Ücretsiz Makale Özgünlük Testi Araçları

Dijital dünyada başarılı olmayı hedefleyen insanlar web sitelerine gereken özeni göstermeyi hedefler. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Örneğin özenli ve nitelikli bir web sitesi için tamamen özgün olan makalelerin kullanılması gerekir. Makalenin özgün olup olmadığından emin olma noktasında ise ücretsiz makale özgünlük testi araçları öne çıkar.

Bu araçlar en basit tanımıyla elinizdeki içeriğin benzerinin ya da aynısının dijital ortamlarda var olup olmadığını tespit eder. İnternette çok çeşitli ücretsiz makale özgünlük testi araçları vardır. Bu nedenle, metninizi hızlı bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki araçlardan birini kullanabilirsiniz. Bu sitelere genellikle üye olmaya gerek yoktur. Yalnızca metnin özgünlüğünü kontrol etmek için değil, aynı zamanda alıntılar eklemek için de bu araçları kullanmak mantıklıdır. Ayrıca çoğu program; dilbilgisi, yazım denetimi, SEO araçları veya metninizin APA / AML stilinde biçimlendirilmesi gibi ek işlevler de sunmaktadır. Ancak, ücretsiz araçların genellikle kelime sayısı sınırlamaları vardır. Bu nedenle; uzun bir içerik akışını incelemek istiyorsanız, bir abonelik satın almak daha iyi olabilir.

Dupli-Checker

Dupli-Checker, web editörü olarak da kullanılabilen ücretsiz bir araçtır. Programın kullanıcı arayüzüne kolaylıkla metin girebilir, bir dosya yükleyebilir veya bir web sitesi URL’si belirtebilirsiniz. İntihal kontrolü çok hızlıdır. Dubli-Checker ile metni taramak ve o metnin internetteki diğer metinlerle benzer olup olmadığını belirlemek yalnızca birkaç saniye sürer. Üstelik bu aracı kaydolmadan kullanmak da mümkündür. Ancak, bir dezevantaj olarak günde bir arama ile arama başına yalnızca 1.000 kelimeyi kontrol edebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan platforma kaydolmayı da düşünebilirsiniz. Bu durumda günde 50 ücretsiz arama hakkınız olacaktır.

Özgünlük denetlemenin yanı sıra, program ayrıca şu özelliklere de sahiptir:

 • Başka bir sözcükle ifade etme aracı,
 • Anahtar kelime konumu denetleyicisi,
 • Ters görüntü araması,
 • Kelime sayacı.

Bunun yanı sıra diğer faydalı SEO araçları da Dupli-Checker’da mevcuttur.

Copyleaks

Copyleaks
Copyleaks

Copyleaks’in hem ücretsiz hem de premium abonelik seçenekleri mevcuttur. Farklı dilleri de desteklediği için mükemmel bir araçtır. Ücretsiz bir hesapla, sayfa başına maksimum 250 kelime olmak üzere ayda 10 sayfa yükleyebilirsiniz, bu da ayda 2.500 kelimeye denk gelir. Web sürümünü kullanabilir veya bir mobil uygulama indirebilirsiniz. Google Dokümanlar ve MS Office için eklentileri de mevcuttur. Araştırma amacıyla tasarlanan Copyleaks; öğretmenler, öğrenciler, yayıncılar, blog yazarları ve diğer uzmanlar için en iyi ücretsiz özgünlük denetleyicilerinden biridir.

Copyleaks ile ilgili en önemli detay; platforma yüklenen herhangi bir metnin veritabanına dahil edilmesidir. Ayrıca, Copyleaks intihal tespit etme olasılığı daha düşük olduğu için diğer araçlardan daha az tercih edilir.

Quetext

Quetex, dünya çapında iki milyondan fazla öğrenci, öğretmen ve profesyonel için bir numaralı özgünlük denetleme aracıdır. Ancak; web sitesine kaydolduktan sonra, ücretsiz hizmetleri, denetleme başına 500 kelimeye kadar yalnızca üç özgünlük denetimi için kullanabilirsiniz. Yine de bir avantaj olarak aylık abonelik, diğer platformlara kıyasla o kadar pahalı değildir (10 USD).

Özgünlük denetlemenin yanı sıra, program ayrıca şu özelliklere de sahiptir:

 • Alıntı asistanı,
 • PDF dosyalarını inceleme yeteneği.

Quetext’te kontrol edilen belgeler söz konusu sitenin veritabanına dahil edilmemektedir.

Plagrams

Plagrams
Plagrams

Plagrams, hem ücretsiz hem de ücretli abonelikler sunan özgünlük denetleme aracıdır. Öğrenciler, öğretmenler, iş adamları ve yüksek kalitede metinler sunması gereken herkes için uygundur. Site, 18 dili destekler ve Windows, Mac, Linux ve Ubuntu ile uyumludur. Program; metinleri benzerlik derecelendirmesi, intihal riski, kötü alıntılar ve daha fazlası gibi çeşitli derecelendirme sistemlerine göre derecelendirir.

Ücretsiz sürümü ile, kelime sayısından bağımsız olarak intihal kontrolleri yapabilir ve raporu çevrimiçi veya çevrimdışı olarak PDF formatına çevirebilirsiniz. Ücretsiz denetim yapabilmeniz için web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Ücretli bir abonelik, ayrıntılı bir intihal raporu içerir. Ayrıca metinleri karşılaştırabilir ve diğer işlevlere erişebilirsiniz. Bunun için her belge için ödeme yaparsınız. Standart fiyatlandırma sayfa başına 0,35 USD’dir. Ancak Plagrams’ın premium seçeneklerine, web sitesini sosyal medyanızda paylaştıktan sonra ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

PaperRater

PaperRater’ın hem ücretsiz hem de ücretli abonelik seçenekleri vardır. Metninizi özgünlük için ücretsiz olarak kontrol edebilirsiniz. Ancak bu, sadece 10 denetleme ile sınırlıdır. Öte yandan, ücretli bir abonelikle daha uzun belgeler yükleyebilir, okunabilirlik üzerinde çalışabilirsiniz. PaperRater’ın en iyi yanı reklam içermemesidir.

Ayda 7,95 USD’den başlayan fiyatla PaperRater hizmetlerine bir ay boyunca erişim sağlayabilirsiniz. Program ayrıca şu işlevleri de içermektedir:

 • Dil bilgisi ve yazım denetimi,
 • Yazım önerileri,
 • Kelime eğitimi.

Ayrıca, platformda incelenen hiçbir belge veri olarak saklanmaz. Ancak, doğruluk değeri diğer programlara kıyasla daha düşüktür.

Plagiat

Plagiat
Plagiat

Bu özgünlük denetleyici, yaklaşık 200 farklı dili desteklediği için oldukça iyidir. Ayrıca dilbilgisini kontrol edebilir, makale yeniden yazarını, Google Akademik’in gelişmiş aramasını ve Google Kitaplar’ı kullanabilirsiniz. Plagiat, çeşitli biçimlerde mevcuttur ve çoğu cihazla uyumludur. Ücretsiz ve ücretli abonelikler arasında seçim yapabilirsiniz. Ücretli abonelikler size herhangi bir kısıtlama olmaksızın deneme imkânı ve diğer özellikleri sunmaktadır. Öte yandan, ücretsiz bir hesapla günde üç özgünlük denetimi yapabilirsiniz.

PlagAware

PlagAware’de 10 sayfaya kadar çalışmanız ücretsiz olarak denetlenebilir. PlagAware’e önceden kaydolmanız gerekir ve ardından dosyanızı yükleyebilirsiniz. Düz metni yüklemek PlagAware’de işe yaramaz, ancak birçok biçim bu araçta desteklenmektedir. 70 milyardan fazla çevrimiçi belgenin kaynaklarının ve kendi karşılaştırma metinlerinizin kontrol edildiği FullScan teknolojisi ile çalışır.

PlagAware, çalışmanızı ve verilerinizi bir veritabanında depolamaz. Bu, her şeyden önce kendi kendine intihalin önlenmesi için yararlıdır. Ücretli abonelik hizmetinden yararlanmak isterseniz, sınırsız ücretsiz özgünlük denetimini 12,99 EURO karşılığında yapabilirsiniz. Bu abonelikle program size ayda 100 sayfa kontrol ettirebilme hakkı verir.

Plagiarism Detector

Plagiarism Detector
Plagiarism Detector

Plagiarism Detector, tek bir aramada 1000 kelimeyi kontrol edebilen bir özgünlük denetim aracıdır. Dosyayı veya düz metni direkt araca yükleyebilirsiniz. İntihal tespit edildiğinde, URL ilgili web sitesine bağlanır. “Go Pro” sürümleri, 72.000 kelime için ayda 20 dolardan başlamaktadır. Plagiarism Detector, ücretsiz olarak istediğiniz kadar arama yapabileceğiniz bir özgünlük denetim aracıdır. Ancak bir dezavantajı bulunur: Veri koruması yalnızca “Go Pro” sürümüyle sağlanmaktadır.

Smart SEO Tools

Smart SEO Tools ile arama başına sınır 1000 kelimedir. Metin bir dosya aracılığıyla veya doğrudan arayüzde denetlenebilir. Kontrolün sonucu bir cümle veya bütün bir belge olarak görüntülenebilir. “Eşleşen kaynaklar” noktası, aynı metnin internette nerede bulunabileceğini gösterir. Ayrıca, yazının ne kadarının olası intihal olarak tanımlandığı da yüzde olarak belirtilir. URL’yi yapıştırarak, belirli bir web sitesi de özgünlük için denetlenebilir. Small SEO Tools’da, milyarlarca web sitesi karşılaştırılmaktadır.

Özgünlük denetimini tamamladığınızda verilerinizin kaydedilmeyeceği ve metnin otomatik olarak silineceği taahhüt edilir.

Grammarly

Grammarly
Grammarly

Grammarly, 16 milyardan fazla web sitesine sahip ProQuest veritabanı aracılığıyla olası intihalleri araştıran bir özgünlük denetim aracıdır. Program üzerinde hem dosya yükleme hem de düz metin ekleme mümkündür. İntihal bulunup bulunmadığını gösterir, ancak ne yazık ki bununla ilgili daha fazla ayrıntı vermez. Ayrıca:

 • Dil bilgisi,
 • Noktalama,
 • Okunabilirlik kontrolü de yapar.

Grammarly, verilerin depolanmayacağını garanti etmektedir.

Plagiat

Plagiat, öğrencilerin ve akademisyenlerin içeriği denetlemeleri için iyi bir araçtır. Bu yazılımın benzersiz bir özelliği, çok sayıda belgeyi desteklemesidir. Bu intihal test aracıyla, arama başına kelime sınırı da yoktur. TXT, RTF, MS Word, PPTX, XLS, PDF, EPUB, FB2 ve ODT’yi destekler. Ayrıca Moodle ve Google Play için kullanılabilmektedir ve 190’dan fazla dili destekler.

Aracın en iyi özelliği, çok sayıda destekleyici belgedir. Buna ek olarak, araç yüzlerce dili desteklemektedir. Bu sebeple uluslararası öğrenciler için idealdir.

SearchEngineReports.net

SearchEngineReports.net
SearchEngineReports.net

2000’den fazla kelimenin intihal kontrolünü destekleyen bu çevrimiçi araç, metni yapıştırarak, bir URL girerek veya DropBox’tan veya yerel bir sürücüden dosya yükleyerek özgünlük denetlemesi yapmanıza olanak tanır. Aracı, içerikteki dilbilgisi hatalarını kontrol etmek için de kullanabilirsiniz. Arama başına 2000 kelimeyi destekleyen SearchEngineReports.net ayrıca şu özelliklere de sahiptir:

 • Grameri kontrol etme,
 • Eşleşen sonuçları gösterme,
 • İntihal raporunu indirme.

Ücretsiz özgünlük denetleyicisi aracı yazarlar, muhabirler, blog yazarları, öğretmenler, öğrenciler ve akademisyenler için oldukça iyidir.

Özgünlük denetleme araçlarında her zaman en dikkat edilmesi gereken husus veri koruması olmalıdır. Çevrimiçi bulabileceğiniz sayısız ücretsiz araç genellikle güvenilir değildir. İncelenmek üzere yüklediğiniz metne ne olduğunu öğrenin. İnternette herkese açık bir hale gelirse sizin için tehlikeli olacaktır, özellikle de üniversiteler için. Çalışmanızın içeriği, araca yüklediğiniz çalışmaya %100 benzer olacak ve intihal olarak işaretlenecektir.

Ücretli özgünlük denetleme araçlarına ek olarak, yalnızca görünüşte ücretsiz olan pek çok araç da bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman yalnızca birkaç sayfa veya birkaç bin kelimeyi ücretsiz olarak denetleyebilirsiniz. Bu, bilimsel metinler için pek yeterli değildir. Ancak daha fazla denetim için para ödeyebilirsiniz. Örneğin, PlagAware ile 10 sayfaya kadar ücretsiz olarak kadar özgünlük denetimi yapabilirsiniz.

Eğer içerik üretme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa işte sizin için bir tavsiye: Makale Yazdırılabilecek Siteler

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *