Pazarlama İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır?

Pazarlama İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır?

Günümüzde dijital dünya her geçen gün gelişmekte ve aileye yeni bireyler katılmakta. Bunun sonucunda ise pazarlama sektörü çok daha rekabetçi bir hal alıyor. Rekabetin bu kadar kızıştığı bir ortamda ise markaların arasındaki kaliteyi de pazarlanan içerikler belirliyor. Dijital dünyaya yeni adım atan kişiler ya da bu dünyada yer almak isteyen birçok kişinin aklındaki soru ise “pazarlama içeriği nedir” oluyor. Kısaca bahsetmek gerekirse, hedef kitleyi etkileme ve müşteri profiline çevirmek amacı ile yapılan içeriklere pazarlama içeriği adı verilir.

Tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan pazarlama içerikleri, markanızı ve hizmetlerinizi kitlenize tanıtma açısından büyük bir öneme sahip. Birçok kullanıcının düşündüğünün aksine, pazarlama içerikleri sadece birer reklam metinlerinden ibaret değildir. Pazarlama içerikleri bazı zamanlarda herhangi bir kar etme amacı taşımadan sadece kitleye bilgi vermek için bile kullanılabilir.

Pazarlama İçeriği Nasıl Yazılır?

Pazarlama içeriklerinin önemini ve günümüz şartlarında hedef kitleleri etkileme potansiyelini fark eden birçok kişi pazarlama içeriğinin nasıl yazıldığı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Çünkü, potansiyel müşterilerinizi etkilemek için ilgi çekici içerikler oluşturmanız gerekiyor. Kaliteli bir içerik üretmek için ise birkaç konuda çalışmalar yapmalısınız. Bu çalışmalara örnek vermek gerekirse;

 • Bulunduğunuz sektörle ilgili en sonra haberleri takip etmek
 • Güncel haberleri web sitenize ya da blogunuza dahil etmek
 • Kısa ya da uzun kuyruklu anahtar kelime araştırmaları yapmak
 • Yeni içerik fikirleri üretmek ya da başarılı olan içeriklerinize yeni bakış açıları getirerek geliştirmek

Özellikle bu sektörde yeni olduğunuz zaman, ilk müşterileriniz hakkında bilgi toplamak ve bu bilgileri doğru bir şekilde işlemek biraz zor gelebilir. Ancak, bu yazıda yer alan bilgiler ışığında pazarlama içeriği konusunda kendinizi biraz üst seviyede bulabileceksiniz. Peki pazarlama içeriği nasıl yazılır?

Benzer bilgilere ulaşabilmeniz için bir içerik daha: Makale Nasıl Yazılır?

Araştırma Yapmak

arastirma yapmak
İçeriğinizi özenli bir şekilde yazmak istiyorsanız öncelikle araştırma yapmalısınız.

Birçok sektörde olduğu gibi, araştırma ve planlama yapmak pazarlama içeriğinizi oluşturmadan önce sağlam bir altyapı hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle de müşterilerinizin uzmanlıkları, ihtiyaçları ya da genel endüstrileri hakkında bilgi edinmek başarılı bir pazarlama içeriği yazma noktasında büyük fayda sağlayacaktır. Ancak, her şeyden önce bir pazarlama içeriği üretirken amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Bir pazarlama içeriğinin amaçları arasında ise şunlar olabilir:

 • Sitenize yeni müşteriler çekmek
 • Potansiyel müşterilerinizi birer müşteri haline çevirmek için onlara çeşitli yetkiler vermek
 • Müşterileriniz ile etkileşimde bulunmak ya da ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere ya da satış nitelikli müşterilere çevirmek
 • Markanızın tanınırlığını arttırmak

Başarılı bir pazarlama içeriği oluşturmak için öncelikle hedefinizi net bir şekilde belirlemeniz gerekir. Çünkü, başarılı bir içeriğin yolu sağlam hedeflerden geçer.

Sektöre Uygun Yazmak

İmalat sektöründeki müşterileriniz için bir pazarlama içeriği yazmaya alışkınsanız, sağlık veya finans sektöründeki yeni bir müşteri için bir içerik oluşturmak muhtemelen çok farklı bir deneyim olacaktır. Bu nedenle, bir içerik yazmadan önce sektörün farklı yönleri hakkında araştırma yapmaya ve öğrenmeye odaklanmak için zaman ayırmanız gerekecektir.

Her sektörün kendine has dinamikleri olduğunun unutulmaması gerekiyor. Bu noktada, pazarlama içeriği oluştururken sektör araştırması gerçekleştirmek en önemli adımlar arasında yer alıyor. Örneğin, bulunduğunuz sektörün sahip olduğu üsluba uygun reklam metni yazmak potansiyel müşterileriniz ile daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

Müşterilerinizi İyi Tanıyın

müsteri
Müşterilerinizi ve hedef kitlenizi tanıyarak daha iyi içerikler yazabilirsiniz.

En belirgin konular arasında yer alsa da müşterilinizin profilini iyi bilmek sizi rakiplerinizin birkaç adım önüne geçirecektir. Pazarlama içeriği oluştururken genelde birçok kişi sadece genel endüstri bilgisine dayanarak kolay bir şekilde içerik oluşturabileceğini zannediyor. Ancak, kaliteli bir pazarlama içeriği oluşturmak istiyorsanız, müşterilerinize yaklaşımınızda daha spesifik olmanız ve müşterilerinize kendilerini iyi hissettirmeniz gerekiyor. Müşterilerinize şu soruların cevabını net bir şekilde vermeniz gerekiyor:

 • Onları kendileri gibi diğer işletmelerden ayıran şey nedir?
 • Kitleniz neden endüstri uzmanı olduklarına inansın?
 • Neden güvenmeliler?

Oluşturmuş olduğunuz pazarlama içeriği müşterilerinize yazdığınız içerikle ilgili bilgi, uzmanlık ve tecrübeyi ortaya koymalıdır.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Sadece müşterilerinizin sektörleri, ürünleri ya da hizmetleri hakkında bilgi edinmek değil, aynı zamanda rakipleri hakkında da bilgi edinmek önemlidir. Bu nedenle, rakip analizi gerçekleştirmek, sektörde öne geçmeniz adına yapabileceğiniz en iyi hamlelerden biri olacaktır. Sektörünüzde yer alan rakiplerinizi inceleyerek hem eksik noktalarınızı keşfedebilir hem de işletmenizi bir adım yukarıya taşıyabilecek kısımları bulabilirsiniz. Rakibinizin sizinle benzer ya da farklı yaptığı işleri keşfetmek, içerik oluşturma sürecinize getirebileceğiniz önemli bir satış noktası olacaktır.

Satın Alma Odaklı Müşterilere Yoğunlaşın

Pazarlama sektöründeki içerik üreticileri için satın alma odaklı müşteriler işinizin en önemli parçalarından biridir. Çünkü, yazmayı seçtiğimiz her anahtar kelime ile hitap etmeye çalıştığımız müşteri profili satın alma odaklı müşteriler olmaktadır. Bu kişiler, sadece takipçilerinizin kim ve nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olmak ile kalmaz, aynı zamanda size kar getirerek diğer müşterilerin de neden sizinle ilgilenmeleri gerektiğini belirtir.

Sektörünüzdeki Kaynakları Takip Edin

kaynaklar
Sektörünüzdeki kaynaklar da size yardımcı olacaktır.

İçerik oluşturma noktasında araştırmaya yeterince zaman ayırmanız gerekiyor. Hızlı bilgi için başvurabileceğiniz kaynakların bir listesini hazırlamak işinizi kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda bir sonraki içeriğinizi hazırlarken de yardımcı olacaktır. Bu bilgiler ise şunlardan oluşabilir:

 • Sektörle ilgili istatistikler
 • Müşteriye özel istatistikler
 • Müşteriye özel kaynak kılavuzları
 • E – kitaplar

Yukarıda yer alan bilgileri içeriğinizi kullanma noktasında referans olarak hazır tutmak mükemmel olacaktır. İçeriğiniz ile ilgili veriler hazırlarken güncel kalmaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin, 2018 yılındaki bir durum hakkında veri toplarken 2011 yılındaki verileri kullanmak faydalı olmayacaktır.

Organize Olun

İçeriğinizi sunarken, ya da sunmaya çalışırken, önceki çalışmalarınızı hatırlamayabilirsiniz. Bu durum, şablonunuzdan ayrılmanıza neden olabilir. Yapmanız gereken ise daha önce gerçekleştirdiğiniz farklı projelerin bir listesini içeren günlük bir elektronik tablo ya da bir Google Dökümanı tutmak olacaktır. Bu işlemi daha da detaylı yapmak ve içerik taslağınızı iş arkadaşlarınız ile kolay bir şekilde paylaşmak istiyorsanız, Google Dökümanlar’ı kullanırken içeriğe bir bağlantı ekleyebilirsiniz.

İçeriğinizi Oluştururken Yaratıcı Olmaya Çalışın

yaratici
Yaratıcı düşünerek hareket etmeniz içeriğinizin başarılı olmasını sağlayacaktır.

Uzun bir süre aynı profilde müşteriler için içerik üretmek, bir noktadan sonra çok benzer içerikler oluşturmanıza neden olabilir. Bu noktada ise kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor: Kim aynı içeriği tekrar okumak ister? Eğer içeriğiniz en sevdiğiniz yazarın harika bir romanı değilse, sorunun cevabı hayır olacaktır. Aynı durum blog içerikleri, e – kitaplar, bilgi grafikleri ve diğer içerikleri yazarken de geçerlidir. Müşterinizin alıcı kişilerini yeniden düşünerek idealize edilmiş müşterinin içeriğinizde ne aradığını düşünün. Müşterileriniz içeriğinizi neden önemsesinler? Özellikle bu soruyu kendinize sorarak içeriğinizin bu endişeleri giderdiğinden emin olun.

İçeriğinizi Birkaç Kere Kontrol Edin

En iyi içeriği yazdığınızı düşünebilirsiniz. Ancak, yazdığınız içerik dil bilgisi, noktalama işaretleri ve yazım hataları ile doluysa içeriğinizi hiçbir müşteri ciddiye almayacaktır. İçeriğinizdeki bu tarz hataların önüne geçmek için Microsoft Word’de yer alan yazım denetimi özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca, eğer İngilizce bir pazarlama içeriği hakkında çalışıyorsanız, Grammarly uygulamasını kullanabilirsiniz. Kelimelerinizi yazdıktan sonra yazdıklarınızı dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

İçeriğinizi kontrol ederken yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise bir meslektaşınızdan yardım istemek olacaktır. İçeriğinizde göze çarpan hatalar olup olmadığından emin olmak için iş arkadaşlarınızın içeriğinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz. En iyi yazarların bile bir editörü bulunur. Aynı zamanda, içeriğinizi kontrol edecek bir çift göz daha olmasının hiçbir zararı olmaz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *