Instagram Kurumsal Hesap Rehberi: İşletmenizi Dijital Ortama Taşıyın

Instagram, günümüzün en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri. Her geçen gün hesap sayısında artış gösteren Instagram’ı işletmeler ve markalar da aktif olarak kullanmayı tercih ediyor. Çünkü platform geniş bir erişim ağına sahip ve kullanıcıların birçok etkileşimi ile sürekli aktif durumda. Bu da kurumsal hesaplar için Instagram’ı çok daha cazip hale getiriyor. Yeni başlayacaklar için hazırlanan Instagram kurumsal hesap rehberi ile tam profesyonel bir profil oluşturulması da mümkün.

Kullanıcıların %60’ı Instagram’da yeni hizmet ve ürünler hakkında bilgi edindiğini belirtiyor. Bu, Instagram’ın ne kadar önemli hale geldiğinin ispatı niteliğinde. Ayrıca platformdaki her bir profilin, bir kurucu ve işletme hesapları için de kesinlikle değerli olduğunu gösteriyor.

Her bir Instagram hesabı için en güçlü faktör etkileşim oranıdır. Çünkü bu, diğer sosyal medya platformlarına göre çok daha yüksektir. Instagram’da bir hesap nasıl kurulur ve hepsinden öte, onu bir şirket profiline dönüştürmek nasıl mümkündür, hazırladığımız Instagram kurumsal hesap rehberi ile hemen öğrenebilirsiniz.

İşletmeler için Instagram’ın Önemi

Instagram’ın Önemi
              Instagram birçok noktada işletmelere fayda sağlar.

Bir milyondan fazla reklam veren Instagram’ı aktif biçimde kullanmakta. Çünkü platform, çeşitli bir hedef kitleden oluşan geniş bir erişim ağına sahip. Hikayeler, reels ve canlı yayın işlevi artık şirketler ve markalar tarafından giderek daha fazla kullanılıyor. En sık görüntülenen hikayelerin yaklaşık üçte biri şirketlerden geliyor. Ayrıca kullanıcıların %60’ı Instagram’da yeni hizmetler ve ürünler hakkında bilgi edindiklerini söylüyorlar. Bu, Instagram’ın ne kadar önemli hale geldiğini ve ne kadar etkili kullanılabileceğini ispat ediyor.

Kullanıcılar Instagram’ı; Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarından daha aktif kullanıyor. Burada kullanıcılar, diğer sosyal medya platformlarından çok daha fazla beğeni ve yorum yapma eğilimi göstermektedir. Instagram kullanıcılarının toplam %75’i ayrıca doğrudan ilham verici bir gönderi aracılığıyla harekete geçer. Bu, platformun genç şirketinizi geliştirmek için size sunduğu büyük potansiyeli gösterir. Daha iyi bilinen yöntem ise yeni ürünlerinizi göstermek ve ayrıca Instagram’da reklam vermektir.

Instagram’ın tüm bu avantajlarından yararlanmanın yolu ise bir işletme hesabı oluşturmaktan geçiyor. Var olan hesabı işletme hesabına dönüştürebileceğiniz gibi sıfırdan bir işletme hesabı açmanız da mümkün. Hesabınızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken ise daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için hesabı aktif tutabilmekten geçiyor.

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

“Instagram’da bir hesap nasıl kurulur ve onu bir şirket profiline dönüştürmek nasıl mümkündür?” sorusuna cevap arıyorsanız her şeyden önce zorlanmayacağınızı söylemek mümkündür. Bunun için öncelikle birkaç basit adımı takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımlar ise şöyle sıralanabilir:

 • Adım 1: Uygulamayı indirin ve akıllı telefona yükleyin.
 • Adım 2: Profil bilgilerini girin.
 • Adım 3: Bir şirket profiline geçin.
 • Var olan profili kurumsal hesaba dönüştürmek
 • Gönderilerinizle ilgili bilgiler için Instagram istatistikleri

Yapmanız gereken işlemlerin tümü ilk etapta bunlardan ibarettir.

Uygulamayı İndirin

Uygulamayı İndirin
                  Öncelikle Instagram uygulamasına sahip olmanız gerekir.

Instagram, yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir bir sosyal medya platformudur. Anasayfayı masaüstünden görüntüleyebilmenize, resimleri beğenip yorum yapabilmenize ve kendi özet akışınızı görüntüleyebilmenize rağmen, gönderi işlevi yalnızca uygulamada size sunulur. Bunun için akıllı cihazlarınıza Instagram uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.

Uygulamada yalnızca gönderilerin ve reklamların istatistiklerini bulabilirsiniz. Instagram’ı yükledikten sonra profilinizi doğru bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Profil Bilgilerini Girin

Uygulamayı yükledikten sonra uygulamanız gereken ikinci adım, profilinizi doldurmaktır. Elbette, mantıksal olarak, kullanıcılar tarafından tanınabilmenizi sağlayacak bir profil resmi ayarlamalısınız. Bu nedenle, logolar; özellikle şirketler, yeni başlayanlar ve markalar için uygundur. Serbest çalışanlar da profil resmi olarak bir portre kullanabilir. Böylece kullanıcılar arkasında kimin olduğunu hemen görebilirler.

Profil resminizi seçmenizin ardından profil bilgilerine gidebilirsiniz. Buraya şirketinizin veya ürünlerinizin kısa bir açıklamasını karakterle sınırlanmış alana girebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizin bağlantısını profile ekleyebilirsiniz. Çünkü resim ve video gönderilerinde bağlantı vermek mümkün değildir.

Linklerle ilgili kısıtlama nedeniyle, reklam vermediğiniz sürece, profilinizde yalnızca web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza atıfta bulunma seçeneğiniz vardır. Bağlantıyı Instagram reklamlarına da yerleştirebilirsiniz.

Örneğin dünyaca ünlü hazır giyim markalarından biri olan Zara, profil bilgilerine yeni sezon ürünlerin sayfasına yönlendirecek bir link koymayı tercih etmiş görünüyor:

Siz de işletme profilinizi benzer şekilde düzenleyebilir ve kullanıcılar için daha ulaşılabilir bir marka haline gelebilirsiniz.

Bir Şirket Profiline Geçin

Instagram profilinizi doldurduktan sonra kolayca işletme hesabına geçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda Instagram, işletmelere özel sunduğu hizmetleri sizin için de aktif hale getirecektir. Bu özellikler ise şunlardır:

 • Hikayelerinizin ve öne çıkan gönderilerinizin gün boyunca nasıl performans gösterdiğine dair gerçek zamanlı ölçümler alabilirsiniz.
 • Aboneleriniz ve gönderileriniz ve hikayelerinizle etkileşimler hakkında bilgi edinirsiniz.
 • Şirket bilgilerinizi daha detaylı girebilir, e-posta ve telefon yoluyla kullanıcılar için doğrudan iletişim seçenekleri oluşturabilirsiniz.
 • Gönderilerinizdeki öne çıkarma işlevini kullanarak reklamlarınızı doğrudan Instagram’a yerleştirebilir ve ardından reklamların performansını hemen izleyebilirsiniz.

Şirket profili bu avantajları beraberinde getirir ve size sonuçları değerlendirme imkanı sağlar. Böylece hangi gönderilerin özellikle başarılı olduğunu veya takipçilerinizin demografik özelliklerinin neler olduğunu görebilirsiniz.

Instagram Profilini Kurumsal Hesap Profili Haline Getirmek

Instagram Profilini Kurumsal Hesap Profili Haline Getirmek
             Var olan Instagram hesabınızı da sonradan kurumsal hale getirebilirsiniz.

Halihazırda bir Instagram profiline sahip olanlar da profillerini şirket profili olarak güncelleyebilirler. Bu değişikliği yapmak istiyorsanız, ayarlarda “Şirket profiline geç” menü öğesini bulmanız ve tıklamanız gerekir. Bundan hemen sonra dönüşüm başlar. Genellikle az zaman alan bu işlem tamamlandıktan sonra, Instagram profilinizi Facebook sayfanıza bağlamanız gerekir. Bu işlem zorunludur.

Bir sonraki adımda artık Instagram biyografinize daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz. Artık iş yerinizi, telefon numaranızı ve bir e-posta adresinizi girebilirsiniz. Bu, takipçilerin sizinle iletişim kurmasını daha da kolaylaştırır.

Gönderilerinizle İlgili Instagram İstatistikleri

Bu yeni iletişim seçenekleri, artık bir işletme profiline sahip olduğunuzun göstergesidir. Ayrıca işletme hesabına sahip olmakla istatistikleri profilinize entegre edersiniz. Detaylı görünümlere ise menüdeki çubuk grafik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Burada en popüler gönderileri görüntüleyebilirsiniz. Örneğin erişim ve gösterimlerin yanı sıra takipçilerinizle ilgili bilgileri de görüntüleyebilirsiniz. Cinsiyet, yaş grupları ve konumların yanı sıra belirli gün ve saatlerde kullanım da erişebileceğiniz bilgilerdendir.

Burada daha sonraki gönderileriniz için daha yakından incelenebilir bilgilere erişebilirsiniz. Bu bilgiler, daha sonra gönderi süreleri ve daha fazlası için de kullanılabilir. Bu nihayet size Facebook’ta uzun süredir sahip olduğunuz seçenekleri sunar. Böylece artık takipçileriniz hakkında bilgi edinirsiniz ve elbette bunu reklamlarınız için de kullanabilirsiniz.

İşletme profilinde işler yolunda gitmezse hesabınızı kapatmanız gerekmez. Ayarlardaki ilgili menü öğesi aracılığıyla kolayca “normal” profile dönebilirsiniz. İşletme Profiline gitmenin gönderilerinizin erişimini olumsuz etkileyeceği söylentileri ise doğru değildir. Instagram profilinizin türünün gönderilerinizin performansı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

İşletme Hesabınızı Geliştirmenin Yolları

İşletme Hesabınızı Geliştirmenin Yolları
               Birkaç farklı strateji ile hesabınızı daha başarılı bir konuma getirebilirsiniz.

Artık Instagram’da nasıl kurumsal hesap açabileceğinizi biliyorsunuz. Peki ama rakipleriniz arasından nasıl sıyrılacaksınız? Bunun için Instagram algoritması ve pazarlama hakkında ufak tefek bilgilere sahip olmanız gerekmektedir.

Bir tür sanal etkileşim cenneti olan Instagram’da en önemli şeylerden biri daha fazla etkileşim alabilmektir. Bu sizi çok daha fazla kullanıcıya ulaştıracak ilk ve en önemli faktördür. Daha fazla etkileşim almanın yolu ise bazı stratejileri doğru kullanmaktan geçer. Bu stratejiler için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Hedefleri tanımlayın

Yalnızca Instagram’da hesap oluşturmuş olmak için işletme hesabı oluşturmamalısınız. Kanalınız ancak onunla iyi düşünülmüş bir strateji izlerseniz başarılı olacaktır. Bu yüzden önce kendinize sormalısınız:

 • “Hesabımı aktif tutabilecek insan kaynağına sahip miyim?”
 • “Yeni hayranları çekmek için kullanabileceğim ilginç ve ilgi çekici resimlerim ve/veya videolarım var mı?”

Bu yüzden Instagram’a başlamanın ilk adımı hedefler belirlemektir. Markanızın bilinirliğini artırmak, imajınızı geliştirmek veya belirli bir ürünün reklamını yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse, hedefinizi belirlerken Instagram’ın duygularla yaşadığını da unutmayın. Gönderi şeklindeki klasik reklamlar ve sıkıcı postlar burada işe yaramayacaktır. Instagram’da resimleriniz veya videolarınızla insanları ve deneyimleri ön plana çıkarmanız gerekir.

Rakiplerinizi Tanıyın

Hedefleri tanımladıktan sonra, ortamınızı analiz etmelisiniz. Instagram’da hangi rakipler bir işletme hesabıyla temsil ediliyor? Oradaki kanallar nasıl dolduruluyor? Hangi hashtag’ler kullanılıyor? Rekabetten ilham alın, ancak kendi hedeflerinizi gözden kaçırmayın.

Bir sonraki adım hashtag analizidir. Instagram’da sektörünüz için işe yarayan önemli hashtag’leri önceden araştırın. İyi hashtag’ler erişiminizi büyük ölçüde artırabilir. Ancak dikkatli olun. Hashtag’leri bilinçli kullanın ve gönderilerinizi bunlarla doldurmayın. Instagram’da daha az bazen daha fazladır.

Kitle ve İçerik

Hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Potansiyel müşterileriniz kaç yaşında, tercihleri neler, Instagram’ı en aktif saat kaçta kullanıyorlar? Hedef grubunuzu ilgilendirebilecek katkıları ve konuları buna göre önceden planlayın. Hashtag kampanyaları, yarışmalar veya hikayeler de abonelerinize ilham verebilir.

Örneğin, takipçilerinizin bir gün boyunca bir Instagram hikayesinde prodüksiyonunuzun perde arkasına bakmasına izin vermeye ne dersiniz? Veya abonelerinizin bir hashtag altında resim göndermesine izin verebilirsiniz. En çok beğeni alan gönderiyi ise bir hediyeyle ödüllendireceğiniz fikri hesabınızı anında canlandırabilir.

İşte Başlıyoruz

İşte Başlıyoruz
                 Her zaman düzenli olarak aktif olmanız gerektiğini unutmayınız.

Doğru başlamak, yalnızca kendi içeriğinizi yayınlamak anlamına gelmez. Instagram’da aktif olun, yani profilinize uygun diğer resim ve kanalları beğenin ve resimleri beğendiyseniz yorum yazın. Ancak, etkileşiminiz her zaman şirketinize yakışır olduğundan emin olun. Çok tanıtım amaçlı hareket etmeyin ve doğru iletişim seviyesini bulun.

İstatistikleri Kullanın

Instagram Business hesabını kullanıyorsanız, istatistiklerden faydalanabilirsiniz. Bu daha sonraki gönderileriniz için bilgi edinebileceğiniz bir sistemdir. Instagram Business hesabındaki bu değerlendirmeleri kullanmaktan çekinmemelisiniz.

Faaliyetlerinizi sürekli iyileştirmek için genel istatistikleri de kullanabilirsiniz. Bir Instagram işletme hesabı, yalnızca toplam erişimi veya toplam gösterimi görüntüleme fırsatı sunmakla kalmayacaktır. Profil görünümleri ve en çok okunan gönderiler veya en çok okunan haberler de bir bakışta görüntülenir. Abonelerinizin faaliyetleri hakkındaki bilgileri de gönderileriniz kullanabilirsiniz.

Tüm bunlar tam profesyonel bir Instagram kurumsal hesabına sahip olmanızı sağlayacak adımlardır. Hepsinden önemlisi ise Instagram kurumsal hesabınızın gelişebilmesi için zaman tanımanız gerektiğidir. Unutmayın ki sosyal medya için bile olsa çok ses getirecek bir harekette bulunmazsanız adım adım ilerlemeniz gerekecektir.

Instagram’da kurumsallaştıysanız sırada Facebook var. Konu hakkında daha fazla bilgiyi bulabileceğiniz bir içerik sizlerle: Facebook’tan Para Kazanma Rehberi

Sıkça Sorulan Sorular

İyi bir kurumsal hesap sahibi olmak istiyorsanız öncelikle hedef kitlenize uygun bir kimliğe bürünmeniz gerekir.

Ticari hesaplar da tıpkı kişisel hesaplar gibi ayarlar sekmesindeki hesap bölümünden kapatılabilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *