Instagram Konum Oluşturma Nasıl Yapılır?

Instagram Konum Oluşturma Nasıl Yapılır?

Instagram dijital pazarlama açısından oldukça yüksek verim sağlayan bir platformdur. Bu nedenle son dönemlerde bireylerin kullandığı kişisel hesaplar kadar, kurumsal firma ve işletme hesapları da artmıştır. Bu artış Instagram’ın sahip olduğu çeşitli özelliklerin nasıl kullanılacağı konusunda merak uyandırmaya başlamıştır. İşletmenin bulunduğu yeri öğrenmeyi sağlayan konum özelliği, işletmelerin en sık kullandığı özelliklerden biridir. Ancak yeni açılan ve konumu henüz eklenmemiş olan işletmeler, konum ekleme özelliğinden nasıl yararlanılacağı konusunda bilgiye ihtiyaç duyar. Peki Instagram konum oluşturma nasıl yapılır?

En çok kullanılan sosyal medyalar listesinde ilk 5’te yer alan Instagram, günlük olarak 500 milyonu aşan aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de her yaştan milyonlarca Instagram kullanıcısı bulunmakta ve bu sayı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu artış sonucunda da farklı özelliklere ihtiyaç duyulabilir. İşte Instagram konum oluşturma da bu ihtiyaç duyulan özelliklerden biridir.

Instagram Konum Oluşturma

Geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından satın alınan Instagram, Facebook ile bağlantılıdır ve birçok ortak özelliği paylaşmaktadır. Instagram’a yeni konum ekleme özelliği de bu ortak noktalardan biridir. Instagram’da eklemek istediğiniz konum arama sonuçlarında yer almıyorsa veya yeni açtığınız işletmenin konumunu gönderilerinizde kullanmak istiyorsanız, sizin için derlediğimiz 5 kısa adımla yeni konum oluşturma işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1 – Facebook Hesabınıza Giriş Yapın

Instagram profile konum ekleme işlemi için gerçekleştirmeniz gereken ilk adım Facebook profilinize giriş yapmaktır. Eğer bir Facebook hesabınız yoksa Kaydol seçeneği ile kolayca bir hesap açabilirsiniz.

Adım 2 – Sayfalar

Sayfalar
Sayfalar

Ana sayfaya girdikten sonra yapmanız gereken, masaüstünde sol taraftaki arama tuşunun altında yer alan, mobil uygulamada ise sağ alt köşede yer alan menüye ulaşıp “Sayfalar” kısmına giriş yapmaktır. Sayfalara giriş yaptıktan sonra, açılan menüde üst kısımda yer alan “Oluştur” seçeneğine tıklayarak sayfa oluşturma menüsüne ulaşabilirsiniz. “Sayfanı Oluştur” sayfasında ilerlemek için “Başla” seçeneğine tıklayarak eklemek istediğiniz konumun bulunduğu bir sayfa oluşturmanız gerekmektedir. Eğer gerçek bir işletme için değil de hayal gücünüzü kullanarak sahte bir konum eklemek istiyorsanız, önünüze çıkan adımları es geçerek yalnızca işletme adını ekleyebilir ve haritada bulunan dilediğiniz bir konumu işaretleyebilirsiniz.

Adım 3 – Sayfanı Oluştur

Sayfanı Oluştur
Sayfanı Oluştur

Instagram’a yeni konum ekleme işlemi için Facebook’ta sayfa oluştururken, karşımıza çıkan bir diğer adım işletmenin hangi kategoriye ait olduğunu belirtmektir. Popüler kategoriler arasından seçilebileceği gibi, kategoriler ara kısmına yazılarak da işletme kategorisini bulmak mümkündür. Sonrasında Sayfa adı kısmını doldurarak işletme adını yazabilirsiniz.

Adım 4 – Sayfa Oluşturmanın Tamamlanması

Sayfa Oluşturmanın Tamamlanması
Sayfa Oluşturmanın Tamamlanması

Sayfa oluşturma işleminin tamamlanabilmesi için geriye kalan 2 adımdan ilki, işletmenizin internet sitesini girmektir. Eğer işletmeniz adına bir internet sitesi bulunmuyorsa, sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Geç” seçeneği ile bu sayfayı atlayabilir veya sol alt köşede yer alan “İnternet sitem yok” şıkkını işaretleyebilirsiniz. Ardından bir sonraki sayfaya ilerleyerek işletmeniz için belirlediğiniz profil fotoğrafını ve kapak fotoğrafını ekleyebilirsiniz.

Adım 5 – İşletme Konumu Ekleme

İşletme Konumu Ekleme
İşletme Konumu Ekleme

Yeni konum oluşturma işlemi için son adım, işletmenin bulunduğu konumu eklemektir. Bu işlem iki farklı menü ile yapılabilmektedir. Bu menülerden ilki “İşletme detaylarını ekle”, ikincisi ise “Sayfa bilgilerini güncelle” menüsüdür. Konumu güncelle kısmına geldiğinizde karşınıza çıkan seçenekleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Adres ekle
  • Şehir ekle
  • Posta kodu ekle
  • Haritadaki konum ekle
  • Hizmet bölgesi ekle

Adres ekle seçeneği ile, işletmenin bulunduğu adresi yazabilir veya “adresim yok” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Şehir ekle kısmına işletmenizin bulunduğu şehri, posta koduna ise işletmenizin bulunduğu şehrin posta kodunu ekleyebilirsiniz. Haritadaki konumu eklemeye yarayan seçenek, karşınıza getirdiği Dünya haritası üzerinde işletmenizin bulunduğu konumu işaretlemenize yarayan bir alandır. Hizmet bölgesi ise işletmenizin hizmet sağladığı alanları belirtmenizi mümkün kılan bir seçenektir.

Instagram konum bulma işlemini gerçekleştirmek ve Facebook’a eklediğiniz konumu Instagram’da yayınladığınız gönderilerde kullanmak için tek yapmanız gereken Instagram ve Facebook hesapları arasında bağlantı kurmaktır. Sonrasında Instagram gönderilerinize eklemek üzere konum aradığınızda, işletmenize ait olan konumu listede görüntüleyebilir ve seçebilirsiniz.

Instagram Profile Konum Ekleme Neden Gerekli?

İşletmeniz için yeni konum oluşturma ve Instagram profile konum ekleme, işletmenizin tanınabilmesi açısından büyük öneme sahiptir. İşletmenizin ürünlerinin yer aldığı gönderilere konum eklemek, insanların ilgisini cezbetmeyi ve işletmenizi ziyaret etme olasılıklarını arttırmayı sağlamaktadır. Takipçi sayısının artması açısından da büyük önem taşıyan Instagram konum değiştirme, takipçilerinizin güvenini kazanmak ve sağlam bir marka imajı oluşturmak için etkili bir yöntemdir. Siz de detaylı olarak açıkladığımız 5 kısa adımla Instagram konum oluşturma işlemini hızlıca Facebook üzerinden gerçekleştirebilir, Instagram kullanıcılarını kendinizi göstererek kazancınızı arttırabilirsiniz.

Instagram hakkında önemli özelliklerden bir diğer olan hesap kısıtlama hakkında detayları Instagram Hesap Kısıtlama Nedir? Nasıl Anlaşılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram konumu ekleyemiyorsanız en temel sebebi, internet bağlantınızın zayıf olmasıdır. Bunun için internet ayarlarına göz atın.

Instagram konum bilgilerini daha öncesinde Google Maps üzerinden alıyordu. Ancak Facebook, Instagram şirketini satın aldıktan sonra konum verileri için kaynak olmaya başladı.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *