Kişisel Blog Ne Demek? Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Özellikle internet ortamlarında çok fazla ön plana çıkan blog siteleri pek çok kullanıcı tarafından yoğun bir ilgi görmektedir. Günümüzde içerik üreten pek çok çeşit blog türü vardır. Bunlardan birisi de kişisel bloglardır. Peki kişisel blog ne demek? Ya da kişisel blog ne işe yaramaktadır? Bilmek ister misiniz?

Kişisel blog ne demek sorusunun cevabı gayet basittir. Kişisel bloglar çağımızda blog yazarlarının düşüncelerini ve deneyimlerini sanal ortama aktarmadaki en etkili iletişim araçlarından birisidir. Zamana göre bilgiler paylaşmak ve fikirleri online olarak ifade etmek için kullanılmaktadır. Yani bir çeşit içinde her konudan bilgilerin verildiği sanal günlüklerdir.

Kişisel Blog Ne Demek?

Kişisel blog sitesi web ya da sanal ortamlarda internet günlüğü olarak tanımlanmaktadır. Bu sayfalara uzman olunan ya da ilgi duyulan her konuda içerikler hazırlanabilmektedir. Çağımızın gelişen internet teknolojisi ile pek çok kişi tarafından tercih edilen iş kolları arasındadır. Kişisel bloglar iş kolu olmasının yanında pek çok kişiye maddi kazanç da sağlamaktadır. Ancak bunun için sağlam ve kaliteli bir blog altyapısı oluşturulması gerekmektedir.

Blog sayfası açmak için tekniğe dayalı profesyonel bir bilgisayar bilgisine sahip olmaya gerek yoktur. Yeterli bilgilere sahip olunduğu ve yazılacak konu ile ilgili detaylı araştırmalar yapıldığında kısa sürede kişisel blog sayfaları oluşturulabilmektedir.

Kişisel Blog Nasıl Açılır?

kisisel blog
                           Blog açmanın birden fazla yöntemi bulunsa da her zaman geçerli olan bazı aşamaları vardır.

Blog sayfası açmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de kişisel blog nasıl açılır? sorusudur. Öncelikle kişisel blog sayfası açılmadan önce blog konularının ve amaçlarının belirlenmesi yani blog stratejilerinin seçilmesi çok önemlidir. Bu sayede daha kaliteli içerikler okuyuculara sunulabilmektedir. Kişisel bloglarda sanat, siyaset, teknoloji, güzellik, bakım, makyaj, vs. gibi pek çok konuda bilgi paylaşımları yapılabilmektedir. Kişisel blog açılması adımları şu şekilde sıralanabilir:

Blog İsmi Seçimi

Kişisel blog için en önemli noktalardan bir tanesi blog isminin ne olduğudur. Akılda kalıcı olmayan isimli blog sitelerine ikinci kez girmeye çalışan kişilerin unutması daha kolay olacaktır. Bu yüzden kişisel blog sahiplerinin anlaşılır, akılda kalan ve basit site isimleri bulmak gerekmektedir.

Domain Seçimi

Kişisel blog açılabilmesi için domain seçimi oldukça önemlidir. SEO konusunda oldukça önemli olan domain ismi seçilirken kısa, akılda kalıcı, kolay okunup yazılabilen ve çok uzun karakter barındırmayan bir isim seçmek gerekmektedir. Bununla ilgili kişisel blog isim önerileri iyice araştırılmalıdır.

Hosting Seçimi

Kişisel blog sayfası açılırken hosting seçimi de oldukça önemli bir husustur. Hosting blog dosyalarının saklanacağı ve blog yayınının yapılacağı sunuculardır. Blog sayfası açmak isteyen kişiler hosting paketleri içerisinden kendilerine en uygun olanı seçip satın alabilmektedir.

Site Altyapısı Seçmek

altyapi
                        İyi bir altyapıya sahip olmak her zaman önemlidir.

Kişisel bloglar için önemli olan bir diğer adım ise sitenin alt yapısının seçilmesidir. Bunun için kişisel blog oluşturabilinecek birçok servis ve platform bulunmaktadır. Kişisel bloglar için genellikle WordPress alt yapıları tercih edilmektedir. WordPress altyapı sistemi açmak diğerlerinden daha kolay ve sorunsuzdur. WordPress kurulumu kolaylıkla yapıldıktan sonra site içindeki ve dışındaki teknik detaylar kısmına geçilebilmektedir. Teknik unsurlar tamamlandıktan sonra blog sayfası için içerik oluşturmaya başlanabilir. İçerik oluşturulurken yazılan yazıların SEO uyumlu olmasına özellikle dikkat edilmelidir. SEO uyumlu içeriklerde anahtar kelime kullanımına, yazılan yazının okunabilirliğine ve yazıların özgün ve akıcı bir dil ile yazılmasına dikkat edilmelidir.

Kişisel bloglarda SEO uyumuna dikkat edilmez ise kişisel bloglar Google arama motorunda üst sıralarda gözükmez ve tıklanma oranların düşebilmektedir. Bu yüzden kişilere maddi kazanç sağlayacak kişisel bloglar kurulurken belirtilen her noktaya dikkat edilmeli ve buna göre bir blog sayfası oluşturulmalıdır.

Instagram Kişisel Blog Nasıl Açılır?

Instagram
                                Instagram’da da birçok blog sayfası bulunmaktadır.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi Instagram uygulamasıdır. Pek çok kişinin fotoğraf paylaşıp yazılar yazdığı site aynı zamanda kişisel blog olarak da kullanılabilmektedir. Instagram kişisel blog sayfaları gezi, siyaset, sanat, yemek, vs. gibi birçok konu içerikli sayfalar şeklinde olabilmektedir. Ayrıca Instagram kişisel blog sayfaları ücretsiz bir şekilde açılabilir. Instagram kişisel blog açma aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Instagram uygulamasında profil sayfasına giriş yapılır.
 • Sağ üst köşede bulunan üç nokta şeklindeki butona tıklanır.
 • Açılan kısımda en alt kısımda bulunan ayarlar menüsü seçilir.
 • Buradan hesap yazısına tıklanır.
 • Profesyonel hesaba geç sekmesine tıklanır.
 • Burada uygulama nasıl bir profesyonel hesap istendiğini kullanıcıya sormaktadır. Kullanıcı İçerik üreticisi kısmına tıklamalıdır.
 • Kategori seçimi yapılır.
 • Daha sonra arzu edilirse diğer sosyal medya hesapları ile bağlantı kurulabilir.
 • İletişim adresleri eklenir.
 • Kişisel blog sayfası herkese açık hale getirilir ve bu sayede en yüksek verim alınabilmektedir.

İnstagramda kişisel blog açma aşamalarının yanında Instagram kişisel blog özellikleri de bilinmelidir. Instagram kişisel blog özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Bütün blog sayfaları ile bağlantılı halde olmayı sağlar.
 • Tema seçimi yapılabilir.
 • Maddi kazanç amaçlı değildir.
 • Ziyaretçiler ile iletişim kurma şansı vardır.
 • Ücretsizdir.

Bütün bu özelliklerinden dolayı Instagram kişisel blog sayfaları özellikle son günlerde pek çok Instagram kullanıcısı tarafından tercih edilmektedir. Bu sayfalar sayesinde pek çok ziyaretçi her konuda bilgi sahibi olabilmektedir.

Kişisel Bloglar Para Kazandırır mı?

para kazandirma
                                Ziyaretçi sayısı fazla olan bloglar para kazandırmaktadır.

Kişisel bloglar özellikle web ortamlarında kurulduklarında ciddi bir kazanç kaynağıdır. Ancak kişisel blogların para kazandırması için daha fazla görüntülenme ve tıklanma oranı alması gerekmektedir. Fazla tıklanma alan kişisel blog örnekleri daha fazla reklam aldıkları için buna doğru orantılı olarak daha fazla kazanç sağlamaktadır.

Kişisel blog sahiplerinin asıl gelir getiren kaynağı Google Adsense’dir. Google adsense bir reklam servisidir. Blog sahibi kişiler Google aracılığı ile kurulan Adsense sitesinden öncelikle gmail hesapları ile başvuru yapmak zorundadır. Ardından kişisel blog Google tarafından değerlendirilir ve eğer uygun koşulları sağlar ise gelen başvuruyu onaylar. Böylece adsense hesabı açılmış olur. Hesap oluşturulduktan sonra Google sistemi tarafından verilen sistem kodlarının kişisel blog sitesine işlenmesi gerekmektedir. Böylece siteye girip reklamlara tıklayan kişiler üzerinden kişisel blog sahibi kişiler kazanç sağlamaktadır. Bu kazançlar ile ilgili bütün veri analizleri, dökümler ve görüntülenme oranlarına göre kişisel blog sahibine bir ödeme yapılmaktadır. Ödemeler genellikle reklam gelirleri ve diğer detaylara göre her ay hesaba yatmaktadır.

Adsense hakkında daha çok şey öğrenmek için AdSense Geliri Nasıl Arttırılır? yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorulan

Eğer blogunuzu özenli bir şekilde geliştiriyorsanız ve yeterli ziyaretçi sayısına sahipseniz elbette ki para kazanabilirsiniz.

Eğer alanında profesyonel kişiler ile çalışmak istiyorsanız belirli bir miktar ödeme yapabilirsiniz. Ancak blog sitelerini tamamen ücretsiz bir şekilde açabilmenizi sağlayacak çok sayıda alternatif bulunmaktadır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *