Online Editörlük Eğitimi​

Medya değişimi her yerde var. Klasik basılı ve reklam medyası düşüşteyken, internet giderek daha fazla önem kazanmakta. ​Bu noktada siz de kazananlardan olmayı istiyorsanız, Dijital İçerik'in online editörlük eğitimini düşünebilirsiniz.
Başliksiz 2

Gazeteciler, serbest meslek sahipleri, yazı işleri ve ajanslar ile kurumsal iletişimden sorumlu olanlar, yeni medyanın talepleriyle yüzleşme zorluğuyla karşı karşıya kalıyor. Durum böyleyken hedef kitlesinde yankı uyandıran iyi çevrim içi metinler, bazı net kurallara uymak zorunda:

 • Başlıklar insanları metni okumaya teşvik eder, merak uyandırır.
 • Tanıtımlar insanları tıklamaya sevk eder.
 • Anahtar kelimeler arama motorları tarafından görünür hale gelir.
 • Ve sonuç olarak, gönderiler sosyal medyada viral hale gelir.

Peki, okuyucularınıza tüm dijital temas noktalarında ulaşmak amacıyla web için yazarken nelere dikkat etmelisiniz? İçeriğinizin Google ya da diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını nasıl sağlarsınız? Gönderileriniz Facebook’da nasıl önerilir ve paylaşılır ve bu gönderiler algoritmalara uygun olarak sıralanabilir mi? Online editörlük eğitimi, tüm bu faktörlerin detaylıca ele alındığı ve içeriklerin arama motorlarına optimize edilerek daha ayakları yere basan ve kaliteli şekilde düzenlenmesini sağlayan şeydir.

Online Editörlük Eğitiminin Amaçları


Online editör (IHK) eğitiminin amacı; katılımcıları gelecekte iletişim ve medya yöneticilerinin günlük işlerinin giderek daha fazla parçası olacak olan arama motoru için optimize edilmiş yazı, sosyal medya, blog ve hukuk gibi konulara yaklaştırmaktır. Eğitimin sonunda, katılımcılar kendi bloglarını oluşturabilecek ve bunu sosyal medyaya entegre edebilecek durumda olacaklardır.

Online editörlük eğitiminde şu gibi sorular detaylıca incelenmekte ve cevapları uzun uzadıya verilmektedir:
Bir çevrim içi metni iyi yapan nedir?
Hangi anahtar kelimeler, başlık etiketleri ve formülasyonlarla okuyucuları ve arama motorlarını ikna edersiniz?
İnsanları tıklamaya teşvik eden başlıklar ve tanıtımlar nasıl formüle edilir?
Web’de ve sosyal medyada iyi bir hikâye anlatımı nasıl görünür?
Sosyal ağların algoritmalarının çalıştığı kriterler nelerdir?
Mükemmel sosyal medya gönderisi nasıl oluşturulur?

Tüm bu sorulara cevap vermek sadece sizin web siteniz ya da bloğunuz olduğunda değil, bir meslek olarak da dijital sektörü tercih ettiğinizde gereklidir.

image intro 4

Online Editörlük Eğitiminin Konuları

Online editörlük eğitimi, iyi çevrim içi metinler için en önemli araçları pratik bir şekilde öğrencilere aktarmaktadır. Bu önemli araçlar, temel SEO teknik bilgisinden hikâye anlatımı tekniklerine, ikna edici başlıklara ve başarılı sosyal medya gönderilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Web sitesi, haber bülteni veya sosyal medya platformları gibi farklı dijital kanallar için profesyonel olarak nasıl konu hazırlayabileceğinizi online editörlük eğitimi ile öğrenebilirsiniz.

Sadece dakikalar içerisinde sizinle bağlantı kuruyoruz.

İletişim Formu

Online editörlük eğitiminin konularından bazıları şunlardır:

google logo

 • Basılı, web ve sosyal medya için metinler,
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO),
 • Temel SEO bilgisi: Başlık etiketinden, meta açıklama ve diğerlerine,
 • Doğru anahtar kelimeleri araştırma ve bunları metinlerde ustaca kullanma,
 • Çekici başlıklar oluşturma,
 • Teaser ve kısa metinler,
  Çevrim içi metinlerin tasarımı: makaleleri ve katkıları web dostu bir şekilde yapılandırma,
 • Sosyal medya için metin yazarlığı ve hikâye anlatımı,
 • Facebook, Instagram vb. sosyal medya platformlarının algoritmalarını anlama ve kullanma,
 • Sosyal dinleme ve izleme: Doğru konuları bulma ve planlama,
 • Mükemmel gönderi hazırlama teknikleri,
 • Emojilerin, yorumların ve açıklamaların etkisi.
  Tüm bunların kümülatif bir şekilde öğrenciye aktarılması için belirli bir süre oluşturulur ve birebir çevrim içi dersler ile öğrenci bu alanlarda yetkinleştirilir.

Online Editörlük Eğitiminin Yöntemleri


Online editörlük eğitiminin yöntemi anlatım, sunum ve vaka çalışmalarına dayalı anlatımdır. Katılımcıların bireysel sorularının tartışılması ve analizi de bu eğitim sürecinde öğrenciler ile birebir iletişim halinde gerçekleştirilmektedir.

Online Editörlük Eğitimini Kimler Alabilir?


Online editörlük eğitimini kurgu ve editörlük personeli, ürün yöneticileri, çevrim içi editörler, içerik yöneticileri, pazarlama ve halkla ilişkiler yöneticileri, web sitesi ve e-ticaret yöneticileri ile çeşitli dijital kanallarda çevrim içi metinlerin oluşturulmasından ve optimizasyonundan sorumlu olan herkes alabilmektedir.

Kurs, sektörler ve şirketler genelinde çalışanlar, serbest meslek sahipleri ve profesyonel olarak gazetecilik / kurgu alanında yer alan ve profillerini çevrim içi kurguyu içerecek şekilde genişletmek isteyen uzmanlar ve yöneticilere yöneliktir. Gazetecilik için özel bir ön bilgi gerekli değildir. Derste e-posta, internette araştırma vb. olağan internet aktiviteleri hakkında temel bilgiler verilmektedir. Pratik alıştırmalar için, seçilen araçlar için ücretsiz hesaplar oluşturmanız ve bunlara aşina olmanız da istenir (örneğin WordPress, resim ve video düzenleme programları ve Google Analytics). Şirket hesaplarına erişim kesinlikle gerekli değildir. Ek maliyet yoktur. Öğrenme platformuyla çalışmak için internet bağlantısı olan bir bilgisayara sahip olmanız gerekir. Bire bir yapılacak olan online editörlük eğitim süreçleri için bir kulaklık veya standart cep telefonu kulaklığı kullanmak faydalı olacaktır.


Online Editörlük Eğitimi Almanın Avantajları


Online editörlük eğitimi almanın sektör dahilinde ya da sektöre tamamen yabancı olan bireyler için birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:
Pratik deneyime sahip yüksek nitelikli yazma eğitmeni ve dijital uzmandan eğitim,
Mevcut içerik ve doğrudan uygulama,
Birebir eğitim ile yoğun eğitim süreci,
Sektördeki meslektaşlarla ağ oluşturma ve deneyim alışverişi yapma,
Çevrim içi editörlük bölümünde ileri eğitim.
Tüm bu avantajlar sizi alanda yetkinleştirmeye ve web editörlüğü hususunda uzman hale getirmeye çalışmaktadır.


Dijital İçerik Online Editörlük Eğitimi


Dijital İçerik Online Editörlük Eğitimi, sizi alanda yetkinleştirmek ve uzman hale getirmek amacıyla hazırlanmış bir eğitim programıdır. Bu eğitimi alan her birey ister sektörün hali hazırda içinde olsun isterse tamamen yabancı olsun, eğitim sonucunda rahatlıkla editörlük yapabilecek yetkinliğe ulaşacaktır. Eğitim süreci uzman personeller ile öğrenci arasında yapılan bir ön görüşme sonucunda belirlenmektedir. Bu süre zarfında öğrencinin alana ilgisi ve genel bilgileri uzman tarafından denetlenir ona ulaşmak istediği yetkinlik hedeflerine göre ideal bir eğitim süresi sunulur. Süre hususunda anlaşmaya varılırsa birebir eğitimlere belirlenen tarihlerde başlanılmaktadır.
Eğitim sürecine başlayacak olan bireyde bulunması gereken temel varlıklar şunlardır:
Bilgisayar,
Kamera / bilgisayar kamerası,
Mikrofon özelliğine sahip bir kulaklık,
Google vb. temel web platformlarına üyelik,
E-posta hesabı,
Güçlü internet bağlantısı.
Bu varlıklara sahip olan ve dijital alana ilgi duyan her birey yapılacak bir ön görüşme sonrası online editörlük eğitimine başlayabilir.


Profesyonel Editörlük Eğitimi


Eğitim süreci disiplinize olup sıkıcılıktan bir hayli uzaktır. Her konu ve tema, en ilgi çekici ve en işlevsel şekilde öğrenciye aktarılır. Bu aktarım sürecinde uzmanlar, öğrencinin yetkinlik ve öğrenme durumu hakkında detaylı olarak öğrenciyi bilgilendirilmektedir. Eksik olunduğu düşünülen alanlarda ekstra derslere ihtiyaç duymak uzman eğitimcilerin inisiyatifindedir.
Öğrenim sürecinde öğrenciyle her daim etkileşim içinde olan personeller alanında uzman ve yetkinlerdir. Hemen hemen hepsinin profesyonel çalışma alanı dijital alan olduğu için henüz bu alana yeni girecek olan öğrencilere bile sağlam ipuçları ile mesleki deneyim kazanmanın yollarını öğretmektedirler. Profesyonel yaşamını bu alan üzerine inşa eden personeller aktarım ve öğretme hususunda özellikle ilgili ve deneyim sahibidirler. Sorulan hiçbir soru cevapsız kalmaz ve akla takılan bir husus üzerinden tekrar geçilmeden atlanmaz. Güçlü iletişim ve doğru etkileşim bu hususta her uzmanın üzerinde durduğu en temel konulardır. Dijital İçerik Online Editörlük Eğitim sürecine hemen başlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Editörlük eğitiminin sonunda, bir senaryo, kitap ya da makalenin Türkçe kurallarına uygun olarak nasıl düzenlenmesi gerektiğini öğreneceksiniz. Aynı zamanda bunu dijital alana nasıl entegre edebileceğiniz de öğreneceksiniz. Bu eğitimin sonunda yalnızca editörlüğün inceliklerini değil, iyi bir yazar olmak için dikkat etmeniz gereken noktalara da hakim olabileceksiniz.

Eğitimimiz tamamen online platformlar üzerinden gerçekleşecektir. Oluşturduğumuz program dahilinde de hem uygulamalı hem de teorik anlamda güncel bilgiler ışığında temel bir editörlük eğitimine tabii tutulacaksınız. Eksik olduğunuz kısımlarda Türkçe dil bilgisi kuralları üzerinden de, örnek alıştırmalar yapacağız. 

Elbette, eğitimlerimizin bitiminde ders kayıtlarını alabilirsiniz. Bu sayede ileriye dönük çalışmalarınızda takıldığınız noktalar olursa, tekrar edebilirsiniz.

Sipariş vermeden öncesinde sizin de merak ettiğiniz soruları bir araya getirdik.