Sermayesiz E-Ticaret Yapmak Mümkün mü?

Günümüzde e-ticarete başlamak isteyenlerin sayısı bir hayli fazladır. E-ticaret yapmak isteyenlerin bazıları büyük sermayelerle işe başlar. Bir kısmı ise daha az sermayelerle e-ticarete başlamayı tercih eder. Peki, sermayesiz e-ticaret yapmak mümkün mü? İçeriğimizde bu sorunun yanıtını vererek sermayesiz e-ticaretin nasıl yapılacağına değineceğiz. Hazırsanız, başlayalım.

E-Ticarette Neden Sermayeye İhtiyaç Duyulur?

Sermayesiz e-ticaret konusuna değinmeden önce neden sermayeye ihtiyaç duyulduğunu anlatacağız. E-ticaret sektöründe yer almak isterseniz, sıfır sermayeyle satış yapamazsınız. Çünkü e-ticaret siteleri ücretsiz şekilde kurulsa da 100- 200₺ gibi domain ve hostinge para harcamanız gerekir. Yine, açık kaynak kodlu yazılımlarla kurulan siteler için de bazı harcamalar yapılır.

Tüm bunlara ek olarak e-ticaret sitesi açmadan e-ticarete pazaryerlerinde başlayan kişilerin de çeşitli durumlar için masraf yapması gerekir. Başlangıçta 1000-5000₺ arası bir sermaye e-ticaret pazaryerlerinde satış yapılması için gerekli olabilmektedir. Ancak buralarda satış yapmak çok daha az harcama yapmanızı sağlar. XML bağlantısı sayesinde e-ticaret sitenizle bağlantı kurulabilir ve aradaki entegrasyonla ürünlerinizi satabilirsiniz.

Sermayesiz E-Ticaret Yapmak için Ne Gerekir?

Sermayesiz E-Ticaret Yapmak
        Sermayesiz e-ticaret yapmak tahmin ettiğinizden daha kolaydır.

Sermayesiz e-ticaret yapmak istediğinizde satmak istediğiniz ürün veya hizmetin hangi kategoride olacağına karar vermelisiniz. İlerleyen zamanda ise aşağıdaki aşamaları izleyerek daha da gelişmeye başlayabilirsiniz.

 • E-ticaret alanındaki bilgilerinizi geliştirmek için eğitimler alabilirsiniz.
 • Gerekli eğitimlerin ardından şirketinizin kuruluşunu resmi olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Şirket kurulumunuzdan sonra hangi pazaryeri ile anlaşacağınıza karar vermeniz gerekir. Sermayesiz e-ticaret amazon gibi bir pazaryeriyle anlaşabilirsiniz.
 • Ürünlerinizi listelemeli, müşterilerinize ürünlerin fotoğraflarını ve özelliklerini net şekilde vermelisiniz.
 • Pos ve kargo ile anlaşma sağlamanız gerekir. Ancak bu durum, yeni başlayanlar için oldukça maliyetlidir. Bu yüzden size sanal pos ve kargo altyapısı sağlayan bir pazaryeriyle anlaşmanız daha iyi olacaktır.
 • Ürünlerinizi yükleyip anlaşmalarınızı yapmanızın ardından pazarlama faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

Yapacağınız pazarlama faaliyetleri, daha fazla kitleye ulaşarak ziyaretçi sayınızı arttırmaya yarar. Ayrıca hedef kitlenizi daha iyi tanımanızı da sağlayacaktır. Faaliyetleriniz esnasında kampanyalar düzenleyebilir, fırsat ve indirimler gerçekleştirebilirsiniz. Bunları da gerekli sosyal medya mecralarında duyurarak kitlenize daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Henüz bir e-ticaret fikriniz yoksa 2022 İtibariyle İşinize Yarayacak E-Ticaret Fikirleri yazımız sizlere destek olacaktır.

Dropshipping Yöntemiyle Sermayesiz E-Ticaret Yapmak

Dropshipping
          Dropshipping yöntemi ile satış ortakları elde edebilirsiniz.

Sermayesiz e-ticaret yapmak istiyorsanız, size dropshipping yöntemini önerebiliriz. Bu yöntem, stoksuz çalışan bir e-ticaret modelidir. Dropshipping ile e-ticaret yapmak istediğinizde belirli şirketlerden XML linki satın alarak firmanızın ürünlerini pazaryerlerine entegre edebilirsiniz. Bu sayede anlaştığınız XML alan şirket, XLM veren firmanızın ürünlerini kendi kar marjı üzerinden satışa çıkarır.

Herhangi bir depo veya stok masrafı olmadığından dolayı e-ticaret masraflarında gözle görülür bir düşüş olmaktadır. Ancak bu şekilde çalışmak isterseniz XML entegrasyonunu sağlayabilmek için pazaryeri entegrasyonu yapan bir firmayla anlaşmanız gerekir. Aksi takdirde satılan ürünlerin stok takibi yapılamaz. Böylece stokta bulunmayan ürünlerinde satışı gerçekleşebilir.

Bu durumda kalmak ise tedarik edememe cezası almanıza neden olabilir. Eğer ki, dropshipping modeli ile e-ticarete atılmak isterseniz kesinlikle sizi XML entegrasyonu sağlayabilecek bir pazaryeriyle çalışmanız gerekir. Ceza almanız, daha yeni başladığınız e-ticaret hayatınız için olumsuz bir durum olarak görülmektedir. Peki, hangi firmalarla çalıştığınız zaman zarar görme ihtimaliniz en aza iner? Yani, XML veren firmalar nelerdir?

XML Veren Firmalar

XML Veren Firmalar
               Birçok firma XML vermektedir.

Dropshipping çalışma modeliyle çalışan ve XML bayiliği veren firmalar, sermayesiz e-ticaret yapmak isteyen kişiler tarafından sıkça araştırılır. Aşağıda vereceğimiz firmalar, XML vererek sermayesiz satış yapabileceğiniz firmalar arasındadır.

 • YokYok
 • Sihirli Ayakkabılar
 • İç Giysim
 • StokHanem
 • Ews
 • PetGarden
 • Hızlı Mama
 • Bebeğim Olacak
 • Yeni Toptancı

XML veren firmalar, giysi, mutfak ürünleri gibi kategorilere ayrılır. Siz de elinizdeki ürünlere göre bu firmalardan XML bayiliği alarak e-ticaret sitenize veya pazaryerlerine XML’i entegre edebilirsiniz. Bu sayede ürün satışlarınızı da sermayesiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sermayesiz e-ticaret yapmak için 2. el veya el yapımı ürünlerin satışını yapabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde de kendinizi geliştirerek daha çok kar elde edebilirsiniz.

Sermayesiz E-Ticaret Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sermayesiz e-ticaret atılımlarınızda dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunları doğru şekilde yaptığınız zaman işlerinizde başarı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda da müşterilerinizi de daha çok memnun etmeyi de başarırsınız. Sermayesiz e-ticaret için dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.

 • Müşterileriniz tarafından tercih edilen ürünlerin satışını yapmalısınız. Çünkü kitlenizin talep etmediği ürünleri satmanız e-ticaret hayatında iyi bir başarı sağlamanıza engel olacaktır.
 • Tedarikçi seçimini güvenilir firmalardan yana kullanmalısınız. Güven vermeyen bir tedarikçi hem sizi hem de müşterilerinizi kötü durumda bırakabilir.
 • XML bayiliği veren bir firmayla çalışmalısınız. Bu sayede direkt XML vermeyen bir pazaryerine XML’yi aktararak satışlarınızı daha da büyütebilirsiniz.

Sermayesiz e-ticaret hayatına atılıp dikkat ettiğinizde bir süre sonra daha çok kazanabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki, bu sektörde rekabet günden güne artmaktadır. Şirketinizi tanıtmak için gerekli çalışmaları yapmanız oldukça önem arz eden bir konudur. Vereceğiniz reklamlar, sosyal medya platformları ve daha birçoğu satışlarınızı daha iyi hale getirebilir.

Sermayesiz E-Ticaret Yorumları

Sermayesiz E-Ticaret Yorumlari
              Bu yorumlar ile sermayesiz e-ticaret hakkındaki olumlu ve olumsuz düşünceleri öğrenebilirsiniz.

Sermayesiz e-ticaret küçük miktarlarla daha çok kazanmanıza olanak sağlayan bir satış tekniğidir. Yukarıda anlatanlara dikkat eden birçok kişi, zaman geçtikçe çok daha iyi yerlere gelmeyi başarmıştır. Bu nedenle siz de çok fazla para harcamadan e-ticarete atılmak istiyorsanız gerekli araştırmaları yapmalı ve dikkatli olmalısınız. Araştırmalarınız esnasında sermayesiz e-ticaret yorumları aracılığı ile bilgi edinmek size önemli fikirler verecektir. Çünkü bu yorumlar sayesinde kullanıcıların hangi konularda negatif, hangi konularda pozitif düşüncelere sahip olduğunu öğrenebilirsiniz. Edindiğiniz bu bilgileri ise yeni stratejilerinizi oluştururken kullanmak işinize yarayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer stoksuz bir şekilde e-ticaret yapmak istiyorsanız kendinize bir satış ortağı bulabilirsiniz. Böylece bir başkasının ürünlerini belirli miktarda komisyon alarak satabilirsiniz.

Öncelikle satmaya karar verdiğiniz ürünün talep gördüğünden emin olmalısınız. Ardından da sizin için doğru olacak platform üzerinden satış yapmalısınız.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *