Bakış Açınızı Değiştirecek Pazarlama Temalı Filmler

Bakış Açınızı Değiştirecek Pazarlama Temalı Filmler

Filmler, hayatın gerçekliğinden kaçmanın en iyi yollarından biridir. Ancak, bazı filmler ise bize ilgilendiğimiz alanlar hakkında ilham kaynağı olur ve hayata bakış açımızı değiştirebilir. Kariyerimize önemli derecede etki eden filmler daha önce fark etmediğimiz bir yolun habercisi olarak da karşımıza çıkabiliyor. Pazarlama sektöründe bulunan kişiler için ise bu durum çok daha fazla yaşanabilir. Çünkü, bakış açınızı değiştirecek pazarlama temalı filmler piyasada bir hayli fazla bulunuyor. Hızlı bir tempoya sahip olan pazarlamacıların en büyük motivasyon kaynaklarından biri pazarlama temalı filmler oluyor. Kariyerinize ilham kaynağı olacak birbirinden kaliteli pazarlama temalı filmleri sizler için derledik.

The Social Network

The Social Network
               The Social Network

Dijital pazarlama denildiğinde akla ilk olarak Facebook geliyor. Dijital pazarlamanın öncüsü olan Facebook platformunun hikayesini anlatan The Social Network, bu anlamda platformun kuruluşunda nelerin ilham kaynağı olduğunu, hikayesinde nelerin etkili olduğunu anlatıyor. Facebook kurucularının bu zorlu süreçte neler ile karşılaştıklarını, platformu geliştirmek için nelere başvurduğunu ve günümüzdeki Facebook platformunun nasıl ortaya çıktığını görmek eminim herkese büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Başlangıçta oldukça mütevazi bir kuruluşun daha sonra dünyanın en büyük dijital platformlarından birisi olma hikayesini başrolde yer alan Andrew Garfield ile öğreniyoruz.

Moneyball

Moneyball
               Moneyball

Gerçek bir hayat hikayesine sahip olan Moneyball, Oakland Athletics adında bir beyzbol takımının genel menajeri Billy Beane ve onun stratejilerini konu alıyor. Tüm zorluklar ile mücadele eden Billy, modern analitik yöntemler kullanarak takımını başarıya kavuşturmaya çalışıyor. Bu yolda ise yönetimin baskı yaptığı eski sisteme de karşı çıkan Billy, beyzbola istatistik ve veri analizini getiriyor. Bu sayede yönetimin tek bildiği strateji olan en iyi oyuncuya parayı verme sistemini ortadan kaldırarak takımını başarıya ulaştırmaya çalışmakta. Bu kapsamda ise Billy Beane, en iyi oyuncuya para vermek yerine kendi alanında iyi olan vasat oyuncuları bir araya getirerek oldukça heyecanlı ve başarıya aç bir takım kuruyor. Filmin başrolünde ise ünlü oyuncu Bradd Pitt, Billy Beane karakterini canlandırıyor.

Steve Jobs

Steve Jobs
               Steve Jobs

Dünyanın en ünlü pazarlamacıları denildiğinde akla gelen ilk isimlerden birisi olan Steve Jobs, hayat hikayesi ile herkese ilham olmaya devam ediyor. Son dönemin en ünlü pazarlamacısı olan Jobs, başarıya giden yolda nelere dikkat ettiğini filmde bizlere gösteriyor. Filmde ilginç olan kısım ise Steve Jobsun iş yerinde oldukça gayretli çalışanlarına acımasız bir şekilde davranması. Ancak, bu davranışlarının altında birçok neden yatıyor. Ayrıca, filmde Steve Jobsun titiz makro yönetimi ve sevdiklerine karşı olan soğukluğu da izleyenleri derinden etkileyen önemli bir diğer etken. Tabi her şeyin dışında dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Apple ve şirketin dünyayı nasıl etkilediğini net bir şekilde görebiliyoruz.

The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness
                  The Pursuit of Happyness

Yine yaşanmış bir hayat hikayesi ile karşımıza çıkan bir başka pazarlamacı filmi olan The Pursuit of Happyness, çaresiz bir adamın hayat hikayesini anlatıyor. Karısından ayrılmış, iflas etmiş ve tüm bu zorlukların yanında bakmak ile yükümlü olduğu oğlu baş başa kalan Christopher Gardner karakteri ünlü oyuncu Will Smith tarafından canlandırılıyor. Geçim sıkıntısı yaşamanın yanı sıra hayatta kalma mücadelesi de veren Gardner ve oğlu arasındaki bu eşsiz sevgi bağı, daha sonra meyvelerini veriyor. İş dünyasında yaşadığı sıkıntılı süreçlerden inanç ve sabır ile başa çıkan Gardner, izleyenlere ve pazarlamacı alanında bir kariyer yapan herkese büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.

The Founder

The Founder
              The Founder

Dünyanın en büyük burger zinciri olan McDonalds’ın hikayesini hiç bu açıdan dinlemediniz. The Founder, 52 yaşında bir milkshake makinesi satan Ray Kroc tarafından McDonalds’ın nasıl dünyanın en büyük burger zincirlerinden biri olduğunu anlatıyor. Filmde Kroc, McDonalds’ı şöhrete kavuştururken son derecede titiz ve kararlı bir şekilde karşımıza çıkarken, aynı zamanda nasıl bazı etik değerlere karşı geldiğini ve başarıya giden yolda neleri feda ettiğini de gözler önüne seriyor. Filmi izlediğiniz ünlü fast food zincirinin nasıl tartışmalı ticari hamleler yaptığını göreceksiniz. Ayrıca, film, hayallerinin peşinden gitmek isteyen pek çok izleyiciyi bir ikilem arasında bırakıyor; hayallerinin peşinden gitmek için her şey yapmak mı yoksa etik değerleri korumak mı?

Boiler Room

Boiler Room
                    Boiler Room

Boiler Room, başarısız bir öğrencinin bir borsa şirketindeki yükselişini ele alırken film aynı zamanda pazarlama sektörünü ele almakta. Her pazarlamacının izlemesi gereken bu filmde başrolde Ben Affleck yer alıyor. Pazarlama sektörünü oldukça gerçekçi bir şekilde gözler önüne seren Boiler Room, filmde pazarlamaya dair birçok bilgi sunuyor. Aynı zamanda pazarlama alanında kariyer yapmak isteyen kişiler için de muhteşem bir motivasyon kaynağı. Filmde yer alan Ben Affleck tarafından söylenen “satışın olmadığı telefon konuşması yoktur” repliği de en ünlü film replikleri arasında yer alıyor. Eğer pazarlama ile ilgili gerçekçi ve ilham kaynağı olacak bir film arıyorsanız Boiler Room tam size göre.

Pirates of Silicon Valley

Pirates of Silicon Valley
                 Pirates of Silicon Valley

Teknoloji firmalarının en büyük iki ismi olan Bill Gates ve Steve Jobsun hayat hikayesini anlatan Pirates of Silicon Valley, iki dehanın bu zorlu süreçte neler ile baş ettiklerini gözler önüne seriyor. Filmde aynı zamanda Bill Gatesin nasıl bir pazarlama dehası olduğu da fark ediliyor. Başlangıçta Apple ve Bill Gates arasında yer alan çatışmayı görebildiğimiz film, türlü gerçekleri ortaya çıkarıyor. Bill Gatesin Apple karşısında ne kadar kurnaz olduğunu görürken, aynı zamanda Appleın da Bill Gates karşısında ne hatalar yaptığını da görebiliyoruz. Bilişim dünyasında yer alan zalim tarafı gözler önüne seren Pirates of Silicon Valley, işi üretmek ve satmak olan kişiler için oldukça ilham verici bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Adidas vs Puma

Adidas vs Puma
                 Adidas vs Puma

Dünyaca ünlü iki spor ayakkabısı olan Adidas vs Puma markalarının doğuşunun anlatıldığı filmde enteresan olaylar göz önüne çıkıyor. Kişilikleri birbirlerine tamamen zıt olan iki kardeş Rudolf ve Adolf, spor ayakkabı üretmeye çalışan girişimcilerdir. Ancak, bu noktada Rudolf oldukça havalı bir kişiliğe sahipken, Adolf ise idealist bir kişiliğe sahiptir. Zamanın ilerlemesi ile iki kardeş için de işler biraz zorlaşmaya başlar. Ancak, kardeşler işbirliğine gitmeye karar verir. Başlangıçta oldukça başarılı olan bu birliktelik, daha sonra bazı problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Görüş ayrılıklarının yaşanması ile kardeşlerin de yolları ayrılacaktır. Adidas ve Puma markalarının hikayesine yakından tanıklık edeceğiniz bu filmde pazarlama ve girişimcilik hakkında pek çok önemli detaylara da değinilmekte.

Savaş Tanrısı – Warlord

Savaş Tanrısı – Warlord
                   Savaş Tanrısı – Warlord

Gerçek bir hikaye ile karşımıza çıkan Savaş Tanrısı, kötü bir üne sahip olan bir silah satıcısının nasıl yükseldiğini anlatıyor. Tabi bu yolda tüm etik değerleri alt üst etmesi izleyenleri oldukça düşündürürken filmin gerçek bir hikayeden esinlenmesi de izleyenleri endişelendiriyor. En başta yaşadığı mahallede çetelere tabanca satan bir adamın Afrika kıtasında yer alan mafyalara AK47 satarken gördüğümüz bu filmde başrolde ise ünlü oyuncu Nicolas Cage yer alıyor. Filmde aynı zamanda ünlü oyuncu Jared Leto da oynamakta.

Aşk Sarhoşu

Aşk Sarhoşu
               Aşk Sarhoşu

Zor Satış: Viagra Satıcısının Evrimi adlı kitaptan uyarlanan filmde hayır cevabını kabul etmeyen bir ilaç satıcısı karşımıza çıkıyor. Ünlü oyuncu Jake Gyllenhallın canlandırdığı karakterin nasıl Pfizer tarafından dünyanın bir numaralı uyuşturucu satıcısı olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda romantik bir dram da barındıran film, bir aşk hikayesini de konu ediniyor. İlaç sektörünün rekabetçi dünyasına yakından tanıklık ettiğimiz bu filmde ünlü oyuncu Anna Hathaway de yer alıyor. İlaç satmak için hemşireler ile flört etmek ya da doktorlara rüşvet vermek gibi türlü seçenekleri deneyen başrolümüz, pazarlama alanında başarıya ulaşmak için tüm etik değerleri alt üst ediyor. İzlerken hem düşüneceğiniz hem de  motivasyon kaynağı bulacağınız Aşk Sarhoşu en ünlü pazarlama temalı filmler arasında yer alıyor.

Para Avcısı

Para Avcısı
                    Para Avcısı

Pazarlama temalı filmler denildiğinde akla ilk olarak gelen filmler arasında Para Avcısı, The Wolf of Wall Street, yer alıyor. 2013 yapımı bu filmde ünlü oyuncular Leonardo Di Caprio ve Margot Robbie oynuyor. Belfort Wall Street bulvarında başlangıç seviyesinde bir banker olan karakterimiz, zamanla kendi şirketi kurarak dünyanın en zenginleri listesine giriyor. Ancak, bu yolda ilerlerken karakterimizin attığı adımlar ise izleyenleri düşündürecek cinsten. Aynı zamanda şöhretin getirdiği rehavet ile uyuşturucular ve yasa dışı eylemler de durumu tersine çevirmeye başlıyor. Motivasyon anlamında birçok detay bulabileceğiniz bu film pazarlama temalı filmler arasında oldukça popüler.

Thank You For Smoking

Thank You For Smoking
                Thank You For Smoking

Hayatını büyük tütün firmaları için lobicilik yaparak kazanın Nick Naylor, insanları sigara içmeye ve tütün üretmeye teşvik ediyor. Kendi ürettiği ürünü de piyasaya kazandırma çalışan Naylor, öte yandan ise oğluna iyi bir baba olmaya çalışıyor. Ancak, insanların sigara paketleri üzerlerine “zehirlidir” etiketi koymak için protestolar yapması ile karakterimizin işleri bir hayli zorlaşıyor. Filmde yer alan ana tema ise savunduğunuz şey dünyanın en savunulamaz şeyi olsa bile ağzınız iyiyse karşınızdakini ikna edebilirsiniz.

Joy

Joy
                     Joy

2016 yılında vizyona giren Joy filminde X – Men ve Açlık Oyunları filmlerinden tanıdığımız ünlü oyuncu Jennifer Lawrence yer alıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen film, tam bir girişimcilik örneği olarak karşımıza çıkıyor. Tek başına üç çocuğu ve ailesi ile kalan Joy, tüm maddi zorlukların üstesinden gelebilmek için fikirlerini ticarete sokmaya çalışıyor. Film boyunca tüm olumsuzluklara karşı gelerek fikirlerinin üstüne giden Joy, izleyenlere girişimcilik alanında türlü dersler veriyor. Bu dersler arasında kararlılık, bir fikrin ürüne dönüşme işlemi, müşteri deneyimleri gibi detaylar yer alıyor. Aynı zamanda, telif, patent ve melek yatırımcı kavramları hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Pazarlama ve girişimci temalı filmler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Joy, izleyenlere pek çok konuda bilgi veriyor.

Pazarlama alanına ilgi duyuyorsanız Dijital Pazarlama Trendleri yazımızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Film Netflix’te yer almasa da Prime Video’da izleyiciler ile buluşuyor.

Bize göre Jiro Dreams of Sushi adlı belgesel bu türün en iyisidir. Belgeselde sadece 10 koltuklu bir restoran işleten suşi ustasının, dünyanın en ünlü restoran zincirine sahip olma serüveni anlatılmaktadır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *