Komisyonlu Satış Nedir? Evden Komisyonlu Satış Nasıl Yapılır?

Komisyonlu Satış Nedir? Evden Komisyonlu Satış Nasıl Yapılır?

Komisyonlu satış hakkında bilgi almak isteyenlerin öncelikle Dropshipping hakkında bir şeyler öğrenmesi gerekir. Bağlantılı ve birbirlerine benzer sistemler olmasından dolayı ikisinin de mantığı anlaşılmalıdır. Dropshipping, Türkçe karşılığı stoksuz ticaret olarak bilinen bir iş modelidir. Peki, komisyonlu satış nedir?

İnternet kullanımının artması ile birlikte satıcılar, ürünlerini depolamadan sanal pazarlarda satmaya başladı. Satışlar 2006 yılında popülerlik kazandı ve birçok insan bu alana yöneldi. Çünkü depo masrafı, dükkan kirası ya da fatura gibi hiçbir masraf söz konusu değildi. Evden komisyonlu satış da tam olarak aynı mantık üzerine kurulmuştur. Bu noktada önemli olan tedarikçi bulmanız, ürün ve tanıtım platformlarını en doğru şekilde seçmeye özen göstermenizdir.

Evden Komisyonlu Satış Nedir?

Evden satış, ek gelir sağlamak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer alıyor. Satışı yapılabilecek ürün çeşitliliği arttığı gibi iş alanı da son derece genişlemiştir. Geçmişte daha çok Avon, Oriflame gibi zincir firmalar üyeliklerle evden satış yaptırıyordu. Bu firmalar, geliş fiyatını daha düşük tutarak satıcıların para kazanmasına imkan sağlıyordu. Herkesin bildiği bu süreç zamanla ilerleme kaydetti ve bireysel satışlara dönmeye başladı.

Komisyonlu satış denildiğinde kafanızı karıştıracak bir terimle karşı karşıya olmadığınızı bilmelisiniz. Komisyon, sadece satın aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasındaki farktan ibarettir. Bu tutarlar, bazen tedarikçi marka tarafından bazen ise satıcı tarafından belirlenir. Ayakkabı, çanta, bileklik ve kupa gibi aklınıza gelebilecek hemen her ürünü bu şekilde satarak para kazanabilirsiniz.

Satacağınız ürünlere karar verdikten sonra tedarikçi firma aramaya başlamalısınız. Eğer evde bileklik, kupa gibi ürünler yapabiliyorsanız, doğrudan kendi ürünlerinizi de satabilirsiniz. Ancak komisyonlu satışta her zaman aracı firma vardır. Bu firmalar malları tedarik eder, sattığınız ürünlere göre komisyon kazanma şansı sunar. Temel mantığı ve işleyişi sadece budur. Önemli olan rekabetin arttığı iş kolunda fark yaratmayı başarmanızdır.

Komisyon Nasıl Belirlenir? Nasıl Para Kazanılır?

Komisyon Nasıl Belirlenir
                        Komisyon belirlenirken dikkate alınan kriterler vardır.

Komisyonlu satış, önemli bir girişimcilik örneğidir ve sektörde her zaman yükselme şansınız vardır. Kısa vadede tanınmanız ve para kazanmanız da mümkündür. Ancak günümüzde son derece yaygın bir hal alması, para kazanma şansını azaltmıştır. Bu süreçte dikkat etmeniz ve para kazanmak için bilmeniz gerekenler şu şekilde açıklanabilir;

  • Yaygın olarak satılan ürünler yerine daha az rakibiniz olan ürünleri satmaya dikkat edebilirsiniz.
  • Örneğin, sosyal medya platformlarında birçok giyim, ayakkabı ve takı mağazası vardır.
  • Online satış sayfalarını incelediğinizde satışı daha az yapılan ürünleri bulabilirsiniz.
  • İç giyim ürünleri, özel tasarım kıyafetler, bitkisel yağlar gibi ürünlerin satışı yeni yeni popülerlik kazandığı için şansınız fazladır.
  • Ürün seçimi ardından en iyi tedarikçi firmayı bulmalı, mutlaka kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.
  • Tedarikçi firmalarla komisyon oranını belirleyebilir, anlaştığınız alış-satış fiyatına göre karınızı belirleyebilirsiniz.
  • Satış aşamasında ise mutlaka İnstagram, Facebook gibi geniş kitlelere hitap edebileceğiniz araçları kullanın.
  • Eğer ön plana çıkmakta zorlanıyorsanız sosyal medya yönetimi desteği almanız kısa sürede büyümenize yardımcı olacaktır.

Sosyal platformlarda hedef kitlenize ulaşmanız, zamanla müşterilerinizin olmasını sağlayacaktır. Müşterilerinizle iletişimi güçlü tutmalı, sempati kazanmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede başkalarına önerilebilir, daha fazla satış yaparak büyüme kaydedebilirsiniz. Zor bir süreç olmasa da özellikle sosyal platformlarda reklam ve tanıtım için bütçe ayırmalısınız. Günümüzde bu platformlarda milyonlarca insan olduğu için keşfette görünür olmanız, bütçe ayırmadığınız sürece çok zordur.

Evden Komisyonlu Satış Yolları

Eğer “Komisyonlu satış nedir?” sorusuna cevap vermek istiyorsak bunun birkaç farklı yolu olduğunu da dile getirmeliyiz. Evden komisyonlu satış, bir markanın sitesine yönlendirme veya ürünlerini pazarlama olarak birbirinden ayrılır. Instagram fenomenlerinin yapmış olduğu reklamlar ve link bırakılan hikayeler, markaya yönlendirmeye örnektir. Eğer sosyal medya hesabınızda reklam yapacak kadar takipçiniz varsa bu süreç çok daha kolaydır. Satış yapmak için uğraşmayacağınız gibi finansal hesaplamalar yapmanıza da gerek yoktur.

Sosyal medyada popüler değilseniz ve butik açmayı düşünüyorsanız ürün seçimi, tedarikçi firma bulma ve satış yapma konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Öncelikle tüm sosyal medya hesaplarında aktif olmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Tiktok, İnstagram, Twitter gibi alanlarda ne kadar görünür olursanız, satış hacminiz de o kadar genişler.

Uygulamaların algoritmalarına göre reklamlar yapmalısınız. Hesabınız sürekli aktif olmalı ve mesajlara erken yanıt vermelisiniz. Müşteri kazanmak için dikkat çeken dijital reklamlar hazırlamaya özen gösterin. Bütçe ayırarak hesabınızın tanıtımlarını yaptırabilirsiniz. Eğer hedef kitleniz sizi tanımaya başlarsa, ayırdığınız reklam bütçesini kısa sürede kazanmanız mümkündür.

Web Sitesi Kurmadan Satış Yapılır Mı?

Web Sitesi Kurmadan Satış Yapılır Mı?
             Komisyonlu satış için her zaman bir web sitesine ihtiyacınız var mı?

Dropshipping için web sitesi kurmanıza gerek yoktur. Tedarik ettiğiniz ürünleri; sosyal medya uygulamaları, sanal pazarlar gibi platformlarda satabilirsiniz. Sosyal medya hepimizin yakından tanıdığı platformlar olsa da sanal pazarları bilmeyenler vardır. Amazon ve eBay, uluslararası sanal pazarlardır. Bu E-ticaret modellerinde kendi mağazalarınızı oluşturabilir, dünya çapında satışlar yapabilirsiniz.

İşinizde ilerleme kaydetmeye başladığınızda ise mutlaka Web siteniz olmalıdır. Site tasarımlarının SEO uyumlu olması, kaliteli bir görünümde olması, müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Arama motorlarında alışveriş amacıyla gezinen birçok insan vardır. Sizin firmanızın üst sıralarda yer alması, tanınmasına ve satış yapmasına yardımcı olacaktır.

Tedarikçi Firmalar ve Tanıtım Platformları

Bu noktada, “Komisyonlu satış nedir?” sorusuna yanıt verildikten sonra tedarikçi firmalardan bahsetmek gerekir. Tedarikçi firmalara ulaşmak geçmişe kıyasla günümüzde çok kolaydır. Arama motoruna sadece tedarikçi firma yazdığınızda dahi onlarca sayfa karşınıza çıkacaktır. Elbette ilk karşınıza çıkan firmaya değil, en güvenilir ve kazançlı olana yönelmelisiniz.

Amazon, Alibaba ve eBay gibi web siteleri, insanların ürünlerini şahsi olarak pazarladığı alanlardır. Sadece kargo masrafı olduğu için fiyatları genellikle düşüktür. Öncelikle bu siteleri inceleyerek bir tedarikçi firma belirleyebilirsiniz. Yurt dışından gelen ürünler, Türkiye’de fark yaratabilecek özel tasarımlara sahip olabilir.

Yurt dışından kargo beklemek istemiyorsanız, Türkiye’de de bu işi yapan binlerce firma vardır. Firmaların yorumları, kurumsallığı gibi etkenlere göre seçiminizi yapabilirsiniz. Bu aşamada birden çok firmadan fiyat almaya dikkat edin. Komisyonu çok yüksek veren firmaların güvenilirliğini ise çok iyi araştırmalısınız.

Herkes Komisyonlu Satış Yapabilir Mi?

Herkes Komisyonlu Satış Yapabilir Mi?
           Komisyonlu satış yapabilmek tahmin ettiğinizden çok daha kolay.

İnternete bağlanabilen cep telefonu olan herkes, komisyonlu satış yapabilir. Örneğin; evde sabun yapabilir, yaptığınız ürünleri satmaya karar verebilirsiniz. Bu durumda sadece kendi çevrenize satış yapmanız pek kazançlı değildir. Ancak Türkiye’nin her yerinden insana ulaşabileceğiniz sosyal platformlar son derece avantajlıdır. Yabancı dil biliyorsanız, Global E-ticaret ağlarına yönelerek kendi mağazanızı da kurabilirsiniz.

Türkiye’de yasaldır ve işinizin manipüle edilme riski çok düşüktür. Müşterilerinizin görüşleri ve yorumları iyi olduğu sürece istediğiniz güvenilir imajı çizebilirsiniz. Bilindiği üzere memnun kalınan markaların büyük kısmı önerilmesi ile büyür. Zamanla önerilen hesabınızda milyonlarca takipçi olması hayal değildir. Sadece sabırlı olmalı ve doğru stratejiler üretmelisiniz.

Satış Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satışlara başlamadan önce “Komisyonlu satış nedir, nasıl yapılır?” konusunu en iyi şekilde öğrenmelisiniz. Ürün seçimleri, tedarikçi firmalar ve satış platformlarından söz etmiştik. Sonrasında yapmanız gerekenler tamamen markanızın kurumsal kimliğini belirleyeceğiniz süreçtir. Müşterilerinizle iletişiminiz her zaman iyi olmalıdır. Sorularına her zaman yanıt vermeli, doğru bir fiyat skalası belirlemeli, mümkün olduğunca kaliteden ödün vermemelisiniz.

Evden para kazanabilmenizin tek yolu komisyonlu satışlar değildir. Bir diğer yolu öğrenmek için Para Kazanabileceğiniz En İyi Link Kısaltma Siteleri yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Trendyol her kategoriden farklı oranda komisyon almaktadır. Ancak ortalama olarak %10 kadar komisyon aldığını söyleyebiliriz.

Instagram’ın satış ortağı olmak istiyorsanız öncelikle kriterleri karşılayan bir Instagram sayfasına sahip olmalısınız.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *