Dijital Pazarlama Trendleri

Dijital pazarlama ile ilgilenen herkes, bu sektörün oldukça canlı, aktif ve “online” olduğunu bilir. Bu sebeple dijital pazarlama trendleri ve dijital pazarlamadaki yenilikler yakından takip edilmelidir.

2021’in sonuna geldiğimiz şu günlerde pandemi şartlarının dijital pazarlamayı da etkilediğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Dijital Pazarlama Alanında Yenilikler

Aslında dijital pazarlama taktiklerindeki eğilimler her yıl benzer özellikler gösterir. Aramalar, yeni web tasarımı çalışmaları, sosyal medya uzmanlıkları ve içerik pazarlama teknikleri her zaman büyük ilgi görür. Ancak bununla birlikte, dijital pazarlama alanı yeniliklere en hızlı adapte olan alanlardan biridir.

Önümüzdeki günlerde dijital pazarlamada özellikle birkaç alandaki gelişim ve yenilikler dikkat çekecektir. Bunlar:

 • Çok Kanallı Pazarlama Merkezleri
 • Pazarlamada Sesli Arama ve Konuşma
 • Kişiselleştirme Motoru
 • Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi
 • Tüketici Gizliliği ve Onayı

Şimdi bu yeni tekniklerin pazarlama faaliyetlerine nasıl uygulanabileceğini birlikte değerlendirebiliriz.

Dijital Pazarlamada Bütçe Yenilikleri

Dijital Pazarlamada Bütçe Yenilikleri
Dijital pazarlama trendleri için önemli bütçe yenilikleri de yer alıyor.

Araştırmalar dijital pazarlama yönetiminin, toplam pazarlama bütçesinin %72,2’sini oluşturduğunu gösteriyor.

Pazarlama teknolojisi ise toplam bütçenin %26,6’sını alarak önemini korumaya devam ediyor.

Bütçedeki büyük payı oluşturan dış destekler pazarlamadaki bütçe stratejilerinin değişmesine neden oluyor. Dijital pazarlama bütçesindeki son önemli eğilimlerden biri, kurum içi kaynaklara geçiştir. Daha önce ajanslar tarafından yürütülen işlerin %29’u yalnızca son 12 ayda kurum içine taşındı.

Özellikle dijital pazarlama bütçesinin büyük kısmını kullanan pazarlama yönetimi şirket içi ekiplere taşınmaktadır. Artık marka stratejisi, inovasyon ve teknoloji gibi alanlardaki faaliyetler kurum içinde yönetilme eğilimdeler.

Arama Motorları Yenilikleri

2021 boyunca, arama motorlarındaki temel güncellemeler işletmelerin organik görünürlüğünde önemli bir etkiye sahip olmaya devam etti. Özellikle en sık başvurulan arama motoru Google’ın dijital pazarlamada oldukça belirleyici olduğunu söylemeliyiz.

Google, güncellemelerle ilgili şu aydınlatıcı bilgiyi vermektedir:

“Google, genellikle her gün, arama sonuçlarımızı iyileştirmek için tasarlanmış bir veya daha fazla değişiklik yayınlar. Değişikliklerin çoğu fark edilmez, ancak aşamalı olarak gelişmeye devam etmemize yardımcı olur. Web yöneticileri, içerik üreticileri için işe yarar olduğunu düşündüğümüzde bu tür güncellemeleri onaylamayı amaçlıyoruz”.

Danışmanlık ve daha yeni çalışmalar, genellikle uzmanlık, yetki ve güven verilerini etkileyen içerik kalitesinin önemine atıfta bulunur. Bu nedenle, aramada rekabet etme konusunda ciddi olan herkes, içeriklerini karşılaştırmak için en son arama kalitesi yönergelerini bilmelidir.

SERP (Arama Motoru Sonuç Sayfası) Güncellemesi

SERP guncellemesi
Geçtiğimiz yıl, Google , SERP’leri etkileyen şeylerde önemli değişiklikler yaptı.

Google ve Microsoft, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek ve maddi kazanımları geliştirmek için kendini yeniliyor. Bu sebeple pazarlamacıların her zaman en son değişiklikleri takip etmesi gerekir.

Arama motorlarındaki güncellemeleri takip etmek, hedef kitle ve rakiplerle daha iyi etkileşim kurmayı sağlayacaktır. Ayrıca tıklamaları artırarak daha fazla ziyaret çekmek için de tüm yeniliklerin yakından takip edilmesi gerekir.

Örneğin, Ağustos 2021’de Google , SERP’leri etkileyen şeylerde birtakım değişiklikler yaptı. Dijital pazarlama üzerindeki etkisi için tüm bu değişiklikler incelemeye değer.

Aramalarda Sesli Komut Kullanımı

Son yıllarda arama motorlarında sesli komutların daha sıklıkla kullanıldığını biliyoruz. Sesli aramalar, arama motorlarından istediğiniz bilgileri almak için sesli bir komut kullanmayı içermektedir.

Her biri sonuç türlerine göre farklılık gösteren iki tür sesli aramadan bahsedebiliriz. Ancak bunlardan yalnızca ilki SEO ile ilgilidir:

 • Tip 1: Bir kullanıcı, Google’a bir sorgu yazmak yerine sesli komutları kullanır. Bu işlem, verileri Google Arama Konsolunda toplanacak normal bir web araması olarak kabul edilir. Bu nedenle SEO normal çalışır.
 • Tip 2: Bir kullanıcı sözlü bir cevap almak için sesli bir komut kullanır. Google Home ve Amazon Alexa gibi birçok akıllı hoparlörde durum böyledir. Bu aramalar Google Search Console’da günlüğe kaydedilmez ve SEO ile çok az ilgisi vardır.

İlk işlemle alakalı olarak sesli komutlarla ilgili çalışmalar yapmanın dijital pazarlama için önemli olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca sesli komutlarda, yerel konuşma kullanımı da artmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmak da dijital pazarlamacılar için önemli bir adım olabilir.

Akıllı İşlemler

Günlük yaşamımızda yapay zekanın etkilerini daha yakından gözlemleme fırsatı buluyoruz. Son zamanlarda arama motorları da dahil olmak üzere pek çok dijital alanda “akıllı” işlemleri daha sık duyuyor olmalısınız. Kullanım kolaylığı sağlaması açısından akıllı işlemlerle farklı alanlarda karşılaşabilirsiniz.

Google Ads yönetimi süreci gibi küçük işletmeler için karmaşık olabilecek işlemler için yeni adımlar atıldı. Google Ads’deki akıllı kampanyalar, işlemleri basitleştirmek amacıyla kullanıma sunuldu.

Dijital pazarlama işlemleri için atılacak en doğru adım yapay zeka kullanımının yakından takip edilmesi olacaktır. Çünkü çok yakında yapay zeka işlemlerini daha sık ve etkili bir biçimde deneyimleyeceğiz gibi görünüyor.

Reklam Yenilikleri

Reklam Yenilikleri
Dijital pazarlama ile geleneksel reklam algısı büyük oranda değişti.

Dijital reklam harcamalarının üçte ikisinden fazlasının artık Facebook ve Google’a gidiyor. Bu durum, bu platformlardaki optimizasyonu her zamankinden daha önemli hale geliyor. Google ve Facebook ile yapılan reklam iş birlikleri eskisi kadar tek yönlü değil.

Facebook’ta bir reklam, Facebook Haber Kaynağı, Instagram Hikayeleri, veya Hızlı Makaleler gibi çeşitli yerleşimlerde görünebilir. Elbette bunun en önemli sebebi, Facebook’un gittikçe genişleyen dijital ağı. Dolayısıyla Facebook ve Google’ın reklam politikalarını takip etmek neredeyse tüm dijital dünyayı takip etmek anlamına geliyor.

Sosyal Medyanın Artan Etkisi

Pandemi sırasında, sosyal ağ kullanımı doğal olarak arttı, bu nedenle sosyal ağlar herkesin hayatında daha önemli hale geldi. Araştırmalara göre sosyal medya kullanıcı sayıları da son 12 ayda arttı. Bu, yıllık yüzde 13,1’lik bir büyüme anlamına geliyor.

Sosyal medya trendlerini gözden geçiren Global Web Index, sosyal medyanın satın alma niyeti üzerindeki etkisini değerlendiriyor. Özellikle bazı yaş grupları üzerinde etkileyicilerin önemine dikkat çekerek şunları bildiriyor:

Z kuşağının %27’si, sosyal medyayı kullanmalarının ana nedenlerinden birinin markalarla alakalı olduğunu söylüyor. Bu yaş grubu, en sevdikleri markaların içeriklerini görmeden önce influencerları takip ettiğini söylüyor.

Daha genel olarak, araştırmalar, farklı sosyal ağların satın alma üzerindeki göreceli önemini göstermektedir. Facebook ve Instagram’ın önemli olmasını beklenen bir şeydir. Ancak bu rapor TikTok, Snapchat, Twitter ve Pinterest’in etkisini de vurguluyor. Tüketici markalarının tüm bu ağlarda etkin bir varlığa sahip olmasının önemini ortaya koyuyor.

Mesajlaşma Platformlarının Aktif Kullanımı

Sosyal ağların her biri doğrudan ve grup mesajlaşmayı destekler ve elbette WhatsApp, Messenger ve Snapchat gibi birçok özel uygulama vardır. Bunlar aynı zamanda kitlelere ulaşmak için daha fazla fırsat sunuyor.

Dijital pazarlama işletmelerinin, kurumsal kimlikle mesajlaşma platformlarına dahil olması önemli bir adım olacaktır. Kullanıcılarla doğrudan ve hızlı iletişim, işletmenin güvenirliliğini arttıracak bir hamle olacaktır.

Kullanıcı Gizliliği Vurgusu

Kullanıcı Gizliliği Vurgusu
Kullanıcı gizliliği, dijital pazarlama sektöründe kırmızı çizgilerden biri.

Dijital platformlar, özellikle reklam çıkarlarını koruyabilmek amacıyla kullanıcı gizliliği ile alakalı bazı tavizler verdir. Bununla birlikte zorunlu çerez kullanımı, zorunlu anlaşma metinleri gibi faktörler kullanıcı gizliliği konusunun ön plana çıkmasına neden oldu.

Araştırmalar, kullanıcıların gizlilik ve haklar konusunda gittikçe hassaslaştığını ortaya koyuyor. Google’ın bile bu sebeple 2022’de çerez kullanımı ile alakalı düzenlemeye gideceğini biliyoruz.

Dijital pazarlama alnında da kullanıcı gizliliği meselesi daha da önemli hale geliyor. Kullanıcıların, rahat ve güvenli hissedeceği bir pazarlama stratejisi benimsemek akıllıca atılacak bir adımdır.

Görsel Tasarımda Güncellik

Tüm iletişim kanallarında ilk izlenim önemlidir. Bu nedenle görsel ve grafik tasarımdaki trendler bir marka tercihini geliştirmede etkili olabilir.

Bu amaçla yapılacak en garanti işlem, hedef kitlemizin aşina olduğu en popüler sitelerdeki görsel tasarım trendlerini göz önünde bulundurmaktır. Venngage, 2022’ye kadar devam etmesi muhtemel olan bu web tasarım trendlerini şöyle kategorize ediyor:

 • Kapsayıcı görseller
 • Eğlenceli veri görselleştirmeleri
 • Kalın arka planlar
 • Renkli simgeler ve çizimler
 • Markalı görseller
 • Alıntılar
 • Sosyal ekran görüntüleri

Klasikle Güncelin Sentezi

Dijital pazarlama dijital olduğu için oldukça güncel ancak pazarlama yöntemi olduğu için de klasik bir alan. Bu durum, dijital pazarlama uzmanlarının daha çok dikkatini çekmiş olacak ki son zamanlarda klasikle güncelin sentezi üzerine yoğunlaşılmış durumda.

Artık dijital pazarlama alanında influencerlar, sosyal medya platformlarının yanı sıra klasik yöntemler de daha sık kullanılacak gibi görünüyor.

 • Influencerlar
 • İçerik oluşturucular
 • Etkinlik konuşmacıları
 • Endüstri analistleri
 • Marka çalışanları
 • Markalar ve yayınlar

Böyle bir liste halinde beraber gösterilebilen etkileyicilerde farklı alanların ön plana çıktığı görülüyor.

Kimi uzmana göre bu çok gecikmiş bir durum. Çünkü ünlülere ve mikro-etkileyicilere odaklanmak genellikle daha etkili olan diğerleriyle uzun vadeli ilişkiler kurma fırsatlarını kaçırıyordu.

Şeffaf İletişimin Önemi

Şeffaf İletişimin Önemi
Kullanıcı ile kurulan iletişimdeki şeffaflık, bugün dikkate alınması gereken ilk noktalardan biri.

SmarterHQ’ya göre , tüketicilerin %72’si artık yalnızca kişiselleştirilmiş ve ilgi alanlarına göre uyarlanmış pazarlama mesajlarıyla ilgilendiklerini söylüyor.

Buna rağmen aynı rapor, tüketicilerin %86’sının veri gizliliği konusunda endişeli olduğunu da ortaya koyuyor.

Sık alışveriş yapanların %80’i yalnızca deneyimlerini kişiselleştiren markalardan alışveriş yapma eğilimdedir. Bu nedenle, tüketicilere mahremiyet konusunda güven vermek ve bununla birlikte veri toplamanın önemini açıklamak önemli hale geliyor.

Artık üretici, tüketici ve pazarlamacı arasında şeffaf bir iletişimin daha sık talep edildiğini anlamış olmalısınız. Kullanıcılar, hangi işlemin ne amaçla gerçekleştirildiğini bilmek istiyorlar. Böylece herkes kendini daha güvende hissedecektir.

Sosyal Medya İş Birlikleri

Sosyal ticaretin büyümeye devam edeceğine dair açık işaretler var. Araştırmalara göre dijital pazarlamada sosyal medya önemini koruyor.

 • E-ticaret müşterilerinin %87’si sosyal medyanın alışveriş kararı vermelerine yardımcı olduğuna inanıyor.
 • Her 4işletme sahibinden 1’i Facebook üzerinden satış yapıyor.
 • Üretici veya pazarlamacıların %40’ı satış yapmak için sosyal medyayı kullanıyor.
 • Tüketicilerin %30’udoğrudan sosyal medya platformları üzerinden alışveriş yapacaklarını söylüyor.

Kişiselleştirilmiş E-Posta Hizmeti

Pazarlamada e-posta kullanımı hala yaygın olarak devam eden bir işlem. Ancak kimi zaman markalardan gelen e-postaların okunsa bile görmezden gelinme eğilimi olabilir. Bunun önüne geçmek adına müşteri yaşam döngüsüyle daha alakalı iletişimler sağlamak gerekebilir. Bu, kişiselleştirilmiş e-posta pazarlamasını kullanmanın verimli potansiyeline işaret etmektedir.

Nike’ın Hong Kong’daki bu yaşam döngüsü e-posta pazarlama vaka çalışması incelemeye değer. Yaşam döngüsüne bağlı olarak kişiselleştirilmiş e-pota kullanımı web sitesi ziyaretlerini %32,5 ve otomasyon gelirini %110 artırdı.

Kişiselleştirme Amacıyla Veri Analizi Kullanımı

Kişiselleştirme Amacıyla Veri Analizi Kullanımı
Kişiselleştirme çalışmaları için veri analizi kullanımı aslında dijital pazarlama alanında uzun zamandır dikkate alınan bir durum.

Kişiselleştirme çalışmaları için veri analizi kullanımı aslında dijital pazarlama alanı için bir yenilik değil. Daha yeni olan, 10 yıl önce pratik olmayan bu tekniklerin kullanılmasıdır. Daha önce, birçok e-posta pazarlama sistemi, bireysel haber bültenleri ve kampanya e-posta yayınları hakkında raporlama yapmakla sınırlıydı. Bunlar hala birçok pazarlamacı için e-posta pazarlaması için basit ama etkili yöntemler.

Bununla birlikte, daha karmaşık bir yaklaşım, buna dayalı yaşam döngüsü angajman raporlamasını ve hedeflemesini düşünmektir. Tahmine dayalı analitik aşağıdakileri belirlemek için kullanılabilir:

 • Bir kişiyle etkileşim kurmak için en iyi gönderme saatlerini seçmek. Bu, başlangıçta yalnızca satın aldıkları veya abone oldukları zamana bağlı olabilir. Ancak zaman içinde iyileştirilebilir.
 • Gecikme analizine dayalı takip iletişimleri için en iyi zamanlama ve teklifi belirlemek. (Ortalama yanıt aralığı)
 • Küme tabanlı segmentasyondan en iyi ürün veya kategori kombinasyonlarını seçmek.

Dijital Pazarlama Planı

Dijital pazarlama trendleriyle bir işletmeyi büyütme fırsatlarından en iyi şekilde yararlanmak için birçok işletme artık bir dijital dönüşüm programı uyguluyor.

Dijital dönüşümün amacı, dijital yetenekleri ve becerileri geliştirmek için bir yol haritası geliştirmektir. Aynı zamanda dijital pazarlama faaliyetlerini işletmedeki marka ve ürün pazarlamasına entegre etmektir.

Profesyonellerden alınan dijital pazarlama desteği satış-pazarlama yolculuğunu desteklemektedir. Özellikle, bu destek nerede ne yapılması gerektiğini bilen bir ekipten alınıyorsa.

Bir plan ve programa uygun çalışma, nerede hangi hamleyi uygulayacağını bilme her zaman avantajlı bir durumdur.

Dijital pazarlama planında önemli bir adım olan içerik yazımı hakkında detayları Pazarlama İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır?  yazımızda bulabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *