanıtım yazısı nasıl yazılır? Bir markanın sunduğu hizmetleri bildirdiğinden dolayı bu yazılara aynı zamanda reklam metinleri de denilmektedir. SEO açısından çok önemli olan bu tanıtım yazıları, web site trafiğinizi de arttırmaktadır. Böylece arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanızı sağlanır ve geniş kitlelere ulaşmanız ile sonuçlanır.

Arama motorları, backlinklere oldukça fazla önem verir. Tanıtım metinleri de backlink çıkışlı olduğundan aynı önemi tanıtım yazılarına da göstermemiz gerekiyor. Bu konuda ilk olarak bilmemiz gereken nokta tanıtım yazılarının backlink yöntemi diğer backlink yöntemlerine göre daha uzun olacaktır. Çünkü, tanıtım yazınız kullanıcılara sunmakta olduğunuz hizmetleri ve ürünleri kapsayacaktır. Bu nedenle, bir web sitesine tanıtım yazısı vermek istiyorsanız, bu sitenin trafiğinin yüksek olduğuna dikkat etmeniz gerekir.

İlgi Çekici Bir Tanıtım Yazısı Yazmak

Yüksek trafiğe sahip bir web sitesine tanıtım yazısı vermek ile iş bitmiyor. Bu noktada, metninizin ilgi çekici olması da gerekmekte. İlgi çekici bir metin, pazarlama alanında da iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Özellikle de bir ürün tanıtımı gerçekleştiriyorsanız, bu noktada titizlik ile çalışmanız gerekir. İlgi çekici bir tanıtım yazısı için dikkat etmeniz gerekenler ise şöyle:

 • Dikkat çekici bir başlık yazın
 • İlk paragrafınızın yeteri kadar açıklayıcı olduğundan emin olun
 • Yazınızı gönderdiğiniz mecralara dikkat edin
 • Tarih ekleyin
 • Görsel ögelerinizi eklemeyi unutmayın
 • Videolar ekleyin
 • Doğru anahtar kelimeleri ekleyin

Bir tanıtım yazısının en önemli faktörlerine kısaca değindik. Şimdi bu faktörleri daha geniş bir şekilde inceleyelim.

Dikkat Çekici Bir Başlık Oluşturmak

baslik
İçeriğinizin dikkat çekici olabilmesi için ona uygun bir başlık bulmanız gerekir.

Yazının başlığının özensiz ve dikkat çekici olmaması, kullanıcılar tarafından yazınızın gözden kaçmasına neden olabilir. Ücretli bir tanıtım yazısı yazdırdığınızda işler biraz daha farklı olabilir. Ancak, durum bunun tam tersi ise ve dijital bir yayıncıya tanıtım yazınızı gönderiyorsanız, ziyaretçiler yazınızı okumayabilirler. Özellikle de editörler yazınızın yeteri kadar ilgi çekici olmadığını düşünerek tanıtım yazınızı paylaşmayabilirler.

Dikkat çekici bir başlık oluşturmak için ürününüzde yer alan farklı bir özelliği belirtebilir, getirdiğiniz bir yenilikten bahsedebilir veya ilginç bir istatistik kullanabilirsiniz. Bu tür yöntemler kullanarak kullanıcıların ilk paragrafınıza bir göz atmasını sağlayabilirsiniz. Ondan sonra ise sırada başka bir adım yer alıyor: Açıklayıcı bir paragraf oluşturmak.

İlk Paragrafınızın Açıklayıcı Olduğundan Emin Olun

Dikkat çekici bir başlık yazdınız. Kullanıcıların dikkatini çekerek tanıtım yazınızın ilk paragrafının okunmasını sağladınız diyelim. Bu noktada, kişilerin yazınızı okumasına devam etmesi için akılda kalıcı ve açıklayıcı bir ilk paragraf yazmanız gerekiyor. İlk paragrafınızda tanıtım yazınızın ne hakkında olduğu ve önemli noktaları hakkında kısa bir bilginin yer edinmesi gerekir.

Tanıtım yazınızda önemli olan noktaları ilk paragrafınızda belirterek kullanıcıların bu bilgileri daha da merak etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede ilk paragrafınız daha fazla akılda kalıcı olur ve kullanıcılar yazınızı okumaya devam eder.

Yazdığınız Mecraya Dikkat Etmek

mecra
İçeriğinizin yayınlanacağı mecra da yazınızın kriterlerini belirlemede önemli rol oynayacaktır.

Dikkat çekici bir başlık, açıklayıcı bir ilk paragraf yazdınız, ancak yazınızın paylaşıldığı platformda hedef kitleniz yer almıyor. Bu durum yazınızın gereği kadar ilgi görmemesinin başlıca sebebi olacaktır. Bu yüzden, tanıtım yazınızın hangi mecralarda yayınlanacağına dikkat etmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, belirli bir yayın için özel bir tanıtım yazısı yazıyorsanız, bu yayına katılan kitlesine veya diline dikkat etmeniz gerekir. Çünkü ne kadar iyi bir yazı yazmış olsanız da yazınızın yayınlandığı platformun dinamiklerine uyum sağlamamak yeteri kadar etkileşim alamamanıza neden olacaktır.

Tanıtım Yazınıza Tarih Ekleyin

Tanıtım yazınızda bir ürün veya bir hizmetin tanıtımını yapacağınız için tanıttığınız noktanın bir bitiş süresi olabilir. Bu nedenle, yazınıza tarih eklemeniz gerekir. Yazınıza eklemek istediğiniz tarih, yazıda yer alan etkinliğin bitişi veya başlangıcı hakkında bilgi verecektir.

Görsel Ögeler Ekleyin

Yazılara göre görsel ögeleri çok daha çabuk tüketiyoruz. Bu nedenle, görsel ögeler çok daha hızlı bir şekilde dikkat çekiyor. Ancak, yazınıza görsel eklerken görselleri kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip olduğundan emin olun. Kalitesiz görseller tanıtmak istediğiniz ürünü kalitesiz gösterecektir. Bu da kullanıcıların fikirlerini olumsuz olarak etkileyebilir.

Tanıtım yazılarında genellikle bir ürün görseli yer alır. Ancak, görselleriniz arasında markanızın logosu gibi görselleri de yazınıza dahil etmeniz gerekir. Bu görselleri yazınıza eklemek, marka bilinirliğinizi arttırma noktasında önemli bir adımdır. Eğer tanıtım yazınıza görsel eklemezseniz, editörler kendi buldukları görselleri eklemeyi tercih edebilir. Bu istediğiniz bir tanıtım yazısına sahip olamamanız anlamına gelebilir.

Yazınızda Video Kullanın

video
Video içerikleri ile tanıtım yazınızı zengin hale getirebilirsiniz.

Videolar, görseller gibi oldukça dikkat çekici faktörlerden birisidir. Yazınızda tanıtmak istediğiniz konu hakkında videolarınız var ise bunu yazınıza ekleyin. Bu noktada, eğer videonuz YouTube gibi önemli platformlarda yer alıyor ise yazınızın içerisine video linkini yerleştirebilirsiniz. Tanıtım yazınıza video eklemek, metninizin kalitesini arttıracağı gibi kullanıcılardan gelen etkileşimi de arttıracaktır.

İçeriğinizin Kaliteli Olduğundan Emin Olun

Tanıtım yazısının en önemli kısımları arasında kuşkusuz içerik kalitesi yer alıyor. Eğer içeriğinizin kalitesi düşük olursa, tanıtım yazınız ürününüze fayda sağlamak yerine zarar sağlayacaktır. Kullanıcıların markanız hakkında olumsuz düşüncelere kapılmaması için yazınızın içeriğinin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Anahtar Kelimelere Dikkat Edin

Anahtar Kelimeler
Anahtar kelime kullanımı da içeriğinizin başarılı olması konusunda büyük rol oynamaktadır.

Anahtar kelimeler yazınızın kullanıcılara ulaşmasını sağlayan faktörlerdir. Tanıtım yazılarınızda anahtar kelime oranının %2 ile %4 olmasına dikkat edin. İçeriğinizde sadece anahtar kelimeler değil, anahtar kelimelerin varyasyonları da olmalıdır. Bu noktada şu faktörlere dikkat edebilirsiniz:

 • Tanıtım yazınızda sadece tek bir anahtar kelime olmamalıdır.
 • Anahtar kelimenizin diğer varyasyonlarını da kullanmalısınız.
 • Anahtar kelimeleri içeriğinizde doğru bir şekilde dağıtın.
 • Sadece anahtar kelimelerden oluşan bir yazı olmamasına dikkat edin.
 • Yazınızın başlığında anahtar kelimenizi kullanın.
 • İlk paragrafınızda anahtar kelimenizi geçirin.

Anahtar kelime noktasında yukarıda yer alan faktörlere dikkat etmek yazınızın kalitesini arttıracaktır.

Anahtar kelime kullanımı hakkında çok daha fazlasını öğrenebilmek için Anahtar Kelime Planlaması Nedir, Nasıl Yapılır? adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özgün Bir İçerik Üretin

Tanıtım yazınızın özgün bir içerik olmasına dikkat edin. Bu nedenle, yazınızı oluştururken veya oluşturmadan önce titiz bir şekilde araştırma yapmanız gerekir. Çünkü, kopya yazılardan oluşan tanıtım yazısı kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Tanıtım yazınızın sadece link verme amacı ile yazılmasını istemezsiniz. Bu noktada, yazınızın kalitesini arttırmak için özgün bir içerik yazarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *