Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Organik Trafik Nasıl Arttırılır?

Organik trafiğin arttırılması ve web sitenizin daha görünür olması, doğal ve uzun süreye yayılan bir süreçtir. Organik trafiği arttırmayı hedeflemek web sitenizin popülerliğini arttırır ve satış oranlarınızı yükseltir.

Bu yazımızda size geliştirilmiş ve doğal süreçlerle ilerleyen SEO çalışmasının en verimli haliyle nasıl gerçekleşeceğine dair bazı tüyolar paylaşacağız. Yazımızdaki adımları okuduğunuzda organik trafik nasıl arttırılır sorusuna açıklayıcı bir yanıt bulmuş olacaksınız. Öncelikle Organik trafiğin ne anlama geldiğini ve önemini kısaca değerlendirelim.

Organik Trafik Nedir?

İnternet kullanıcıları her gün binlerce konuda araştırma yapıyor. Bu araştırmalar belirli ifadeler üzerinden gerçekleştiriliyor sonuçta da konuya dair en dolgun ve popüler içerikler arama motorunun üst sıralarında beliriyor.

Bu arama sonuçlarında web sitenizin reklam ya da sponsorlu olarak değil de doğal haliyle, anahtar kelimeler ve etiketler aracılığıyla çok sayıda tıklama alarak üst sıralarda yer alması durumuna organik trafik adı veriliyor.

Organik trafik, reklam ve extra teknik SEO işlemi satın almadan site içindeki dinamiklerin en doğru şekilde uygulanması sonucu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla organik trafiğinizin düzenli analizini yaparak sitenizin eksiklerini ve gereksinimlerini daha net görür ve o yönde düzenlemeler yapabilirsiniz. Peki, organik trafik neden bu kadar önemli?

Organik Trafiğin Önemi

Organik Trafiğin Önemi
              Trafiğinizin organik olması oldukça önemlidir.

Organik trafik web sitenizin hem gerçek gereksinimlerini ortaya koyması hem de reklam görünümünden kurtulması açısından önem arz eder. Aynı zamanda doğal yollardan arttırılmış olan trafik sürekli ve sağlam temelli bir yapıya sahip olur ve kısa süre içinde büyük performans düşüklüklerine sebep olmaz. Organik trafiğin önemini aşağıdaki unsurlarla sıralayabiliriz.

  • Reklamsız bir gelişim unsurudur.
  • Doğal yöntemlerle web sitenizi ziyaret edenler daha çok etkileşim sağlar.
  • Web siteniz her alanda yaygınlaşır ve fırsatlar yaratır.
  • Siteniz ulaşılabilir ve kullanışlı olur.
  • Daha sağlam bir alt yapıya sahip olursunuz.

Şimdi organik trafiği nasıl geliştirebileceğimize bakalım.

Organik Trafiği Arttırmanın Yöntemleri

Organik trafiğin ne kadar önemli olduğunu anladığımıza göre onu nasıl geliştirebileceğimize değinebiliriz. Yazımızın devamında organik trafiği nasıl arttıracağımıza dair 15 tüyoyu sizler için sıralayacağız.

SEO ve Sayfa İçeriklerinizi Dikkatlice Geliştirin

SEO ve Sayfa
               SEO’ya dikkat etmeniz trafiğinizi arttırmanıza yardımcı olacaktır.

Doğal bir trafik oluşturmanın en temel yolu, içeriğinizin faydalı ve kullanıcılar için doyurucu olmasıdır. İnsanların zaman harcayıp sitenizde dolaşması, içeriklerinizi tüketmesi ve son olarak da ürün veya hizmetlerinize talip olması içeriğin kalitesiyle orantılı olarak gelişecektir.

İçeriklerinizi yeterince dolgun ve kaliteli oluşturduğunuzu düşünüyorsanız birde bütün kontrollerinizi SEO araçlarıyla beraber değerlendirin. SEO çalışmaları olmadan genel anlamda başarılı bir performans yakalamak zordur. Anahtar kelimeler, sayfa ve yazı başlıkları, meta açıklamaları ve daha birçok unsur SEO uyumluluğu sağlanmış halde olmalıdır.

Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa Türkiye’nin En İyi SEO’cuları başlıklı içeriği inceleyebilirsiniz.

Çekici Başlıklar Kullanın

Web sitenizin ilgi çekici ve ihtiyaçlara hitap ediyor olması gerekir. Büyük ölçüde bunu başlıklarınızla sağlamanız mümkündür. Unutmayın ki en dolu içeriği dahi üretseniz, etkili ve insanlara hitap eden bir başlığınız yoksa kimse yazılarınızı okumayacaktır. Başlıklarla ilgili farklı sayfalardan örnekleri değerlendirebilir alternatif başlıklar oluşturup yakın çevrenizden en ilgi çekici olanı seçmelerini isteyebilirsiniz.

İçeriğinizi İlgi Çekici Hale Getirin

Etkili başlığı bulduktan sonra içeriğin ne kadar dikkat çekici olduğu konusunu da ihmal etmeyin. Organik trafiği artırmanın en önemli yollarından birisi de içeriğinizde farklı kullanıcıları çekecek unsurlar kullanmanızdır. Daha önce web sitenize girmemiş kullanıcıların diğer içeriklerinize de bakmalarını sağlayacak olan asıl etken içeriğinizin yeni şeyleri daha etkileyici bir formda onlara sunmanızdır. Etkili bir içerik oluşturabilmek için de görsel ve grafik unsurlarını hatta gerekli durumlarda farklı sayfaların bağlantılarını kullanmayı da ihmal etmeyin.

Sayfanızı Davetkâr Hale Getirin

yaratıcı
                Yaratıcı ve özgün içerikler üreterek sitenizi daha davetkar hale getirebilirsiniz.

Blog kullanımı, misafir blog kullanımı ve kullanıcı yorumlarını aktif bir şekilde kullanıp, yeni kullanıcıları ağınıza eklemeyi hedeflemelisiniz. Bu yöntemle web siteniz daha interaktif bir ortam haline gelecektir. Kullanıcılarınızı siteniz için üretmeye teşvik edin. Özellikle de forum uygulamaları bunun en güzel yoludur.

Etkili Anahtar Kelime Kullanımı Yapın

Anahtar kelime, yeni kullanıcıları web sitenize yönlendirmenin ve arama motorları üzerinde üst sıralarda olmanın en önemli unsurudur. Popüler arama kelimelerini, kullanıcılarla en doğru şekilde empati kurarak bulabilirsiniz. İnsanların herhangi bir konuda arama yaparken kullanacakları kelimeler sınırlı gibi görünse de gerçekten çok çeşitlilik gösterebilir. SEO çalışmalarınızın önemli bir kısmını anahtar kelimeler kapsar ve organik trafik arttırmanın temel unsurlardandır.

Mobil Uyumluluğu Dikkat Edin

Eskisi gibi tek bir yapıyla masaüstü web sitesi üzerinden kullanım yapmak pek bir anlam ifade etmiyor. Bugün, internetin en büyük kullanım alanı neredeyse mobil ortamlardır. Eğer kullanıcılarınızı masaüstü bir altyapıyla karşılarsanız hiçbir zaman sitenizden verim alamazsınız. Özellikle de satış odaklı bir akışınız varsa mobil dinamikleri en güncel haliyle değerlendirmek, sizin için zorunluluk arz eder. Büyük oranda mobil kullanıcının yer aldığı bir dijital dünyada organik trafiğin olmazsa olmazıdır mobil uyumluluk.

Sosyal Medyada Görünür Olun

Sosyal Medya
                   Sosyal medyayı iyi kullanmanız da trafiğinizi olumlu yönde destekleyecektir.

Mobil ortamlarda var olmanın yanında web sitenizi sosyal medya mecraları üzerinde görünür kılmanız en etkili reklam yöntemi olacaktır. Özellikle de görsellerle desteklenmesi gereken ürün ve hizmet satışlarınız için Instagram gibi sosyal medya aygıtlarında gerekirse web sitenizde olduğundan daha fazla aktif olmalısınız. Ayrıca bu ortamlar üzerinden çekiliş ve benzeri etkileşimlerde de bulunabilirsiniz.

Analitik Verilerinizi İhmal Etmeyin

Organik trafiğin akışını takip edebileceğiniz en doğru yol analitik verilerinizi incelemektir. Bu yolla hem yaptığınız çalışmalar sonucu nasıl bir sonuca ulaştığınızı görecek hem de eksik noktalarınızı tespit edip düzenlemeler yapabileceksiniz. Analitik verileri incelemek, sitenizi rakiplerinizle karşılaştırmanıza da yardımcı olacaktır. Ayrıca ziyaretçilerinizin nereden geldiğini de takip etme şansını yakalarsınız ki bu da hangi doğru hamlelerin sonucu olduğunu anlayıp o yönde gelişmenizi sağlar.

Reklamdan Tamamen Kaçınmayın

Organik trafiği geliştirmenin en önemli sebeplerinden biri reklamsız olarak bu gelişimi sağlamaktır. Ancak bu reklam konusunu tamamen boşlayacağınız anlamına gelmemeli. Yalnızca reklam unsurundan önce web sitenizi güçlü hale getirip yeterli donanımı sağlarsanız, reklam kullandığınız zaman etkisi kısa süreli değil kalıcı olur.

Dâhili Bağlantıya Ağırlık Verin

Dâhili bağlantı, web sitenizle ilişkilendirebileceğiniz farklı siteleri kendi siteniz üzerinde yayınlamak ve kullanıcı akışı sağlamak biçiminde kullanılır. İlk bakışta kullanıcılarınızı başka sitelere yönlendirmiş ve ağınızdan çıkarmış gibi görünseniz de dâhili bağlantı, kolektif bir şekilde çalışır. Karşılıklı olarak paylaşılan bağlantılar sayesinde iki taraf için de kullanıcı akışı dağlanacaktır. Bu sebeple ne kadar bağlantı paylaşımı yaparsanız o kadar ziyaretçi akışı sağlamış olursunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, bağlantı verdiğiniz sitelerin de kendi sitenizin de mutlaka donanımlı olması gerekir. Bu yöntem kullanıcınız için de verimli olacaktır

Aile Hissi Verin

Kullanıcılarınızla aranızda bağ oluşturmaya dikkat edin. Sosyal medya aracılığıyla ya da web siteniz üzerinde etkinizi güçlendirecek bir taban oluşturursanız ve etkileşimin gücünü yeterince etkin bir şekilde kullanırsanız bir topluluk duygusu yaratırsınız. Bu da kullanıcılarınızın sizi aile gibi görmesine olanak sağlar. Sosyal medya dışında web sitenize forumları da dâhil edebilirsiniz. Bu organik trafik oluşturmanın en doğal süreçlerinden birini getirir.

E-posta Kullanımını İhmal Etmeyin

eposta
                 İyi bir trafik için ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçebileceği noktaları web sitenize eklemelisiniz.

Sosyal medya ve web siteniz üzerinden bir akışa odaklanıp e-posta kullanımını ihmal etmeyin. Zaman zaman e-posta üzerinden kendinizi ve kampanyalarınızı hatırlatmanızda yarar vardır. Ancak bunu yaparken kullanıcılarınızı e-postaya boğmamaya da dikkat edin. Özellikle yeniliklerden haberdar etmek için bu yolu kullanabilirsiniz.

Sitenizin Hızına Dikkat Edin

Web sitenizde SEO çalışmalarının en büyük etkilerinden biri sayfa hızı konusundadır ve sayfa hızınız organik trafiği etkileyen en önemli konulardan biridir. İlk olarak sitenizin arama motorlarında görünür olması için hızlı olması elzemdir. Ayrıca arama motorlarında resimlerinizin yüklenebilmesi, tıklanınca hızlı yanıt vermesi, etiket ve linklerin doğru çalışması gibi hız unsurlarını gerektiren alanlara da dikkat etmek gerekir. Bu düzenlemeleri sağlarken hız konusunda destekleyici SEO araçlarından faydalanabilirsiniz.

Her Alanda İnteraktif Olun

interaktif
               Başarılı olabilmek için her alanda interaktif olmanız gerektiğini de göz ardı etmemelisiniz.

Özellikle sosyal medyada ve farklı sitelerde web sitenizi de duyurabilecek yorumlar ve etkileşimlerde bulunabilirsiniz. Bu her alanda görünür olmanızı sağlayacak ve sizi hafızalara kazıyacaktır. Dolayısıyla sosyal medyada ve diğer alanlarda sürekli interaktif olmaya gayret etmelisiniz.

Web Sitenizde Görsel ve Video Kullanımını Aksatmayın

Web siteniz üzerinde oluşturacağınız içeriklerde yazılı metinlerin yanında görsel metinlerin kullanımını da önemseyin. Etkili bir intiba bırakmak ve sayfa içinde daha fazla süre kullanıcı bulundurmak; sayfanızın yazı, resim ve video kullanımlarını etkili bir şekilde yerleştirmenize bağlı olarak daha fazla mümkün olacaktır. İçeriklerinizin bu şekilde zenginleştirilmesi organik trafik arttırmanın en basit adımlarından biridir.

Yazımızda organik trafik nasıl arttırılır sorusuna kapsamlı bir yanıt vermeye çalıştık. Verdiğimiz tavsiyeler doğrultusunda siz de web siteniz için daha yoğun bir kullanıcı akışı sağlayabilirsiniz.

Trafiğinizi arttırmada sizlere yardımcı olabilecek bir içerik daha: Pinterest’ten Trafik Nasıl Çekilir?

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *