Online Yazarlık Eğitimi​

Gelişen internet çağında yazarlık, büyük anlamda önem kazanmış bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek edebi anlamda gerekse dijital içerik bağlamında yazarlık, hem en eski mesleklerden biri hem de geleceğin en dinamik alanlarından biri olarak bugünün nabzını tutmaktadır. Bu kadim alanda üretim yapmak özellikle de yaratıcılığı beslemek için en doğru yoldur. Online yazarlık eğitimi, yazarlığın dijital mecralara taşınmasını hedefler.​
yazarlik

Dijital dünyanın getirdiği online mecralar üzerindeki yoğun kullanım, e-ticaret faaliyetleri, web siteler ve sosyal medya mecralarında üretilen nitelikli içerik ihtiyacını da arttırmıştır. Online mecralarda artan bu ihtiyaçlara yönelik olarak yazarlık ve editörlük yaparak birçok alanda üretim yapmak ve yeni kariyer planları oluşturmak mümkündür. Online yazarlık alanında değer üreterek geleceğin inşasında rol oynamak ve yeni sektörel gelişmelerin ışığında çalışmalar yapmak için online yazarlık eğitimini değerlendirebilirsiniz. 

Peki, online yazarlık eğitimi, ne hedefliyor, öğrencilerine neler vaat ediyor ve geleceğe nasıl ışık tutmayı planlıyor? Bütün bu soruların cevabını ve daha fazlasını yazımızdan öğrenebilirsiniz. Siz de dijital içerik platformunun gelecek vizyonunda rol oynamak ve alacağınız eğitimle kendinize değer katmak isterseniz yazımızdaki detayları takip ederek bize katılabilirsiniz. Hazırsanız online yazarlık eğitimini detaylı olarak irdelemeye başlayalım…

Online Yazarlık Nedir?

Online yazarlık, temelde geleneksel yazarlığa göre çok büyük farklılıklar içermemekle birlikte; dijital mecraların dinamiklerini göz önünde bulundurmayı gerektiren ve yeni dinamiklerle yeniden oluşturulan bir meslektir. Özellikle internet dünyasının hızlı ve anındalık pratiklerine göre inşa edilen bu yaklaşık 20 yıllık meslek, geleneksel yazarlık dinamiklerini bir araya getirmektedir.

Bu açıdan online yazarlık;  gazeteci yazarlık, reklam yazarlığı, metin yazarlığı gibi mesleklerin harmanlandığı bir disiplin olarak karşımıza çıkmaktadır. Online yazarlığın faaliyet alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Sosyal medya yazarlığı,
 • Reklam ve tanıtım yazarlığı,
 • Makale yazarlığı,
 • Sosyal medya ve web siteleri için bülten yazarlığı,
 • SEO uyumlu içerik yazarlığı,
 • Video içerikler için içerik yazarlığı,
 • Sinema, TV inceleme ve tanıtım yazarlığı,
 • E-kitap yazarlığı,
 • Gölge yazarlık,
 • Ürün tanıtım yazarlığı.

Yukarıda saydığımız ve daha saymadığımız onlarca farklı alanda online yazarlık çalışmaları yürütülmektedir. Online yazarlık eğitiminin önemini anlamak için başlı başına bir neden olan bu çeşitlilik, Dijital İçerik Platformu’nun ana motivasyon kaynağını oluşturmaktadır.

Online Yazarlık Eğitimi ile Neyi Hedefliyoruz?

Dijital İçerik Platformu, online mecraların e-ticaret ve farklı birçok alanda kaydettiği gelişmeleri yakından takip eden ve üretimine birinci dereceden katkıda bulunan bir mecradır. Sektörün dinamiklerini elinde bulunduran firmamızın online yazarlık eğitimi ile hedeflediği ana vizyon, yaratıcı düşünebilen ve dijital dünyanın dinamiklerini çözmüş yazarları, sektöre kazandırmaktır. Bunun yanı sıra eğitimin sunduğu birçok farklı yetkinlik ortalama bir sosyal medya yöneticiliği, SEO uzmanlığı ve benzeri edimleri de beraberinde getirecektir. Eğitimin amacı yalnızca belirli yetkinlikleri kazandırmak değil, sürecin sonucunda iş bulma aşamalarında da etkin rol oynamaktır. Firmamız gerek referans olarak gerekse doğrudan birlikte çalışma olanaklarıyla kursiyerlerine kapı aralamayı hedeflemektedir.

Eğitim süresinde ve sonrasında sosyal mecralarda, LinkedIn gibi profesyonel ortamlarda ve daha birçok farklı mecrada etkin iletişim ağı oluşturulur. Kısacası bu eğitimlerle sizi Dijital İçerik Platformunun birer üyesi olmaya davet ediyoruz. Online yapılan eğitim, gerek zamanın verimli kullanılması gerekse eğitime dair içeriklerin kayıtlı olarak arşivlenebilmesi bakımından oldukça önemli bir süreç sunmaktadır. Dijital İçerik Platformu, online yazarlık eğitimi ile bir noktada iyi bir çalışma pratiği de kazandırmayı hedeflemektedir.

Sadece dakikalar içerisinde sizinle bağlantı kuruyoruz.

İletişim Formu

Eğitimin Online Olarak Verilmesinin Avantajları

Blog içerikleri

Özellikle pandemi sonrası online eğitim ve çalışma seçenekleri oldukça verimli bir zemin hazırlamıştır. Hali hazırda online yazarlık mesleğinin çalışma yöntemi de yüz yüze değil ağırlıklı olarak online yürütülmektedir. Dolayısıyla sektör dinamiklerine uygun bir eğitim süreci öngörülmektedir. Dijital İçerik ekibinin online yazarlık eğitimi kapsamında sunduğu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

• Online eğitimler süresinde birebir ve eş zamanlı dersler ayarlanır ve bu derslerin kayıtlarını elinizde bulundurabilirsiniz. Size özel tasarlanan eğitim kapsamında daha verimli bir sürece hazırlanırsınız.
• Eğitim süresince ders içerikleri, online ders kayıtları, önceden hazırlanmış ders videoları, çeşitli kaynaklar, makaleler, her yazı türüne dair örnek çalışmalar edinebilirsiniz. Ayrıca daha onlarca görsel, işitsel ya da yazılı materyal, e-posta yoluyla size iletilir.
• Eğitimler boyunca sürekli verilen dersler kapsamında içerik üretimi yapmanız ve pratik kazanmanız sağlanır. İçerikleriniz eğitimcilerimiz tarafından değerlendirilerek yer yer müşteri gözüyle yer yer eğitimci ve okur gözüyle geri bildirimler sağlanır. Bu sayede hem içerik oluşturma süreçlerine hakim olabilir hem de eksiklerinizi gidermek için gerekli motivasyonu edinirsiniz.

• Mekan ve zaman sınırı olmadığı için online yazarlık eğitimini farklı ülkeler ya da şehirlerden almanız mümkündür.
• Eğitim sonrasında da sınırsız bir gelişim ve destek olanağına sahip olabilirsiniz. Bu destek hem iş bulmak konusunda hem de içerik geliştirme noktasında söz konusu olabilir.
• Online yazarlık süreçlerinin başından sonuna kadar geniş kapsamlı bir eğitim alırken aynı zamanda SEO çalışmalarına dair de belirli düzeyde bir yatkınlık geliştirebilirsiniz.
• Online yazarlık eğitimi sonucunda Dijital İçerik Platformu, bütün online mecralarda ve daha önce de belirttiğimiz konularda yazarlık yapma yetkinliğine sahip olabilirsiniz.
• Son olarak eğitim sonunda alacağınız sertifika ve Dijital İçerik referansıyla resmen bir online içerik yazarı olabilirsiniz.

Dijital İçerik Platformu, online yazarlık eğitimini belirttiğimiz faydalar ve daha birçok farklı kazanımla sunmaktadır. Yazımızın devamında ders içeriklerinde bulunan konu başlıklarını bulabilirsiniz.

Online Yazarlık Eğitimi Kimlere Verilir?

Dijital İçerik Platformu, yazarlık eğitimi için herhangi bir yetkinlik sırlaması koymamaktadır. Genel anlamda içerik yazarlığı ve üretimi konusunda meraklı olan herkesin alması gereken bir eğitim olarak tanımlanabilir.

Özellikle geleceğin inşasını temellendiren bu alanda yetkinlik kazanmak uzun vadede büyük bir avantaj sağlayacaktır. Hali hazırda sektörle ilgili küçük de olsa üretim yapan ve kendi blog alanlarında bazı deneyimler kazanmaya başlayan kişiler için online yazarlık eğitimi oldukça pratik bir süreç olacaktır. Bu sayede kişiler, başta kendi kişisel alanları olmak üzere profesyonel anlamda içerik üretme pratiği kazanmış olacaktır. Bunun yanı sıra kendi e-ticaret faaliyetlerini yürüten girişimciler ya da geleneksel alanda yazarlık yapanlar da online içerik yazarlığı eğitimine katılabilir.

Bütün ön koşulların önüne geçecek bir unsur varsa o da okuma yazma konusunda hevesli ve istekli olmaktır. Sürekli yeni dinamikler edinmeyi ve araştırmayı gerekli kılan bu meslekte üretim yapabilmek için koşulsuz bir istek ve emek gerekmektedir. Bu doğrultuda genellikle online yazarlık kursu alabilecek kişileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Ek iş olarak yazarlık yapmak isteyen farklı sektörlerden birçok kişi bu eğitimi alabilir.
 • Okulla eş zamanlı olarak para kazanmak ve gelecek planları için yeni kariyer imkanları arayan öğrenciler için eğitim tamamlayıcı bir unsur olacaktır.
 • Genellikle evde vakit geçiren ve farklı disiplinlerde üretim yapan insanlar için ek bir yetkinlik alanı sunabilir.
 • Pandemi sürecinde işinden ayrılan ve alternatif iş arayışı olan kişiler için de online yazarlık eğitimi yeni kapılar aralayabilir.

Online Yazarlık Eğitimi Kapsamı

Online yazarlık eğitimi, oldukça kapsamlı ve geniş bir içeriğe sahiptir. Dijital İçerik Platformu’nun sunduğu eğitim kapsamında online yazarlık konusunda gerekli bütün detaylar sunulmaktadır. Bütün temel konuları ve farklı yazı türlerine dair pratikleri içeren eğitim süresince dijital ortama dair de birçok farklı bilgi edinmek mümkün olacaktır.

SEO kavramı, online yazarlık eğitiminin en çok başvuracağı adreslerden birini oluşturacaktır. Dijital ortamlarda olmazsa olmaz bir süreç olan SEO, başlı başına online yazarlığın temellendirilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla katılımcılar SEO uyumlu içerik yazmak konusunda kapsamlı bir süreçten geçecektir. Eğitim dahilinde yer alacak olan konuların ana başlıklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Online Yazarlık Nedir?
 • İçerik Nedir?
 • Online Yazarlık ve Geleneksel Yazarlık Ne Gibi Farklılıklar Gösterir?
 • Online Yazarlıkta Araştırma ve Bilgi Doğrulama
 • Online Yazarlıkta Bütünlük ve Kompozisyon
 • Online Yazarlıkta Yapılan Hatalar ve Çözümleri
 • SEO Uyumlu İçerik Nedir?
 • SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?
 • Kaliteli İçerik Nedir?
 • Kaliteli İçeriğin Şartları Nelerdir?
 • Online Yazarlık Çalışma Koşulları Nelerdir?
 • Online Yazarlığın Geleceği

Online yazarlık eğitimi kapsamında birçok değişken söz konusu olabilir. Dijital İçerik Platformu, sürekli gelişen ve yenilenen online üretim alanlarında tüm verilerin sürekli güncellendiği bir zemine sahiptir. Dolayısıyla firmamız içerisinde her yeni dönem için yeni dinamikler ve farklı yol haritaları yer alabilecektir.