Trendyol Pazarlama Stratejileri: Güncel Yöntemlerle Satışlarınızı Arttırın

Trendyol, 2010 yılında teknolojiyi kullanarak hizmet vermeye başlamış olan bir e-ticaret sitesidir. Birçok kategoriyi sunmasının yanında 25 milyondan fazla üyesi ve 5 milyondan fazla da ziyaretçisi vardır. Biz de “Trendyol Pazarlama Stratejileri: Güncel Yöntemlerle Satışlarınızı Arttırın” başlığıyla size gerekli bilgileri vereceğiz. Bu yöntemlerle Trendyol’daki satışlarınızı arttırıp daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Trendyol Pazarlama Stratejileri

Trendyol’da mağaza açmak oldukça kolay bir işlemdir. Ancak başarılı bir Trendyol marka konumlandırması, bir o kadar da zordur. Trendyol’da tanınan bir marka olmak için önemli püf noktalara hakim olmanız gerekir. Böylece satış oranlarınız da olumlu bir şekilde etkilenecektir. Bunun için Trendyol satış stratejileri kullandığınızda cironuzu önemli bir şekilde arttırabilirsiniz. Bu stratejiler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef Kitlenizi Belirleyin
Hedef kitlenizi belirleyin.

Ürünlerinizi satışa sunmadan önce hangi kitleye hitap ettiğinizi düşünün. Ürünlerinizin hangi kitleye hitap ettiğini bilmeniz satışlarınızı olumlu yönde etkiler. Zaten Trendyol da hedef kitlenizi belirlemeniz konusunda size gerekli enstrümanları sunmaktadır. Hedef kitlenizde yaş, cinsiyet gibi birçok faktör etkili olabilir. Doğru bir biçimde belirlediğiniz hedef kitlenize ürünleriniz de daha sık olarak gösterilir. Üzerine reklam ve SEO çalışmalarıyla daha görünür hale gelirsiniz.

Trendyol Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Kullanıcıların çoğu, internet üzerinde bir arama yaptıklarında sonuç sayfasında üst sıralardaki siteye tıklamaya eğilimlidir. Yani, arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamanız için oldukça önemli bir konudur. İyi bir satış işlemi için SEO çalışması yapmanız gerekir. Aksi takdirde üst sıralarda yer almadığınızda ziyaretçi sayınız düşük olacaktır.

Trendyol, arama motoru optimizasyonunu ölçebilmek için https://www.seositecheckup.com/ sitesini kullanır. Web sitesi SEO açısından değerlendirildiğinde 65/100 puan aldığı görülüyor. Düşük puan almasının en önemli nedeni anahtar kelimelerin başlık ve meta etiketinde yer almamasıdır. Yine, SEO ile uyumlu olmayan çok fazla link vardır.

SEO ile uyumlu olan ürün açıklamaları, satışlarınızın artmasında önemli bir konudur. Bunun için hangi ürünü satışa sunuyorsanız ona özel olarak hazırlanan içerikleri kullanmalısınız. Çünkü özgün olmayan, kopyalanan içerikler SEO açısından olumsuz bir sonuç ortaya çıkarır. Ayrıca anahtar kelime seçimlerinde de dikkatli olmalı, uygum kelimelerin kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

Trendyol’daki Ürünlerinizin Mağaza Görselleri

Kullanıcılar, alışveriş yapmadan önce ürünlerinizin nasıl bir kalitede olduğunu görmek ister. Bu nedenle her zaman için kaliteli görseller kullanmanız gerekir. Profesyonel bir fotoğrafçıyla anlaşmak, iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca internet dünyasında yapılan alışverişlerin canlı görünmesi veya dokunularak alınması gibi bir seçenek olmadığı aklınızdan çıkmamalı.

Seçtiğiniz görseller, kaliteli olduğunda kullanıcı da gerçekte görmüş gibi hissetmeli. Çünkü kullanıcılar, alacakları ürünü başka bir markada, daha uygun fiyatlarla bulabilir. Ancak iyi seçilmiş görsellerle kullanıcıların markanıza yönelmesi güçlü bir ihtimaldir. Yine, burada önemli olan noktalardan biri, satışını yaptığınız ürünün her açıdan fotoğrafının olmasıdır.

Müşteri İhtiyaçlarını Göz Önüne Alın

Müşteri İhtiyaçlarını Göz Önüne Alın
Müşteri ihtiyaçlarını dikkate alın.

Müşterilerin ihtiyaçları belirli günlerde değişiklik gösterir. Değişiklikler mevsimsel olduğu gibi belirli dönemlere de bağlı olabilir. Müşteri ihtiyaçlarını çok iyi şekilde gözlemleyerek ve analiz ederek satabileceğiniz ürünleri belirleyin. Ürünleri de mağazanızda satmaya başlayın. Müşterilerinizin yorumlarını okuyarak kendinizi çok daha ileriye taşımayı hedefleyin.

Müşterilerinizin isteklerine yanıt vermek size sadık olmalarının da önünü açacaktır. Peki, müşteri sadakati nasıl sağlanır? İşte detaylar: Müşteri Sadakati Nedir?

Dijital Reklam

Trendyol dijital pazarlama faaliyetleri içinde dijital reklamlar önemli bir yerdedir. Özellikle pandemi süreciyle birlikte Trendyol reklam çalışmalarıyla ününe ün katmaya devam etti. Gerek banner reklamları gerek diğer sitelerdeki reklamlarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu nedenle markanızın bilinirliği açısından Trendyol site içi reklam verebilirsiniz. Reklamlarınızı da Trendyol reklam yönetimi sayfasından gerçekleştirerek görünürlüğünüzü daha da arttırabilirsiniz.

Trendyol reklam panelinde oluşturduğunuz reklamlar için reklam tipini seçmeniz gerekir. Tarih aralığı, günlük ya da toptan bütçe ve reklam adını girerek reklam senaryonuzu oluşturursunuz. Ayrıca Trendyol reklam algoritması ile size hangi ürünün reklam için uygun olup olmadığı konusunda bir fikir verir. Yine, reklamlarınız için de bir excel dosyası hazırlayarak reklamlarınızın ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

Kullanıcılar, son dönemlerde sosyal medya da oldukça fazla zaman geçiriyor. Hal böyle olunca sosyal medyalar, pazarlama için uygun bir ortam haline geldi. Trendyol da kullanıcılarına ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaya başladı. Siz de Trendyol’daki ürünlerinizin pazarlaması için sosyal medya mecralarını kullanabilirsiniz.

Özellikle Trendyol, Instagram ve Facebook sosyal medyasını çok fazla kullanır. Yine, influencerlar ile de çalışmıştır. Ürünlerinizin tanıtımı açısından sosyal medya platformları azımsanamaz. Bu dijital mecraların değerini bilerek hareket etmeniz oldukça önemli bir konudur. Reklam oluştururken bu platformları unutmamanız daha fazla satış yapmanız için karlı olacaktır.

Mağaza İçi Fiyatlandırma Stratejisi Oluşturun

Mağaza İçi Fiyatlandırma Stratejisi Oluşturun
Mağaza içi bir fiyatlandırma stratejisi oluşturun

Etkili bir fiyatlandırma stratejisi kullanmak, ürünlerinizin nasıl algılanmasını istediğinizle ilgili bir fikir oluşturur. Ayrıca fiyatlandırma konusunda da oldukça rekabetçi olmalı ve rakip analizlerini yapmalısınız. Bu aşamada ise aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerektiğini söylemeliyiz:

  • Satın alma kararına yönlendiren en önemli mağaza özellikleri rekabetçi bir ortamda oluşturulan fiyatlardır.
  • Teknoloji sayesinde kullanıcılar, birden çok mağazadan çok fazla ürünle alakalı uyarı alır.
  • Fiyat karşılaştırma motorları, her ürün kategorisi için e-ticaretin en önemli parçalarından biridir.

Bunları bildiğiniz takdirde fiyatlandırmalarınızı daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Trendyol satış stratejileri için fiyatlandırmalar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Pazar Bazlı Fiyatlandırma: Rekabetçi fiyatlandırma, rakiplerinizde olan benze ürünlerin ne kadar ücretlendirdiğine bağlı olarak bir fiyat belirleme uygulamasıdır. Maliyet ve kar arasında az bir fark vardır.
  • Maliyeti Esas Alarak Fiyatlandırma: Bu yöntemle ise mağazanızın içindeki ürünlerin maliyetlerini ve her ürün için karı belirlemeniz gerekir.
  • Dinamik Fiyatlandırma: Maliyetlerinizi ve hedeflediğiniz kâr marjı, pazarın talebi, rakip fiyatları göz önüne alınarak yaptığınız esnek fiyatlandırmalardır.
  • Tüketici Bazlı Fiyatlandırma: Hedef kitlenize uygun olarak hazırladığınız fiyatlandırmalardır.

Kullanıcıların Geri Bildirimini Dikkate Alın

Sizin markanızdan alışveriş yapan kullanıcıların yorumları çok önemlidir. Bu nedenle iyi ya da kötü bütün yorumları dikkate almalısınız. Böylece vermiş olduğunuz hizmeti daha fazla geliştirmeye başlarsınız. Kullanıcı yorumlarını dikkate almadığınız zaman ise müşteri kaybetme olasılığınız oldukça yüksektir. Müşterilerinizi dikkate aldığınızda mağazanızı bir üst kaliteye taşıma şansını elde etmiş olursunuz.

Kampanyalara Katılım Gösterin

Trendyol, neredeyse her ay yeni kampanyalarla karşımıza çıkıyor. Bu kampanyalara katılmaya gayret gösterin. Çünkü site tarafından gerçekleştirilen bu kampanyalar, yüksek Trendyol reklam geliri ile çıkar. Böylece herhangi bir yerde ürünlerinizin reklamı yapıldığında daha fazla kar etme şansı bulursunuz.

Bu aşamada dikkat etmeniz gereken unsur, ürünlerinizin uygun fiyatlı ve yeterli sayıda stoklu olmasıdır. Ayrıca Trendyol’un düzenlediği kampanyalar dışında markanız için kampanya yaratmalısınız. Örneğin kupon vererek müşterinize sizden bir sonraki alışverişinizde indirim hakkı sağlayabilirsiniz. Mesela 100₺’lik bir alışverişe 20₺ kupon vererek müşteriyi kendinize bağlayabilirsiniz.

Kısacası Trendyol satış stratejileri ile satış oranlarınızda bir artış gözlemleyebilirsiniz. Bunun için gerekli araştırmaları yapmalı ve kendi planınızı oluşturmalısınız. Özellikle SEO çalışmalarının ve reklamların önemli olduğunu unutmamalısınız. Çünkü bunlar, ürünlerinizin görünürlüğü açısından oldukça önemli noktalardır. Aynı şekilde hedeflediğiniz kitle ne kadar sizi görürse satışlarınız ve kar oranınız o denli artacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Trendyol'da satış yapabilmek adına doğrudan bir ücret ödemezsiniz, ancak satacağınız ürün kategorisine göre  %5-%30 arasında komisyon Trendyol tarafından komisyon alınır.

Trendyol'da satışlarınızı artırmak için yapabilecekleriniz: Satış listenizi optimize etmek, anahtar kelime çalışmasıyla optimizasyon sağlamak, doğru fiyatlandırma, PPC kampanyaları vb.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *