Facebook Silinen Mesajları Geri Getirmek için 5 Yol

Dünyaca ünlü sosyal medya sitesi Facebook’ta geçmişte silinen mesajları kurtarmak kullanıcılar tarafından oldukça merak edilen ve araştırılan bir konudur. Birçok kişi daha önceden silmiş olduğu mesajları geri getirmek ister. Özellikle yanlışlıkla silinen mesajlarda mesajların geri gelmesini sağlayabilmek oldukça büyük önem arz etmektedir Bunu yapabilmenin zor olsa da pek çok yolu vardır. Facebook silinen mesajları geri getirmek için kullanılabilecek yöntemleri yazımızın devamında açıkladık.

Arşivlenmiş Konuşmaları Kontrol Etmek

Bazen kullanıcılar mesajları silmek yerine arşiv kutusuna atabilirler. Eğer arşivleme işlemi yapılmış ise Facebook uygulaması bu mesajları arşiv kutusu kısmına kaydetmektedir. Böylece geri getirilmek istenen mesajlar arşiv kısmına gidilerek kurtarılabilir. Bu işlem için izlenecek adımlar şunlardır:

 • Facebook web, mobil veya masaüstü uygulaması açılır.
 • Ekranda çıkan sohbet kısmından, arama çubuğuna geçmişte konuşulan kişinin ismi yazılır.
 • Kişinin ismine tıklanır ve böylece silindiği sanılan mesajlara ulaşılabilir

Arşivlenmiş sohbetteki mesajları geri getirme işlemi bu kadar basittir. Bu sayede gerektiğinde lazım olan mesajlar kurtarılabilmektedir. Bu işlem daha sonraki mesajlaşmalarda da kullanılabilir. Kullanıcılar sildiği mesajları hep geri görmek isterler ise mesajları silmek yerine arşivleme işlemi yapmayı tercih etmeleri en mantıklı seçim olacaktır.

Alıcı Taraftan Konuşmanın Bir Kopyasını veya Ekran Görüntüsünü İstemek

facebook
Konuştuğunuz kişiden mesajları size göndermesini isteyebilirsiniz.

Silinen mesajları geri getirmek için kullanılabilecek bir diğer yol ise mesaj gönderilen kişiden konuşma metnini ya da ekran görüntüsünü istemektir. Çünkü kullanıcı mesajları kendi ekranında silse bile bu mesajlar karşı tarafta kalmaktadır. Bu sayede silinen mesajlara tekrar erişilebilmektedir.

Facebook Mesajlarının E- posta ile Gelip Gelmediğini Kontrol Etmek

Bu yöntem sadece Facebook hesabı için e-posta bildirimleri etkinleştirildiyse çalışacak bir yöntemdir. Eğer etkinleştirme yapılmış ise Facebook mesajları e-posta ile hesap sahiplerine geri gönderilmektedir. Yani uygulamadan silinse bile e-posta kısmında hala saklı tutulmaktadır.

Android Dosya Yöneticisini Kullanmak

Bu yöntem sadece android cihazları olan ve bu cihazlarda Messenger uygulaması bulunan kullanıcılar için geçerlidir. Bu cihazlarda silinen mesajlar uygulamanın ön belleğinde hala bulunabilmektedir. Yöntemi kullanmak için telefondaki android dosya yöneticisi kısmına bakmak yeterli olacaktır. Eğer bu kısım yoksa uygulama sitelerinden yüklenebilir.  Bunun için android cihazın bilgisayara bağlanması gerekir. Bilgisayara bağlandıktan mesaj kurtarma aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Android cihazda dosya yöneticisi uygulaması açılır.
 • Android veri seçimi kısmı seçilir.
 • Açılan sayfada “com.facebook.orca” klasörü bulunur.
 • Daha sonra “önbellek fb_temp” adlı dosyaya tıklanır.

Bu aşamalar takip edilerek geri getirilmek istenen veriler bulunabilir. Hatta bu kısımda bazen silinen arama kayıtları bile bulunmaktadır. Bunun dışında bu işlem ios cihazlarda kullanılamamaktadır. Çünkü ios cihazlarda dosya yöneticisi uygulamaları yüklenememektedir.

Facebook Bilgilerini İndirmek

Facebook bilgileri
Facebook bilgilerinizi indirerek yedeklenmiş mesajlarınıza erişebilirsiniz.

Facebook uygulamasını kullanan kişilerin mesajlar dahil olmak üzere tüm verilerini yedekleme işlemini yapması Facebook silinen mesajları geri getirmek için mantıklı bir yol olacaktır. Uygulama içi yedekleme işlemi yapılırken izlenecek adımlar şu şekildedir:

 • Facebook web sitesi, masaüstü uygulaması veya mobil uygulaması açılır.
 • Anasayfa kısmında sağ üst köşede bulunan kısımdan “Ayarlar” sekmesine tıklanır.
 • Hesap ayarları bölümüne gidilir.
 • Açılan bölümde “Facebook Bilgilerin” seçeneğine tıklanır.
 • Buradan “Bilgilerine eriş” sekmesi seçilir.
 • Burada indirilecek bilgilerin zaman aralığı seçilir.
 • Bilgileri indir butonuna tıklanır.
 • Açılan ekranda erişilmek istenen dosyaların nasıl aktarılması gerektiğine dair bilgiler çıkacaktır.
 • Gereken seçim yapıldıktan sonra “Dosya oluştur” düğmesine tıklanır ve işlem gerçekleştirilir.

Yukarıda belirtilen aşamalarının takip edilmesi ve tamamlanmasından sonra kullanıcının mail adresine arşiv bilgilerini oluşturma isteğine dair bir mail gönderilir. Bu sayede dosya oluşturma işlemi tamamlanabilmektedir. Bu dosyalar daha sonra istenilen cihaza indirilebilmektedir.

Facebook silinen mesajları geri getirmek için 5 yol ve yöntem bu şekildedir. Bu yöntemler mesajlaşmanın öncesinde ve sonrasında uygulandığı takdirde kullanıcılara silinen mesajları kurtarma şansı vermektedir.

Sosyal medya ile ilgili daha çok şey öğrenebilmeniz için bir içerik daha: Instagram Hesap Kısıtlama Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Facebook’taki mesajlarınızı indirmek istiyorsanız ayarlar kısmından “bilgileri indir” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sol üstteki menüden “Arşivlenmiş Sohbetler” seçeneğine tıklayarak arşivinize erişebilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *