Facebook Watch İzleme Geçmişi Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook, en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya sitesidir. İnsanların anılarını ve düşüncelerini paylaşabildiği, bunun yanında diğer kullanıcıların paylaşımlarının da görüntülenebildiği bir platformdur. Ancak bu sitenin tıkladığınız videoların geçmişini tuttuğunu biliyor muydunuz? Bu durumun farkında olan kullanıcılar “Facebook Watch izleme geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?” sorusunun cevabını arıyor. Bu içerikte sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Facebook Watch izleme geçmişi silme seçeneği çoğu sosyal medya platformunda olduğu gibi vazgeçilmez bir seçenek haline gelmiştir. Çünkü bu sayede kullanıcılar geçmiş aktivitelerini diledikleri gibi silebilirler. Dilerseniz yazımızın devamına göz atarak silme işleminin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenelim.

Facebook Watch İzleme Geçmişi Ne Amaçlarla Silinir?

İzleme geçmişinin varlığından haberdar Facebook Watch kullanıcıları farklı sebeplerden ötürü stoklanan bu verileri silmek isteyebilirler. Oldukça doğal bir davranış olan bu istek farklı amaçlardan kaynaklanabiliyor. Bunun nedenleri şunlar olabilir:

  • Sosyal medyadaki algoritmalar izleme geçmişini çok fazla dikkate alırlar. Bunun nedeni önerilen videoları bu veriye göre sunmalarıdır. Önerilen video algoritmasını sıfırlamak isteyen kullanıcılar izleme geçmişini temizlemek isteyebiliyor.
  • Web sitelerinin son yıllarda daha da önem verdiği çerezler kullanıcılara yönelik içerikler sunma fikrinden geliyor. Takip edilmeyi sevmeyen kullanıcılar Facebook Watch izleme geçmişi silme seçeneği ile anonim kalabilirler.
  • İzlemekten memnun kalmadığınız bir videoyu silmek bu amaçlardan bir diğeridir. Yanlışlıkla tıkladığınız veya clickbait sonucu izlediğiniz videoların izleme geçmişinizde olmasını istemiyor olabilirsiniz.

Amacınız her ne olursa olsun, “Facebook Watch izleme geçmişi silme işlemi nasıl yapılır?” sorusu için alacağınız cevap aynı olacaktır.

Facebook Watch İzleme Geçmişi Silme Adımları

Facebook Watch İzleme Geçmişi Silme Adımları
                     Facebook Watch sayfasındaki ayarlar penceresinden izleme geçmişinizi bulabilirsiniz.

İzleme geçmişini silmek isteyen kullanıcılar için Facebook oldukça pratik bir yöntem belirlemiştir. Daha önce izlemiş olduğunuz videolardan oluşan Facebook izleme geçmişi, çok kolay bir işlem sonrasında silinebilir. Bu işlem için takip etmeniz gereken birkaç adım vardır.

  • Öncelikle Facebook sitesine giriş yapınız. Daha sonra ana sayfadan Facebook Watch platformuna gidiniz.
  • Sonrasında sayfanın sağ üstünde yer alan profil fotoğrafınıza tıklayınız.
  • Karışınıza çıkan seçenekler arasından Ayarlar ve gizliliğe tıklayınız.
  • Bu işlemden sonra Facebook’un diğer hareketlerinizi de kaydettiği Hareketler Dökümü seçeneğine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan seçenekler arasından üsten ikinci olarak bulunana tıklayınız. Ayrıca bu ayarlardan keyfinize göre farklı verilerle de oynayabilirsiniz.
  • Son olarak önünüze gelen ekranda, sağ üst tarafta bulunan Video İzleme Geçmişini Temizle butonuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
  • Eğer her şeyden emin olmak istiyorsanız sayfayı yenileyip izleme geçmişini tekrardan kontrol edebilirsiniz. Watch izleme geçmişi silinmiyor ise internet bağlantınızı kontrol edip sayfayı yenileyerek tekrar deneyebilirsiniz.

Facebook Watch video izleme geçmişi toplu silme işlemi, bu adımları uygulayarak kolayca tamamlanabilir. Farklı şekillerle de bu ayara ulaşabilirsiniz ancak en pratik çözümü bu şekildedir. Facebook izleme geçmişi her ne kadar bazı insanlar için sinir bozucu gelebilse de kolayca gerçekleştirilir.

Facebook Watch İzleme Geçmişi Dondurma

Facebook Watch ayarları farklı durumlara çok sayıda çözüm sunabilmektedir. Ancak eğer izleme geçmişinin kaydının tutulmasından rahatsız oluyorsanız ve bu verileri sürekli silmekten hoşnut değilseniz başka bir çözüm yolu yoktur. Facebook izleme geçmişini dondurma gibi bir işlem şimdilik eklenmemiştir. Bu durumda Facebook Watch izleme geçmişi silme işlemi en makul çözüm gibi duruyor. Çoğu sosyal medya sitesinde izleme geçmişi durdurmak opsiyonel bir işlem olarak varlığını sürdürüyor ve beğeniliyor. Bu sebepten dolayı güncellemeleri takip etmeye devam edin, yakın zamanda eklenmesi olasıdır.

Facebook ile ilgili daha fazla soru işaretiniz mi var? O halde Facebook Profil Kilitleme İşlemi Nasıl Yapılır? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorular Sorular

Diğer tüm sosyal medya algoritmaları gibi Facebook Watch algoritması da ilgi alanlarını dikkate almaktadır. Bunun için ise takip ettiğiniz kişileri, beğendiğiniz gönderileri ve etkileşime geçtiğiniz sayfaları kullanır.

Eğer böyle bir sorun ile karşılaşıyorsanız internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *