YouTube İzlenme Süresini Arttırma Yolları

YouTube İzlenme Süresini Arttırma Yolları

Günümüzde artan internet kullanımı, insanların online eğlence kanallarına yönelmesini sağladı. Sadece eğlence değil, bütün veri akışı artık internet üzerinden gerçekleşiyor. Özellikle de okumanın pek yaygın olmadığı ülkemizde video kaynakları en büyük bilgi aktarım platformları halini de aldı. Dolayısı ile YouTube izlenme süresini arttırma yolları da sık sık araştırılmaya başlandı. Yaptığınız işe paralel olarak siz de en etkili tanıtım ve bilgi aktarımını YouTube üzerinde açacağınız kanalla yapabilirsiniz. Ancak yeterli izlenme sayısı ve süresi elde edilmeden başarıya ulaşmak pek olanaklı görünmüyor.

Peki, YouTube izlenme süresini arttırma yolları nelerdir? Öncelikle YouTube kanalınızın belli bir popülariteye ulaşması için belirli adımların atılması ve video yayınlamak konusunda sürekliliğin sağlanması gerekir. Bu yazımızda size adım adım YouTube izlenme süresini arttırma yollarını aktaracağız.

İçerik Listesi Hazırlayın

YouTube’da etkili bir sonuç almanın temel yöntemi hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikler oluşturmaktır. Öncelikle ne konuda videolar yapacağınızı ve kanalınızın temasını belirlemeniz gerekecektir. Eğer takipçilerinize izletecek ilgi çekici bir içeriğiniz yoksa izlenmeniz olanaksızdır. Bu sebeple ilk olarak kanalınızın adını ve temasını belirlemektir. İkinci olarak kendinize rutin oluşturabileceğiniz bir akış belirleyip bu doğrultuda bir video listesi hazırlamalısınız. İçeriğinizi ve video listenizi belirledikten sonra ne kadar sıklıkla video yükleyeceğinize karar verip bunu da videolarınızda belirtmelisiniz. Unutmayın dolgun bir içerikle izleyiciyi ulaştıktan sonra yapmanız gereken izleyiciyi kanalınızda daha uzun süre tutmak olacak. Bunun için yapmanız gereken ilk şey de belirli tarihlerde yeni içeriklerinizle orada olduğunuzu vurgulamaktır. Video listesi, daha sonra kanalınıza sizi izlemek için geri gelenleri eli boş karşılamamanızı sağlar.

Etkileyici Kapak Resimleri Kullanın

Kapak Resimleri
                                    İlginç kapak resimleri ile kullanıcıları videonuza çekebilirsiniz.

Hem yeni izleyiciler kazanmak hem de takipçilerinizin dikkatini diri tutmak için her video yayınında o günkü konunuzla ilgili resimler kullanın. Bu resimler üzerinde etkileyici ve davetkâr yazılar kullanmak da faydanıza olacaktır. Ayrıca YouTube üzerinde ya da Google üzerinde yapılan aramalarda görünecek olan bu resimler kanalınıza yeni insanlar çekmenin de önemli bir koşuludur. Kapak resimlerinin görünüşleri ilk birkaç saniye içinde kullanıcıların dikkatini çekecek kadar merak unsuru içermelidir.

İlgi Çekici Başlıklar Bulun

Video başlıkları resimler kadar önemli bir unsurdur. Özellikle de arama motorlarının en duyarlı olduğu noktalardan biri başlıklardır. Başlıklarınızda kısa, net ve açıklayıcı olmalısınız. Videonun içeriğinde nelerle karşılaşacaklarını insanlar, başlıklardan anlamalıdır. Alakasız başlıklar kullanıcıların videonuzu hemen kapatmasına neden olur ve sonuç olarak izlenme süreniz yükselmez. Özellikle SEO yöntemlerini video başlıklarında kullanmak etkili bir yol olacaktır.

Merak Uyandırıcı Video Açıklamaları Ekleyin

video aciklamalari
                                    İlgi çekici video açıklamaları da izlenme sayınızı arttırabilir.

Videolarınızın gerçek hedef kitlenize ulaşabilmesi için başlık dışında biraz daha geniş alana sahip olduğunuz video açıklaması kısmına mutlaka içeriğinize dair merak edilecek alt başlıklar ilave edin. Video açıklamaları başlıklardan ve kapaklardan sonra en çok değerlendirilecek alanlardır. Ayrıca da yayın tarihlerinizi ilave edip daha etkili bir çağrışım yapabilirsiniz. Güncel videolar her zaman dikkat çekici olacaktır.

Anahtar Kelime ve Etiket Kullanımına Özen Gösterin

Özellikle arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve işlediğiniz konularla ilgilenen insanları kanalınıza çekmek için tahmin edilebilir arama sözcüklerini kullanmaya gayret edin. Gerekirse videonuza etiket eklerken kendinizi ürettiğiniz içerinin konusuyla ilgili araştırmalar yaparken hayal edip aklınıza gelen sözcükler arasından seçim yapın. Etkili bir etiketin yerini hiçbir şey tutmayacaktır.

Daha detayları bilgiler için YouTube SEO’su Nasıl Yapılır? adlı içeriğe göz atabilirsiniz.

Farklı Dillerde de Video Açıklaması ve Etiket Ekleyin

YouTube birçok farklı ülkede yayın yapan ve otomatik çevirilerle katkı sağlayan bir uygulama. Bu işlevini doğru değerlendirirseniz videolarınızın izlenme oranlarına yurt dışı kaynaklı olarak da katkı sağlamış olursunuz. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcılar da zaman zaman yabancı dilde aramalar yapmaktadır. Bu şekilde yapılan aramalarda zaman zaman daha şanslı bir akış yakalayabilirsiniz.

Yakın Çevrenizden Faydalanın

yakin cevreniz
                          Yakın çevrenizdeki insanların desteğini almak da sizlere yardımcı olacaktır.

Yakın çevrenizin desteğini alarak videolarınızın yayılmasında hız kazanabilirsiniz. İçeriklerinizle doğru orantılı olarak yakın çevrenizden ilgi görürseniz, severek arkadaşları arasında yaygınlaştıracaklardır. Bu paylaşımların en etkili yolu diğer sosyal medya mecralarını etkili bir şekilde kullanmaktır.

Sosyal Medya ve Web Sitenizde Videolarınızı Paylaşın

Sosyal medyanın her mecrasında aktif olmayı önemsiyoruz. Eğer bir video içerik üreticisi olarak YouTube’da yer alıyorsanız diğer mecralarda da bu yönünüzü aktif bir şekilde göstermelisiniz. Ayrıca web siteniz üzerinde hosting alarak videolarınızı yayınlamak iki alan arasında entegrasyon yapmak açısından çok önemlidir. Böylelikle hem videolarınız diğer mecralar üzerinden de izlenip, izlenme sayılarını arttırır hem de çevrenizi bilgilendirmiş olursunuz.

Bu noktada sizlere yardımcı olabilecek bir içerik daha: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Her Gün Aktif Olun

Aktif Olun
                            Sürekli aktif olarak içerik üretmek ve kullanıcılarla etkileşim kurmak büyük fayda sağlar.

YouTube üzerinde her gün video yüklemek kanalınızın boyutuna göre etkili olabilir. Ancak bu kadar hızlı paylaşım yaparak bütün içeriğinizi erkenden tüketmek istemezsiniz. Kısa sürede bir etki yaratıp içerikleriniz bitince sıkıcı olmaya başlarsanız, kullanıcılarınız hızla kanalınızı terk edecektir. Bu da izlenme süresi açısından fiyaskoyla sonuçlanır. Adım adım ilerleyin ve acele etmeyin.

İzleyicilerinizle Etkili İletişim Kurun

İzleyicilerinizle video altındaki yorum kısımlarında küçük diyaloglara girip yorumlarda yazılanlara kulak vermeniz çok etkili bir yöntemdir. Öncelikle izleyiciler, dikkate alındıklarını anlarsa videolarınıza daha fazla ilgi duyacaklardır. Ayrıca izleyicilerinizi sosyal medya hesaplarınıza da davet edebilirsiniz. Ancak video altı yorumlarda ya da sosyal medyada izleyicilerinizle tartışmalara girmeyin, kötü eleştirilere genellikle videolarınızdaki üretimi düzenleyerek yanıt vermeye çalışın. Böylelikle başta dikkatini çekemediğiniz insanların sempatisini de kazanabilirsiniz.

Yazımızda YouTube izlenme sayılarını arttırma yollarını on adımla anlatmaya çalıştık. Bu adımları izleyip eşzamanlı olarak YouTube üzerinde incelemeler de yaparsanız etkili bir video içerik üretimi yapabilirsiniz. Video çalışmalarınızı yaparken ayrıca SEO çalışmaları konusunda da bilgiler edinmekte yarar vardır.

YouTube Studio ile profil vitrininizi düzenleyerek bazı videoları öne çıkarabilirsiniz.

YouTube videolarının izlenme başına kazandıracağı para kanalın popülerliğine göre değişmektedir. Bu bağlamda her izlenme için en az 2 dolar en fazla 11 dolar kazanabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *