Facebook'tan Para Kazanma Rehberi

Günümüzde internet üzerinden para kazanılabilecek pek çok ortam ve platform bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de en büyük sosyal medya devi, Facebook’tur. Aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 2 milyon olan Facebook platformu özellikle para kazanmak için çabalayan girişimciler ve küçük işletmeler için pek çok fırsat seçenekleri sunar. Sizin de bu anlamda bir araştırmaya ihtiyacınız varsa, doğru adrestesiniz! Yazımızda Facebook’tan para kazanma yöntemleri hakkında bilgiler sunacağız.

Facebook’tan Nasıl Para Kazanılır?

Facebook’tan Para Kazanma Rehberi
             Facebook üzerinden para kazanmanın birden fazla yolu bulunmaktadır.

Facebook üzerinden para kazanmak için öncelikle bir sayfa oluşturulması gerekir. Bu sayfa içerisinde sahibine gelir sağlayacak içerikler üretilmelidir. Bunun için Facebook web sitesi ya da uygulaması içerisinden bazı adımları takip edip uygulamak lazım. Bu adımlar şu şekilde sıralanır:

  • Facebook web sitesi ya da uygulaması üzerinden içerik stüdyosu kısmına giriş yapılır.
  • Para kazanma sekmesine giriş yapılır.
  • Genel bakış butonuna tıklanır.

İçerik stüdyosundaki genel bakış kısmından para kazanma yöntemleri ile ilgili her şeyi bulmak mümkündür. Bunun için şunların yapılması gerekir.

  • Uygunluk durumunun kontrol edilmesi gerekir.
  • Para kazanma yöntemleri ile ilgili ön bilgi olması açısından rehberlik alınması faydalı olacaktır.
  • Para kazanma fırsatlarını keşfedip içerik paylaşımlarında buna göre bir yol haritası çizilmelidir.
  • İçerikler üzerinden para kazanma yöntemleri ile en güncel bilgilerin edinilmesi gerekir.

Bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra Facebook’tan para kazanma ve kar elde etmenin 4 temel yolu bulunur:

Yayın İçi Reklam

Yayın içi reklam yöntemi Facebook’tan para kazanma için en etkili yöntemlerden birisidir. Yayın içi reklamlar yüklenen videoların öncesine, orta kısmına ve sonrasına eklenerek para kazanmaya yardımcı olur. Yüklenen içeriklerin içerisinde istenen ara noktalar tespit edildikten sonra reklamlar bu kısımlara yerleştirilir. Videodan kazanılan paralar videonun ne kadar görüntülendiğine ve reklam verenlerin durumuna göre değişir. Bunun yanında açılan sayfanın ve yüklenen içeriklerin de reklamlara uygun olması gerekir.

Yayın içi reklam ödemeleri bir önceki ayın bulunduğu bakiyenin içerisinde olacak şekilde her ayın 21’inde alınır. Ödemeler hesaptaki kazanç bakiyesinin 100 ABD doları ve üzerine ulaştığında yapılır. Yalnız uluslararası ödemelerde ödenecek paranın Paypal hesabına ulaşması birkaç gün sürebilir. Yayın içi reklam ödemelerinde kullanılan para birimi ABD dolarıdır.

Sayfa veya İçeriklere Ücretli Abonelikler

Abonelikler
                   Ücretli abonelikler Facebook’taki para kazanma yöntemleri arasında oldukça popülerdir.

Hayran abonelikleri ile sayfa ya da içerikleri en çok takip eden ve önemseyen hedef kitleler sayesinde de Facebook’tan para kazanma mümkündür. Böylece sayfa sahibi veya içerik üreticisinin kendisinin belirlediği aylık düzenli ödemeler sayesinde para kazanılabilir. Sayfa ya da içerik destekçileri, kendilerine özel hazırlanmış olan içerikler, etkileşimler ve rozetler gibi ayrıcalıklar ile ödüllendirilebilir. Bir sayfanın hayran aboneliklerini kullanabilmesi için sayfanın davet isteklerinin gönderilmesi gerekir.

Markalar ile İşbirlikleri

Facebook’tan para kazanma yöntemlerinden birisi de sayfalar ve içerikler için markalar ile iş ortaklığı sağlamaktır. Markalar etkileşim alanlarını genişletmek için sayfa sahipleri veya içerik üreticileri ile çalışıp onların destekçileri ile etkileşim halinde olmak isterler. Bu her iki taraf için de güvenli, kolay ve etkili bir süreç haline geldiği takdirde anlaşma sağlanan sayfa ya da içerikler üzerinden para kazanmak oldukça kolay olacaktır.

Markalar genellikle aktif ve sadık takipçi kitlesine sahip olan sayfaları tercih eder. Bunu daha sonrasında risk almamak için isterler. Herhangi bir marka işbirliği sağlanmadan önce mutlaka erişim istemek ve başvuru yapmak gerekir.

Gruplara Ücretli Üyelik Eklemek

Abonelik özelliği kurulan grupların devamlılığını sağlamak için sunulan bir fırsattır. Grup sahipleri bu sayede kurmuş oldukları topluluklarına daha çok yatırım yapma şansı bulurlar. Yapılan yatırımlar sayesinde Facebook’tan para kazanma sağlanmış olur.

Facebook’tan Para Kazanma Kuralları Nelerdir?

Para Kazanma Kurallar
Facebook üzerinden para kazanabilmek için belirli kurallara uymanız gerekir.

Sayfalar yüklemiş oldukları içeriklerini kullanarak Facebook üzerinden para kazanabilirler. Ancak para kazanmak için sayfa sahipleri ve içerik üreticilerinin belirli ilke ve kurallara uyması gerekir. Para kazanmak için gereken kurallar 3 grup halinde incelenir. Bunlar:

Topluluk Standartları

Sayfalarda veya yüklenen içeriklerde bazı topluluk standartlarına dikkat edilip uyulması gerekir. Bunlar arasında çıplaklık içeren görseller, sansürlenmemiş şiddet ögeleri yer alan içerikler ve nefret söylemleri bulunan içerikler yer alır. Facebook sitesi para kazanılmayan içeriklerde bile olumsuz ögeler barındıran durumlara karşı yasak getirmiştir. Bu gibi ögeleri barındıran içerikler tespit edildiğinde Facebook yönetimi tarafından yayından kaldırılır. Yayın standartları ile ilgili bu ilkeler Facebook sitesinin temel niteliğini taşıyan kurallar arasında yer alır.

Ortaklı Para Kazanma İlkeleri

Bu durum genel olarak sayfalarda geçerli olan bir durumdur. Kural olarak sayfanın bütün etkileşim ve davranışlarını ele alır. Standartlar; sayfanın oluşturduğu içeriklere, oluşturulan bu içeriklerin nasıl paylaşıldığına ve para kazanan sayfanın internet ödemelerini nasıl aldığına dair kuralları içerir.

İçeriklerden Para Kazanma İlkeleri

Bu kurallar daha çok paylaşılan içerikler için geçerli olan bir durumdur. Sayfanın yayınladığı içerikler tek tek ele alınıp incelenir. Topluluk standartlarına uymayan şiddet, korku, cinsellik, suç ögeleri ve küfür barındıran içerikler kurallar dahilinde yasaklanır.

Kazanç İstatistikleri Nasıl Hesaplanır?

İstatistikler
             Facebook kazançlarının belirli istatistikleri vardır.

Kazanç istatistikleri yüklenen içeriklerden elde edilir. Video paylaşımları da buna dahil edilmiştir. Çapraz paylaşımlara ve diğer kişilerin videoyu paylaşmalarına ait istatistikler kazanç istatistikleri içerisinde görülmemektedir.

Kazanç istatistikleri şu şekilde ayrılmıştır:

Tahmini Kazançlar

Tahmini kazançlar içeriklerin gösterim sayısına ve içeriklerin içerisindeki reklamların durumuna göre reklam aralarından kazanılan tahmini tutarlardır. Bu kazançların ödemeleri, değerlendirme aşamasına, içeriklerin durumuna ve diğer ayarlamalara göre tahmin edilenden farklı olabilir. Bu yüzden her ödeme zamanında aynı ücret alınır diye bir şey söz konusu değildir.

1 Dakikalık Video Görüntülemeleri

Bu sayı içerisine reklam aralarını da içeren bütün videolar için 1 dakikalık veya daha uzun görüntülemeler dahil edilmiştir. Reklam arası içermeyen videoların görüntülenmeleri dahil edilmemektedir. Para kazanmayı sağlayacak olan reklamlar izleyici videoyu en az 1 dakika izledikten sonra görüntülenir. Bu yüzden 1 dakikalık video görüntülenmeleri Facebook’tan para kazanma için oldukça önemlidir. Tabii ki reklam arasının yeri izleyiciden izleyiciye ve videodan videoya değişiklik gösterir. Bu yüzden bu ölçüm videolardaki reklam gösterimlerini doğrudan tahmin etmez.

Para Kazanma Sağlayan Video Görüntülenmeleri

Bu reklam arası içeren içeriklerin veya videoların 1 dakika veya daha uzun olan her 1000 görüntülenme üzerinden kazanılan paranın miktarıdır. Para kazandıran video görüntülenmelerinde ne kadar artış sağlanırsa içeriğin veya videonun kazancıda buna doğru orantılı olarak artacaktır.

Reklam Cpm’leri

İngilizcesi Cost per mille olan Türkçe karşılığı ise 1000 gösterim başına kazanılan reklam geliri olan cpm Facebook’tan para kazanma ve bu kazancı arttırma için etkili bir yoldur. Reklam verenler içerik sahiplerine 1000 reklam gösterimi için ayrı bir ücret ödemesi yaparlar. Reklam CPM’leri yılın hangi zamanında olması, hedef kitlenin demografik yapısı ve izleyicilere ulaşmak isteyen reklam verenlerin sayısı gibi pek çok ölçütten etkilenir. CPM’ler genelde gerçekten kazanılacak tutarı değil, reklam verenlerin kendi belirlediği tutarı yansıtmaktadır.

Tüm bu aşamalar ve kurallar doğru olarak tamamlandığına Facebook üzerinden para kazanmak mümkün olacaktır. Burada önemli olan nokta sayfa takipçilerinin ya da içerik izleyicilerin ilgisini çekecek içeriklerin üretilmesidir.

Bu içeriğimiz ise Facebook gibi sosyal medya hesapları hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyenler için: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook ödemeleri genelde ayın ilk haftasında yapılmaktadır.

Facebook’taki her yıldız 0.01 Dolara tutarındadır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *