Facebook Profil Kilitleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook Profil Kilitleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Facebook üyeleri tercih etmeleri durumunda profillerini dışarıya kapatabiliyor. Bunun için ise Facebook profil kilitleme işlemi yapmak gerekiyor. Hesap ve gizlilik ayarlarından yapılan kilitleme işlemi oldukça basit bir sürece sahip. Facebook profilini kilitlemeyi isteyen okuyucularımız için yapılması gereken tüm işlemlere ayrıntılarıyla değindik!

Facebook Profil Kilitleme

Gizlilik konusunda önlem almak isteyen Facebook kullanıcıları, paylaşımlarını kimlerin görebileceği konusunda kısıtlama seçeneğine sahip. Facebook profil kilitleme ayarını yaptıktan sonra kullanıcı, paylaşımlarını ve Facebook’ta verdiği bilgileri sadece arkadaşlarıyla paylaşmış oluyor.

Profil açık olduğu takdirde, Facebook üyesi olan veya olmayan herkes paylaşımları ve kişisel bilgileri görebilir. Bu kısıtlama ile beraber bu bilgileri görebilecek kişiler, profil sahibinin tercihine göre düzenlenmiş oluyor. Paylaşımlar, kişisel bilgiler, fotoğraflar, fotoğraf etiketleme ve hikayeler gibi özellikler dışarı kapatılıyor. Profil sahibinin arkadaşı olmayanlar ise sadece profil fotoğrafı ön izlemesini, ve “hakkında” kısmındaki ufak bilgileri görüntüleyebilmektedir.

Facebook Profili Nasıl Kilitlenir?

Facebook Profil Kilitleme
                             Facebook profil kilitleme işlemi oldukça basittir.

Önceki sürümlerdeki Facebook profil kilitleme özelliği, ulaşılması çok daha zor ve karmaşık bir işlemdi. Ancak son güncellemelerle beraber hayli kolay bir sürece sahip.

Facebook hesabınızı kilitlemek için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Profilinize gidin.
 • Profili sayfanızda sağ üst tarafta “…” (üç nokta) göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
 • Çıkan seçenekler arasında an altta “Profili kilitle” butonuna basın.
 • Çıkan bilgilendirme kutucuğundaki uyarıları okuyup “Profilini kilitle” butonuna basın.
 • Artık profiliniz kilitli.

Oldukça basit olan bu adımlarla işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Android Cihazda Profil Kilitleme Nasıl Yapılır?

Mobil cihazlarda da Facebook profil kilitlemesi yapılabilir. İşlemi yapmak için şu adımları izleyin:

 • Cihanızdan Facebook uygulamasına girin.
 • Profil fotoğrafınıza basarak kendi sayfanızı açın.
 • “…” (üç nokta) olarak görünen “Menü” butonuna basın.
 • Profili kilitle seçeneğinin sonunda mavi renkli “Profilini kilitle” seçeneğini seçin.
 • İşlemi tamamlayınca, “Profiliniz kilitlendi. Zaman tünelindeki tüm paylaşımlar ve diğer gönderiler artık sadece arkadaşlarınız tarafından görülebilir” uyarısı çıkacak.
 • “Tamam” tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

Bu adımları takip etmenizin ardından Facebook profiliniz kitlenecektir.

iPhone Profil Kilitleme Nasıl Yapılır?

iOS işletim sistemine sahip iPhone kullanıcıları da Facebook profil kilitleme işlemi yapabilir. İşlem için ise aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gerekir.

 • Facebook uygulamasını açın.
 • Sağ alt köşede bulunan “…” (üç nokta) butonuna basın.
 • Ekranın alt kısmında “ayarlar”ı bulun ve seçin.
 • “Hedef kitle ve görünürlük” kısmında “Profil kilitleme” seçeneğine tıklayın.
 • Çıkan uyarı sayfasını geçerek “Profilini kilitle” butonuna basın.
 • “Profilini kilitledin” mesajını görünce işleminiz tamamlanmış olacak.

Peki profilinizi kilitlemeniz neleri sağlayacak? Öncelikle paylaşımları, fotoğrafları ve gönderileri artık sadece arkadaşlarınız görebilecek. Arkadaşınız olmayan kişiler, profil bilgilerinizdeki detaylardan maksimum 5 tanesini görüntüleyebilecek.

Facebook Profil Kilitleme Ne İşe Yarar?

Facebook Profil Kilitleme
                         Profilinizi kilitleyerek tanımadığınız insanları sayfanızdan uzak tutabilirsiniz.

Profil kilitleme işlemi sonrası hesabınızın son durumu şu şekilde olacak:

Ortak albümlerinizde ve herkese açık gruplarda paylaşılanlar yine herkese açık olur.

Gönderi gizliliği: Profil kilitlenince gönderilerin gizliliğini teker teker ayarlama seçeneği ortadan kalkar. Daha önce “herkese açık” olarak seçilen tüm gönderiler otomatik olarak “sadece arkadaşlar” şeklinde işaretlenecek.

Fotoğraf gizliliği: Facebook profil kilitleme işleminden sonra fotoğrafları sadece arkadaşlarınız görebilir. Ayrıca daha önce sizi etiketlemiş bir kişi ile arkadaş olmayı bırakırsanız, etiket yerinde kalır fakat kişi, o fotoğrafı göremez.

Albüm gizliliği: Profil kilitlendikten sonra albümlerin tamamı dışarıya kapalı olur ve albümlerden hiçbiri “herkese açık” olarak ayarlanamaz. Ancak bir “ortak albüm”ün içinde iseniz bu albüm “herkese açık” olabilir. Ortak albümdeki herkesin yetkisinin kaldırılması halinde hedef kitle otomatik olarak “sadece arkadaşlar” olarak ayarlanır.

Hikaye gizliliği: Kilitleme işleminin ardından tüm hikayeler arkadaşlara özel olur. O esnada yayında olan bir hikaye varsa bu da otomatik olarak “sadece arkadaşlar” olarak yayına devam eder. Hiçbir hikaye “herkese açık” olarak seçilemez ancak Özel, Arkadaşlar ve Bağlantılar ayarları kullanılmaya devam edilebilir.

Facebook Profili Kilitlendikten Sonra Neler Değişir?

Facebook’ta profil değişikliğinin ardından profilinizin açık haliyle arasında bazı farklılıklar olacak. Bu farklıkları aşağıda detaylı bir şekilde açıkladık.

Profil kilitle işlemi arkadaşlık isteği ayarını etkilemez. Herkes size arkadaşlık isteği gönderebilir. Ancak bunu kısıtlama seçeneğiniz de bulunuyor. Ayarı yaparsanız ortak arkadaşınız olmayan kimseye sizin için “arkadaş olarak ekle” seçeneği çıkmaz.

Mesaj ayarları değişmez. Herkese mesaj gönderebilir ve tercih etmeniz durumunda herkesten mesaj alabilirsiniz. Ancak mesaj ayarını yapmak isterseniz arkadaşınız olmayan kişiler size mesaj ve mesaj isteği gönderemez.

Facebook Gizlilik Ayarları

Facebook Gizlilik
                  Gizlilik ayarları sizlere birçok imkan sunar.

Gizlilik ayarları sadece profil kilitleme ile bitmiyor. Facebook geniş kapsamlı bir gizlilik ayarı seçeneği sunuyor. Gizlilik ayarlarını yapmak için;

Facebook ana sayfasında sağ üstteki “aşağı ok” simgesine tıklayın. Ardından “Ayarlar ve gizlilik” seçeneğini seçerek “Gizlilik ayarı kontrolü” butonuna basın.

Gizlilik ayarlarında yapabileceğiniz düzenlemeler ise şöyle:

 • Telefon numarası, e posta, doğum günü, ilişki durumu, cinsiyet ve yaş gibi özel tercihleri kimlerin göreceği ayarlanabilir.
 • Geçmiş paylaşımlar ve bundan sonra yapılacak paylaşımların kimlere açık olacağı ayarlanabilir.
 • Facebook’ta engellenen kişiler görülebilir ve düzenlenebilir.
 • Hesabınıza yapılan son girişler kontrol edilebilir, şüpheli işlem görülürse müdahale edilebilir.
 • Hesabınıza giriş yapılan son cihazlar görülebilir, cihaz kaldırma işlemi yapılabilir ve istenen cihazda oturum kapatılabilir.
 • Hesaba giriş konusunda güvenlik seçenekleri değiştirebilir, çok aşamalı güvenlik seçenekleri seçilebilir. Örneğin, “telefonla onay”, “sms ile onay” gibi.
 • İnsanların sizi Facebook’ta nasıl bulabileceği ayarlanabilir, e posta veya telefon numaranızla arama seçenekleri ayarlanabilir.
 • Facebook ve iş ortaklarının size sunacağı reklam tercihleri düzenlenebilir, paylaşılacak veriler ve pazarlama izinleri düzenlenebilir.
 • Hesabın Google’da çıkma ayarları düzenlenebilir.

Tüm bu ayarlar Facebook’un gizlilik ve güvenlik üzerine aldığı önlemlerdir.

Facebook Profili Neden Kilitlenir?

Sosyal medya araçlarında kullanıcıların en önem verdiği özellikler şüphesiz gizlilik ve güvenliktir. Mobil, masaüstü veya diğer aygıtlardan ulaşılan her türlü sosyal mecrada kullanıcıların gözettiği ilk şey gizliliğini sağlamaktır.

Sosyal medya hesapları ve Facebook, bireysel ve özel paylaşımlar yapılan şahsi mecralar olduğu için insanlar, bu paylaşımları sadece yakın çevresinin görmesini tercih ediyor. “Herkese açık” gönderilen ise hem güvenlik açığı hem de risk oluşturduğu biliniyor. Bu nedenle Facebook profili ya da diğer sosyal medya hesaplarının gizli olması önemlidir.

Facebook hakkında aklınıza takılan daha çok soru mu var? O halde belki Facebook Silinen Mesajları Geri Getirmek için 5 Yol yazımız ile bunlardan birine daha yanıt bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Profilinizi korumaya alarak kötü niyetli kullanıcılara karşı güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Facebook ayarlarınızda yer alan “Hesap Sahipliği ve Kontrol” sekmesinden hesabınızı kapatabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *