Instagram Hesap Kısıtlama Nedir? Nasıl Anlaşılır?

İnternet kullanıcıları tarafından en fazla tercih edilen sosyal medya uygulamalarından birisi olan Instagram, pek çok faydalı özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden bir tanesi de Instagram hesap kısıtlama özelliğidir.  Peki, Instagram hesap kısıtlama nedir? Nasıl anlaşılır? Instagram hesap kısıtlayınca ne olur?  

Instagram hesap kısıtlama özelliği kişilerin uygulamayı kullanırken her türlü olumsuz duruma karşı önlem alabilmeleri için uygulamaya dahil edilmiş bir güvenlik önlemidir. Bu özellik sayesinde pek çok Instagram kullanıcısı daha güvenli ve rahat bir şekilde uygulamayı kullanmaktadır.

Instagram Hesap Kısıtlama Ne Amaçla Kullanılır?

Instagram hesap kısıtlama özelliği daha çok güvenlik ile ilgili siber konularda ortaya çıkan tüm olumsuz durumları ortadan kaldırmak amacıyla 2019 yılında uygulamaya gelen güncelleme ile eklenen bir özelliktir. Instagram profil kısıtlama özelliği kullanıcılara daha güvenli bir uygulama kullanma olanağı sunmaktadır.

Instagram uygulamasının eski sürümünde küfür, hakaret, kötü söz gibi olumsuz hareketlerde bulunan kişilerden kurtulmak için sadece profili engelleme özelliği bulunuyordu. 2019 yılında uygulamaya gelen Instagram hesap kısıtlama özelliği ile söz konusu hesapları engellemeden sadece yorumlardan kısıtlamak mümkün hale gelmiştir. Kullanıcı kısıtlama özelliği daha çok takipçi sayısı fazla olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Bu özellik sayesinde kullanıcıyı rahatsız eden küfür, hakaret, kötü söz içeren yorumlar kaldırılabilmektedir. Yani kullanıcının hesabına gelen istenmeyen durumlar engellenebilmektedir.

Instagram Hesap Kısıtlama Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram Hesap Kısıtlama Özelliği
Instagram hesap kısıtlama özelliği, birkaç basit adımla kullanılabilir.

Instagram kullanıcıları paylaştığı gönderilere istemediği yorumların gelmesini istemediklerinde kısıtlama özelliğini kullanmaktadır. Özellikle herkese açık bir profili olan kullanıcılar takip listesinde olmayan pek çok kişiden istekleri dışında olumsuz yorum almaktadır. Bu özellik bu tip durumlardan rahatsız olan kullanıcılar için bir kurtarıcı olmaktadır.

Kısıtlama özelliğini kullanmak isteyen kişilerin kafasındaki bir diğer soru ise hesap kısıtlama işleminin nasıl yapıldığıdır. Hesap kısıtlama işleminde yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk olarak Instagram hesabı kısıtlanacak kişinin profil sayfasına gidilir
 • Profil sayfasında sağ üst köşede bulunan üç nokta şeklindeki düğmeye tıklanır.
 • Bu düğmeye basınca çıkan seçenekler arasından hesabı kısıtla bağlantısına tıklanır.

Bu adımlar izlenerek Instagram hesap kısıtlama işlemleri tamamlanmış olur. Bu şekilde olumsuz hareketlerde bulunan kullanıcı engellenmeden yani takipçi listesinden çıkarılmadan, kullanıcı ile arasındaki iletişim kesilebilir.

Instagram Profil Kısıtlama İşlemi için Alternatif Yol

Instagram profil kısıtlama işlemleri sırasında yapılacak bir diğer yol da şu şekildedir:

 • İlk olarak Instagram kullanıcı profil sayfasına gidilir.
 • Ardından profil sayfasında sağ üst köşede yer alan üç nokta butonuna tıklanır.
 • Bu kısımdan ayarlar bölümüne gidilir.
 • Ayarlar bölümünden gizlilik seçeneğine tıklanır.
 • Gizlilik seçeneğinden kısıtlı hesaplar bölümüne girilir.
 • Bu bölümde bulunan arama butonuna kısıtlamak istenen hesapların isimleri yazılarak kısıtlı hesaplardan oluşan bir liste yazılabilir.
 • Listeye eklenen kullanıcılar kısıtlanan kullanıcılar olacaktır.

Instagram hesap kısıtlama işlemleri bu iki şekilde yapılabilir. Hesap kısıtlamaları sayesinde paylaşımlara olumsuz etki bırakan kullanıcılardan engelleme yapmadan kurtulmak bu kadar kolaydır. Bu şekilde kullanıcılar kendilerini hem daha güvende hisseder hem de sayfalarına düşen zararlı ve can sıkıcı yorumlardan kurtulmuş olacaktır.

Instagram Hesap Kısıtlamayı Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram Hesap Kısıtlamayı Kaldırma İşlemi
Instagram hesap kısıtlama işlemi geri alınabilir.

Kısıtlama işlemini kaldırmak ve kısıtlanan profilin yorumlarını yine görmek isteyen kullanıcıların yapması gereken işlem şöyledir. Öncelikle profil sayfasına gidip Ayarlar kısmından gizlilik bölümün giriş yapmalıdır. Daha sonra bu bölümde yer alan Kısıtlı Hesaplar kısmına girip burada çıkan listeden kullanıcı profilinin adının yanında yer alan çarpı işaretine tıklayarak kullanıcı kısıtlamasını kaldırabilmektedir.

Diğer bir yol ise kısıtlanan kullanıcının profiline girip, sağ üst köşede bulunan yere tıklayıp kısıtlamayı kaldır seçeneğine dokunmaktır. Bu iki işlemde kısıtlanan kullanıcı profillerini normal kullanıcı profillerine dönüştürmektedir.

Instagram Hesap Kısıtlama Nasıl Anlaşılır?

Herhangi bir kullanıcı tarafından kısıtlandığını anlamanın pek çok yolu vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

 • Canlı yayın açıldığında yayın başlatılmaz.
 • Çevrim içi olduğu görülmez.
 • Gönderinin altına yorum yapıldığı zaman bunu sadece karşıdaki kullanıcı ve profil sahibi görür. Diğer kullanıcılar yapılan yorumu görüntüleyemezler. Bu durumu görebilmek için başka bir kişinin profilinden kontrol edilmesi gerekir.

Bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında, kullanıcı profilinin başka bir profil tarafından kısıtlandığı anlaşılabilir. Instagram uygulamasının son yıllarda geliştirdiği bu kısıtlama özelliği, pek çok kullanıcıyı memnun etmiştir.

Sosyal medya uygulamaları ilginizi çekiyorsa, ilginç detayları öğrenebileceğiniz Sosyal Medya Yönetimi NasılYapılır? yazımızda da bir göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir hesabı kısıtladığınızda, kullanıcıya bildirim gitmemektedir.

Kısıtladığınız hesaplardan gelen mesajlar, mesaj isteği kutusuna düşmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *