Mobil Pazarlama Nedir? Mobil Pazarlama Amaçları Nelerdir?

Gelişen ve değişen teknolojik dünyada yeni nesil pazarlama ve ticaret sistemleri, son dönemde yoğun olarak araştırılan konudur. Özellikle “Mobil pazarlama nedir? Nasıl yapılır?” gibi sorular, teknolojik dünyada pazarlama işine girmek isteyenlerin merak ettiği konulardandır.

En basit tanımıyla, tablet ve telefonlar gibi akıllı cihazlar aracılığı ile yapılan, aynı zamanda ürün ve hizmetlerin tanıtımlarını sağlayan reklam içeriklerine mobil pazarlama denir. Mobil pazarlama alanında reklam çalışmaları hazırlamak için pek çok strateji ve yöntem kullanılır. Aynı zamanda mobil pazarlama, herhangi bir ağa bağlı olan kullanıcıya kendisi için kişiselleştirilmiş mal ve hizmet tanıtımı imkanı sunan bir yoldur.

Mobil Pazarlama Nedir?

En basit haliyle mobil pazarlama; herhangi bir markanın, üretmiş olduğu ürün ve hizmetlerini mobil cihazlar aracılığı ile tanıtmasıdır. Bu tanıtımın yapılması için, markanın web sitesini, maillerini ve varsa mobil uygulamasını mobil cihazlar ile uyumlu olacak şekilde eşleştirmesi gerekir. Böylece markalar, hedef kitlelerine ulaşmak için mobil pazarlama yöntemleri arasında yer alan SMS’leri, anlık bildirimleri, e-postaları, QR kodları ve uygulama içindeki reklamları kullanabilirler.

Mobil pazarlama kavramının, olumlu katkılarından biri de markaların hedef kitleler ile ilgili yapmış olduğu tüm deneyimlerin daha iyi uyarlanmasına yardımcı olmasıdır. Özellikle akıllı telefonların uygulamalarında veri toplama ve analiz oluşturma seçeneği bulunur. Bu sayede markalar, kişiye özel pazarlama kampanyaları oluşturup her türlü araçları ve verileri kullanabilir. Mobil pazarlama yapmak için kesinlikle belli bir bütçe ayrılması gerekir. Örneğin; sosyal medya siteleri, tüm reklam gelirlerinin yüzde 90’ından fazlasını mobil pazarlama içerisinde yer alan reklamlardan elde eder. Bu bilgi dikkate alındığında da işletme ve girişimcilerin mobil pazarlamaya ne kadar önem verdiği anlaşılabilir.

Mobil Pazarlama Nasıl Yapılır?

Mobil pazarlama nedir
                  “Mobil pazarlama nedir? Mobil pazarlama nasıl yapılır?” gibi sorularınızın cevabını bu başlık altında bulabilirsiniz.

Girişimcilerin veya işletmelerin dünya genelindeki tüm insanlara ulaşabilmesi için etkin pazarlama stratejilerinden biri de mobil pazarlamadır. Markaların veya girişimcilerin, mobil pazarlama sistemine dahil olmadan önce bazı aşamaları tamamlaması gerekir. Örneğin, mobil pazarlama sistemi olan web siteleri, genellikle sadece masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda kullanılmak için tasarlanmıştır.

Günümüzde ise akıllı telefon ve tabletlerin kullanımı yoğun olduğu için mobil pazarlama siteleri, akıllı telefon ve tablet uygulamalarına da optimize edilmelidir. Eğer bu durum, sağlanmazsa akıllı cihazlara uygun olmayan web siteleri, site içeriğinde doğru görüntülemeyi zorlaştırır. Böylece bu durum, potansiyel müşterilerin uygulamayı ziyaretlerini engeller. Örneğin, mobil pazarlama içerikli bir web sitesinde çok fazla metin ve büyük boyutlu görsel dosyalar varsa bu site, indirme süresi ve okunabilirlik konusunda ziyaretçilere sorun yaşatabilir.

Öte yandan, mobil cihazlarla eşleştirilmemiş bir web sitesi, Arama Motoru Optimizasyonu’nu yani SEO’yu olumsuz etkiler. Çünkü Google, ilk olarak mobil uyumlu siteleri arama motoru sonuç sayfasının (SERP) en üst kısmına yerleştirir. Böylece eğer mobil pazarlamada kullandığınız web sitesi, mobil uyumluluğa sahipse kampanyanız çok daha başarılı olur.

Mobil Pazarlama Çeşitleri

Günümüzde popüler ve trend olan mobil pazarlama türleri aşağıda şekilde sıralanabilir. Bu yöntemler sayesinde firmanız için en uygun olan pazarlama çeşidini seçebilir ve firmanızı geliştirebilirsiniz.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar
                 “Mobil pazarlama nedir?” denince akla gelen ilk elementlerden biri mobil uygulamalardır. Bu uygulamalar, mobil pazarlamanın bel kemiğidir.

Tablet ve telefon gibi akıllı cihazlar üzerinden kullanılabilen mobil uygulamalar, markaların veya işletmelerin mobil pazarlama sistemlerinde önemli bir yer tutar. Uygulamalar sayesinde, müşteri katılımını arttırma, promosyon sağlama ve müşteri sadakatini geliştirme işlemleri daha kolay bir şekilde sağlanmış olur. Bunun yanında mobil pazarlama uygulamalarında kişiye özel sunulan kuponlar, anlık bildirimler ve kampanyalar sayesinde daha çok müşteri toplamak mümkündür.

Son olarak, yapılan araştırmalara göre internet kullanıcıları zamanlarının yaklaşık %92’sini mobil uygulamalarda geçirmektedir. Bu yüzden mobil pazarlamada uygulamaların rolü oldukça büyüktür.

Sosyal Medya Pazarlaması

Bu alandaki oldukça geniş ve teferruatlı kategorilerden biri sosyal medya pazarlamasıdır. Sosyal medya uygulamalarının tamamında organik ve ücretli reklamlardan yararlanıldığı için bu sayede mobil trafik arttırılabilir. Kullanıcılar, beğendikleri bir ürünü ya da hizmeti sosyal medya ağlarında gezinirken gördüklerinde bu hizmeti kullanmak isteyeceklerdir. Örneğin, Facebook ya da Instagram uygulamasında kurulan bir işletmenin profili, topladığı takipçiler ile organik sosyal medya pazarlamasına katkı sağlar.

Mobil pazarlama sistemine entegre olmak isteyen işletmeler veya markalar kendi profillerine en uygun olacak mobil uygulamayı seçmeli ve hedef kitlesi ile etkileşime geçmelidir. Bunun yanında ücretli sosyal medya pazarlaması seçeneklerinden de yararlanabilir. Ücretli pazarlama stratejileri ile daha geniş bir kitleye ulaşmak mümkündür.

Günümüzde kullanılan bütün sosyal medya ağları, aynı zamanda reklam platformu olarak da çalışır. Yani, kullanılan bu uygulamaların hepsine reklam verilebilir. Sosyal medya uygulamasına bağlı olarak verilen bu reklamlar, bu sayede her yerde görülebilir. Mesela, Instagram uygulaması aracılığı ile verilen bir reklam, uygulamanın keşfet kısmında kullanıcılar tarafından görüntülenebilir. Böylece markanızı yeteri kadar öne çıkartabilirsiniz.

Sms Pazarlaması

Sms pazarlaması
                SMS pazarlaması, en çok kullanılan mobil pazarlama stratejilerinden biridir.

Söz konusu olan bu yöntem, diğer bir adı ile “Kısa mesaj pazarlaması” olarak bilinir. Sms pazarlaması, mobil pazarlama içerisindeki en çok yaygın olan ve tercih edilen pazarlama yöntemlerinden birisidir. Bu pazarlama yöntemi ile kullanıcılara web sitesi ya da uygulama trafiğini arttıran şu bilgiler verilebilir:

 • Duyuru
 • Bilgi paylaşımı
 • İndirim haberleri
 • Marka anlaşmaları
 • Kupon tanıtımı

Böylece, sms pazarlaması stratejisi sayesinde kullanıcılar markanız hakkındaki güncel gelişmelerden haberdar olabilir.

Konum Tabanlı Pazarlama

Bu mobil pazarlama türünde reklamlar, kullanıcının bulunduğu konuma göre mobil cihazlarda gösterilir. Örneğin, Ankara’da yer alan bir mağazanın reklamı sadece Ankara’da bulunan kişilere gösterilir. Özellikle mağaza ve restoran sektöründe reklam veren işletmeler, bu mobil pazarlama türünü sıklıkla kullanır. Aynı zamanda bu yöntem aşağıdakilerle optimize edilerek de kullanılabilir:

 • Konum etiketleri
 • Mobil arama sistemleri
 • Coğrafi hedefleme
 • SEO sistemleri

Son olarak, konum tabanlı reklam verirken konumun sınırının ne kadar olacağı da belirlenebilir.

Mobil Oyun Pazarlaması

Mobil oyun pazarlaması
              Mobil oyunlarda çıkan reklamlar sayesinde de mobil pazarlama yapılabilir.

Bir mobil pazarlama sistemi içerisinde yer alan ürün veya hizmet reklamlarının telefon ya da tabletlerdeki oyunlarda görüntülenmesine mobil oyun pazarlama sistemi denir. Bu sistem, genelde yeni bir ürün veya hizmetin tanıtımını kullanıcılara yapmak için kullanılır. Mobil oyun içerisinde yer alan reklamlar, tam sayfa görsel reklamlar veya oyun seviyesi aralarında oynatılan video reklamlar şeklinde kullanıcıların karşısına çıkar.

Arama Ağı Pazarlaması

Günümüzdeki internet kullanımında arama motorlarının aktif ve önemli bir yeri vardır. Bu durum, hem web sitelerinde hem de mobil uygulamalarda geçerlidir. Aynı zamanda yapılan bir araştırmaya göre insanların %60’ı aramalarını mobil olarak gerçekleştirdiği için markalar, arama motorlarına reklam verir.

PPC yani ücretli arama işlemi, işletmelerin arama motorlarındaki reklam verme yöntemlerinden biridir. Şirketler, mobil pazarlama sistemlerinde organik arama sonuçları ve rakip işletmelerin hangi kelimeler ile arandığının tespitini yapıp, arama motorlarına reklam vermek için ücret ödemesi yaparlar.

Mobil Görsel ve Video Pazarlaması

Mobil Görsel ve Video Pazarlaması
                  Özellikle video reklamlar, mobil pazarlamanın olmazsa olmazıdır.

Bir diğer mobil pazarlama yöntemi ise mobil görsel ve video reklamlarıdır. Görsel ve videoların bulunduğu sosyal medya uygulamaları içerisinde reklamlar, akış kısmında yer alır.

Özellikle son yıllarda video tabanlı sosyal medya uygulamaların kullanımında ciddi bir artış mevcuttur. Örneğin 2021 yılının en çok indirilen uygulaması olan Tiktok, bu durumun en güzel örneğidir.

Öte yandan, mobilde video görüntülenmelerine organik olarak ulaşmak mümkündür. Bunun yanında, video içerisine yerleştirilen ücretli reklamlar da etkili yollardan birisidir. Son olarak, eğer mobil cihazlarda video reklamlardan en etkili biçimde yararlanmak istiyorsanız video paylaşımlara konacak reklamlara dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda, videoları kısa tutmak ve hedef kitleye yönelik reklamlar paylaşmak da mantıklı bir tercih olacaktır.

QR Kodları

Mobil pazarlama sistemlerinde erişimi daha hızlı hale getiren QR kodları, kamera ve entegre barkod okuyucu özelliği bulunan bütün akıllı telefonlarda kullanılabilir. Bu kodlar sayesinde tüketiciler; açılış sayfaları, videolar ve e-posta abone listeleri gibi şirket içeriğinde yer alan bilgilere kolaylıkla bağlanabilirler. Kullanımı oldukça basit olan bu yöntem, mobil pazarlama alanında sıkça kullanılmaktadır.

Mobil Ticaret Pazarlaması

Mobil Ticaret Pazarlaması
               Özellikle uluslararası hizmet veren mobil ticaret uygulamaları, en iyi pazarlama yöntemlerinden biridir.

Mobil pazarlama sistemlerinde kullanılan bir başka yöntem ise mobil ticaret yöntemidir. Eğer işletme, direkt olarak satışlara yönelik çalışmalar yapıyorsa bu yöntem, oldukça etkilidir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalara göre, son yıllarda mobil ticaretin etkili bir biçimde büyümesinden kaynaklı olarak sadece alışveriş uygulamalarına harcanan zaman %40 artmıştır.

Öte yandan, mobil ticaret pazarlaması için atılacak olan ilk adım, bir alışveriş uygulaması kurmaktır. Çünkü insanlar, sadece alacakları ürüne yönelik açılan mobil uygulamalarda daha fazla etkin olur. Bunun yanında Facebook, Instagram ve benzeri gibi sosyal medya ağlarında ticaret sayfaları açılabilir.

Konuşmalı Mobil Pazarlama

Günümüzde kullanılan mobil pazarlama yöntemlerinden biri de konuşmalı mobil pazarlama yöntemidir. Bu yöntemde müşteriler veya kullanıcılarla canlı sohbet yolu ile etkileşime geçilir. Konuşmalı pazarlamanın genel amacı, müşterinin işletmeye veya markaya istediği zamanda ulaşabilmesidir. Bu durum, fiziksel olarak sağlanamadığı için de canlı konuşma yöntemiyle yapılır.

Öte yandan, canlı konuşma sisteminde son yıllarda sıkça kullanılan yöntemlerden biri de sohbet robotlarıdır. Sohbet robotları, insan etkileşimini taklit edip müşterilerin sorularına yanıt verir. Bütün bu sistemler, programlanmış komut dosyaları ve yapay zeka uygulamaları sayesinde oluşur. Bununla birlikte sohbet robotları, müşteri memnuniyeti açısından en çok sevilen sistemlerden biridir. Çünkü bu robotlar, talepleri en kısa sürede karşılar ve müşteriyle bilgi paylaşımı yapar.

Mobil Influencer Pazarlaması

Mobil Influencer Pazarlaması
                    Son yıllarda daha yaygın bir meslek haline gelen influencerlık, “Mobil pazarlama nedir?” denince de etkili bir meslektir.

Özellikle mobil pazarlama sistemlerinde farklı uygulamalar ve sistemlerin yerine bazen de doğru insanlara güvenmek faydalı olacaktır. Yani, söz konusu olan bu insanlar, mobil alanda etkileyici özellikleri ve yüksek hayran kitlelerine sahip olan influencerlerdır.
Mobil pazarlama içerisinde influencerler ile anlaşarak marka bilinirliğini arttırmak, hedef kitleye daha çabuk bir şekilde ulaşmak ve sosyal medyada daha çok takipçi toplamak mümkündür. Bununla birlikte, mobil pazarlama içerisinden bir influencer seçilirken şu kriterlere dikkat etmek gerekir:

 • Seçilen kişinin hedef kitle ile alakalı olması
 • Influencer’ın hedef kitle ile aynı sosyal medya platformunda bulunması
 • En güncel gelişmeleri takip etmesi
 • Takipçi sayısının ve sayfa etkileşiminin fazla olması

Öte yandan, influencer pazarlama trendleri çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Mesela bundan birkaç yıl önce işletmeler tarafından çok takipçili influencer hesapları tercih edilirken, günümüzde takipçiden çok daha fazla etkileşime sahip influencer hesapları tercih edilmektedir.

Artırılmış Gerçeklik Pazarlaması

Son yıllarda daha çok etkin olarak kullanılan arttırılmış gerçeklik teknolojisi, yani AR kavramı, gerçek dünyanın gelişmiş bir versiyonunu sanal olarak insanlara sunar. Bu sistem, görsel ögeler üst üste bindirilerek yapılır. Mesela, Snapchat uygulamasındaki hayvan ve bitki gibi filtreler ile çekilen görseller, AR kavramına örnek gösterilebilir.

Mobil pazarlamada ise yakın zamanda kullanımı az da olsa arttırılmış gerçeklik teknolojisi, özellikle uzmanlar tarafından büyük umut vaat eder. Son olarak, arttırılmış gerçeklik uygulaması sadece selfie, oyun ve eğlence içeriklerinde değil mobil pazarlama deneyimlerinde de dönüşüm gücüne sahip bir yaklaşımdır.

Uygulama Mağazası Pazarlaması

Uygulama Mağazası Pazarlaması
                      “Mobil pazarlama nedir?” konusunda kullanılabilecek olan son strateji ise uygulama mağazası pazarlamasıdır.

Mobil pazarlama uygulamalarında ortaya çıkması istenen bir mobil uygulama varsa bunun için app store optimizasyonları, yani ASO, ana odak noktalardan biri olmalıdır. ASO, genellikle “mobil uygulamalar için SEO” olarak adlandırılır. Bunun nedeni ise ASO’ların mobil uygulamalar ve oyunlar için uygulama listelerini optimize etmesidir.
Öte yandan, ASO’ların asıl hedefi, daha üst sıralarda yer alan uygulamaları görüntülemektir. Peki uygulama mağazalarında sıralama için etkili olan ve belirlenen faktörler nelerdir? Söz konusu olan faktörler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Uygulamanın adı
 • Görseller veya simgeler
 • Uygulamanın açıklaması

Son olarak, uygulama sıralamasında daha üst sırada yer almak için bu faktörlere dikkat edilmesi gerekir.

Mobil Pazarlama Amaçları

Bir mobil pazarlama sisteminin genel amacı, müşterilere kitlesel olarak değil birebir şekilde ulaşmaktır. Bir nevi bu sistemde, kişiselleştirilmiş hizmet anlayışı vardır. Öte yandan, mobil pazarlama sistemleri direkt dijital pazarlama kanalları kullanılarak uygulanır.

Hizmet sağlayıcılar için mobil pazarlama yöntemlerinin amacı ise müşterilere sadece web sitesi üzerinden değil mobil araçlar yoluyla da herhangi bir hizmeti ya da ürünü satın alma kolaylığı sağlamaktır. Kısacası, mobil pazarlama yöntemleri, zahmetsiz ve vakit kaybetmeden alışveriş yapmak olarak tanımlanır.

Mobil pazarlama sistemleri sayesinde mobil araçlar, müşterilere her türlü zaman ve enerji kazancı sağlar. Firmalar açısından ise mobil pazarlama sistemleri, daha düşük maliyetle daha fazla geri dönüş ve etkileşim elde edilebilen kişisel bir pazarlama yöntemidir.

Tüketicilerin zamanının kısıtlı olması da öte yandan, mobil pazarlama faaliyetlerinin artmasına neden olur. Mobil pazarlama stratejilerini kullanan firmaların asıl amacı ise sürekli farklılaşan müşteri kitlesine zamandan ve mekandan bağımsız hızlı bir şekilde ulaşabilmektir. Bunların dışında işletmeler, mobil pazarlama stratejilerini ürün ve marka bilinirliğini arttırmanın yanı sıra, ürünün daha kolay benimsenmesini sağlamak için kullanılır.

Son yıllarda oldukça popüler bir şekilde kullanılan ve birçok işletmeye özellikle satış konusunda olumlu katkılar sağlayan mobil pazarlama çeşitleri ve amaçları bu şekildedir. Mobil pazar alanında daha çok ilerleme kaydetmek isteyen işletmeler veya girişimciler, öncelikle mobil satış amacını belirlemelidir. Daha sonra, mevcut mobil pazarlama türlerinden firmasına en uygun olanını seçip hem satış sayısını arttırabilir hem de hedef kitlesini çoğaltmaya yönelik çalışmalar yapabilir.

 

Mobil pazarlama ile ilgili bütün püf noktalarını öğrendiğinize göre Dijital Pazarlama Trendleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde insanların en kişisel eşyası cep telefonları olduğu için firmaların mobil uyumlu kampanyanlar yürütmesi markalarının gelişmesi açısından çok önemlidir.

Eğer güncel stratejiler takip edilmezse mobil pazarlama konusunda yeterince başarılı olamazsınız.

 

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *