YouTube SEO Eğitimi: YouTube Kanalı Optimize Etme Yolları

YouTube SEO Eğitimi: YouTube Kanalı Optimize Etme Yolları

YouTube üzerinden içerik üreten kişiler videolarına nasıl daha fazla izlenme kazandırma konusunda yollar ararlar. Burada öncelikle yüklenen içeriğin kalitesi çok önemlidir. Üzerinde durulması gereken önemli bir diğer nokta ise Youtube SEO çalışması olmalıdır. YouTube SEO çalışması yapan kişilerin öncelikli amacı, yükledikleri videolarını daha fazla ön plana çıkarabilmektir. Peki Youtube SEO nasıl yapılır? Etkili bir YouTube SEO eğitimi nasıl olur? Yazımızda bununla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

YouTube 2005 senesinde kurulmuş ve o tarihten bu yana hayatımızda yer alan bir video içeriği üreten sitedir. Kullanan kişiler tarafından büyük ilgi gören bu site 2006 senesinde Google şirketi tarafından satın alınmıştır. Google şirketi YouTube video sitesini satın aldıktan sonra yatırımlarını burası üzerinde yoğunlaştırmıştır. Bu yatırımlar YouTube sitesinin günümüzün en çok ilgi gören ve ziyaret edilen sosyal medya platformları arasında olmasını sağlamıştır.

YouTube SEO Nedir?

YouTube SEO
YouTube SEO, YouTube arama çubuğu sonuçlarında videonun en üst sıralarda çıkması için yapılan çalışmalardır.

YouTube SEO, video içerik sitesine yüklenen videoların YouTube arama çubuğu sonuçlarında en üst sıralarda çıkmasına yarayan tüm optimizasyon çalışmalarına verilen isimdir. YouTube SEO çalışmaları ile, YouTube’ta paylaşım yapan işletmeler ve kişiler arama sonuçlarında en üst sıralara çıkma şansını yakalayabilir, video izlenme sürelerini arttırabilir ve abone sayısını çoğaltabilmektedir.

Doğru yapılan optimizasyon çalışmaları ile YouTube video kanalının takipçi sayısı, bilinirliği, ziyaret sayısı ve kazandığı gelir gibi önemli ölçütleri artabilmektedir. Bu yüzden pek çok YouTube kullanıcısı SEO çalışmaları ile kanallarının sabit verilerini büyük oranda arttırabilmektedir.

YouTube SEO ile Kanal Optimizasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

YouTube SEO, bilinen normal SEO işlemlerinden biraz farklıdır. Bunun için öğrenmesi ve alışılması kullanıcılara ilk etapta zor gelebilir. Yazımızda YouTube SEO kanal optimizasyonunu kolaylaştırmak için bazı ipuçları ve teknikler sıraladık. YouTube SEO çalışmaları yapacak olan işletmeler ve kişilerin dikkat etmesi gereken noktalar şu şekildedir.

Anahtar Kelimelerin Araştırılması

Anahtar Kelimelerin Araştırılması
Anahtar Kelimelerin Araştırılması

YouTube SEO çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk önemli nokta anahtar kelimeler olmalıdır. Bunun nedeni YouTube sitesinde arama yapan kişilerin hepsi ilk iş olarak anahtar kelimeleri kullanacaktır. Bu kelimeler sayesinde aramalarını gerçekleştireceklerdir. Bu yüzden YouTube’ye içerik yükleyecek bir kişi içeriğini oluşturmadan ve yüklemeden önce detaylı bir anahtar kelime araştırması yapmalıdır. Genelde anahtar kelime araştırması yapılmadan önce şu araçları kullanılır:

  1. Keyword Tool
  2. Semrush
  3. Ahrefs
  4. YouTube Analytics
  5. Keyword Tool Dominator
  6. Kparser
  7. Keyword Keg gibi YouTube SEO tools (araçlarını) kullanırlar.

Bu araçlar video içerikleri için doğru anahtar kelimelere ulaşmaya yarar. Bunun yanında YouTube anahtar kelimesi araştırması yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta sadece yüksek arama hacmi olan anahtar kelimeleri seçmemeye önem verilmelidir. Yani hem yüksek arama hacimli kelimeler hem de düşük arama hacimli kelimeler bir arada kullanılmalıdır. Son olarak anahtar kelime kullanımında kısa kuyruklu kelimeler ile uzun kuyruklu kelimeler bir arada kullanılmalıdır.

YouTube SEO’su hakkında önemli detayları yakalamak için YouTube SEO’su Nasıl Yapılır? çalışmasına göz atabilirsiniz.

Rakip Analizlerinin Yapılması

YouTube SEO optimizasyonu çalışmaları yapılırken önem verilmesi gereken bir diğer nokta ise rakiplerin durumlarının kontrol edilmesidir. Her sosyal medya platformunda ve her sektörde olduğu gibi YouTube sitesinde de içerik yükleyen kişilerin rakipleri bulunmaktadır. Rakip analizi yaparak, rakiplerin nasıl ve hangi içerikler ile öne çıktığını görmeyi sağlar. Ayrıca bu analiz sayesinde rakip içerik üreticilerinin nasıl bir pazarlama stratejisi olduğu görülebilir. Bu yüzden YouTube SEO çalışması yapılırken rakip analizleri yapmak kısmı atlanmamalıdır.

Kaliteli Videoların Yüklenmesi

YouTube yüklenen videoların daha çok görüntülenme alması, sıralamalarda en üst sıralarda yer alması ve daha çok gelir getirmesi için yüklenen videoların kaliteli olması gerekmektedir. Kaliteli bir şekilde çekilen ve herhangi bir çözünürlük problemi olmayan içerikler kullanıcıyı çeker ve izlenmelerin sürekli devam etmesini sağlar. Kalitesiz bir şekilde çekilen videolar ise daha az ya da hiç görüntülenme almadığı için hem kanalı hem de SEO çalışmalarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

İzlenme süresi de çok önemli bir YouTube sıralama ölçütüdür. Bir video insanlar tarafından ne kadar çok izlenmiş ise o kadar kaliteli ve başarılıdır. Ayrıca kaliteli içeriklerde birbiri ile benzer videolar için oynatma listeleri oluşturmak doğru bir tercihtir. Çünkü kullanıcılar beğendiği videolar ile benzer kalitedeki videoları izlemeyi isterler. Oynatma listeleri izleyicileri kanalda tutabilmek için doğru bir tercih olacaktır.

Doğru Video Adı Seçimi

Doğru Video Adı Seçimi
Doğru Video Adı Seçimi

YouTube SEO çalışmalarında önem verilmesi gereken bir diğer nokta da yüklenen videoların adlarıdır. Videoya ad seçerken öncelikle anlaşılabilir bir isim seçilmesi gerekir. Böylece kanala yüklenen videoların sıralaması yükselerek doğru SEO çalışmaları yapılabilir.

Doğru Video Başlığı Seçimi

YouTube sitesine yüklenen videoların başlığı da SEO çalışmalarında yer alan önemli unsurlardan birisidir. Bu yüzden YouTube sitesine video yükleyecek kişilerin doğru başlıklar seçmesi gerekir. Video başlığı seçerken şu önemli noktalara dikkat edilmelidir:

  1. İçerik başlığı en az 5 kelime uzunluğunda olmalıdır. Başlığın başına bir anahtar kelime getirilmeli ve çok uzun olmayan bir başlık yazılmalıdır. Bunun için SemRush, Keywordtool.İO gibi anahtar kelimeleri analiz eden araçlar kullanılabilir.
  2. YouTube video başlığı belirlenirken hedef kitle göz önünde bulundurulmalıdır ve buna uygun başlıklar seçilmelidir. Bu sayede doğru YouTube SEO çalışmaları yapılabilir.

Doğru Video Açıklaması Seçimi

YouTube SEO çalışması yapılırken dikkat edilecek bir diğer nokta YouTube video açıklamalarıdır. Çünkü video açıklamaları doğru bir şekilde yazıldığında videoların daha fazla ön plana çıkmasını sağlar. Açıklamaların uzunluğu en fazla 300 kelime olmalıdır. Video açıklamaları yazılırken, ilk olarak anahtar kelimelerin analizini yapmak gerekir. Anahtar kelimelerde hem uzun hem de kısa kuyruklu anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Ayrıca hem yüksek arama hacmi hem de düşük arama hacmi olan kelimeler bir arada seçilmelidir.

Bütün bu kriterler göz önünde bulundurularak açıklama kısmı için anahtar kelimeler seçilmelidir. Anahtar kelimeler açıklamanın ilk 25 kelimesinde yer almalıdır.  Açıklama kısmında anahtar kelimeler kullanıcıya açık bilgi veren, merak uyandırıcı ve akıcı olan kelimeler ile seçilmelidir. Ayrıca açıklama kısmında hashtaglerde kullanılmalıdır. Hashtagler sayesinde birçok kişi belirli konular hakkında merak ettiklerini hashtagleri takip ederek bulabilir.  Bu sayede yüklenen içerikler daha fazla ön plana çıkabilir.

Doğru Video Etiket Seçimi

Doğru Video Etiket Seçimi
Doğru Video Etiket Seçimi

YouTube SEO çalışması yapılırken önemli bir nokta da video etiketleridir. YouTube’a video yüklerken eklenecek etiketler hem videoların daha fazla görüntülenme almasını sağlayacak hem de SEO sıralamasını yükseltecektir. Bu yüzden video etiketleri yüklemeden önce doğru bir şekilde seçilmelidir. Etiketler belirlenmeden önce Keywordtool gibi anahtar analiz araçları kullanılabilir. Doğru seçilen anahtar kelimeler sayesinde YouTube SEO çalışmaları kuvvetlenebilir ve video sıralamaları yükseltilebilir.

Doğru Küçük Resim Seçimi

YouTube SEO çalışmaları içerisinde yer alan bir diğer önemli husus da küçük resimlerdir. Aslında küçük resim YouTube’nin doğrudan kullandığı bir sıralama ölçütü değildir. Fakat yine de etkili ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Çünkü bir kanalda video izlemek isteyen kişiler, kanaldaki küçük resimlere de dikkat ederler. İlgilerini çeken bir resim ile karşılaştıklarında videoyu daha çok izlemeyi tercih ederler.

Yüklenen iyi bir resim daha çok tıklanma getirir. Bu yüzden YouTube’ta video paylaşımı yapacak kişilerin görsellerini de profesyonel bir şekilde hazırlaması gerekir. Bu şekilde YouTube SEO çalışmalarını hızlandırmak mümkündür.

Doğru Video Altyazıları

YouTube’a video yüklerken önemli olan bir diğer nokta da altyazılardır. Video yükleyen kişilerin videolarına .srt uzantısı olan alt yazılar eklemesi SEO stratejilerini güçlendirir. Doğru eklenen altyazılar sayesinde videoların ön plana çıkması ve sıralamaların iyileştirilmesi mümkündür. Altyazılar YouTube alt yazı ekleme bölümünden yapılabilmektedir. Ayrıca bu altyazılar istenildiğinde İngilizce, Almanca, Fransızca gibi dillerde alt yazılar eklenebilir.

Video Dosya İsmi Düzenleme

Bu teknik farklı görüşlerle karşılaşan bir tekniktir. Yani YouTube SEO çalışmasında etkisinin olup olmadığı tartışmalıdır. Fakat yine de yapılmasında bir sakınca yoktur.

Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları
Kullanıcı Yorumları

YouTube’a yüklenen video çok fazla yorum aldığı zaman videonun popülerliği de buna doğru orantılı olarak artar. Youtube sitesi her zaman popüler içeriklere daha önem verir. Örneğin videonun sonunda bir soru sormak yorumların artmasını sağlamak için iyi bir fikirdir.

Abone Sayısını Arttırma Çalışmaları

YouTube’ta bir kanala abone olmak çok önemlidir. Abone sayısı YouTube videolarını sıralarken önemli bir ölçüttür. Kullanıcılar bir YouTube kanalına abone olarak o kanaldaki videoları düzenli olarak görebilmektedir. Bu sayede izlenirlik oranı da artacaktır.

Oynatma Listesi Ekleme

YouTube’a yüklenen videolarla oynatma listeleri oluşturmak YouTube SEO çalışmalarını daha çok güçlenebilmektedir. Aynı veya benzer konulardaki videolar oynatma listelerine eklenerek kullanıcıların videoları daha fazla görmesi sağlanır. Böylece videolar daha fazla ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medya Etkisi

İnsanlar tarafından kullanılan popüler sosyal medya siteleri de YouTube sitesine yüklenen videoların izlenmelerini arttırmak için kullanılabilir. YouTube görünürlüğünü ve SEO çalışmalarını daha yukarılara çıkarmak için yüklenen videolar Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram gibi sosyal medya sitelerinden paylaşılabilir. Özellikle Facebook sitesinde paylaşılan videolar ile çok fazla tıklanma trafiği elde edilebilmektedir. Bu harici bağlantılar ile yapılan paylaşımlar, hem YouTube izlenme sayılarını arttırır hem de sosyal medya etkileşimlerini arttırır.

YouTube SEO çalışması yapan kişilerin yukarıda belirtilen metriklere uyması gerekir bu sayede yüklenen videolardan en üst düzeyde verim alınabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

YouTube SEO skoru, video içeriklerinin kullanıcı için görünür olmasını derecelendiren bir faktördür.

YouTube videoları için belirlenen başlıklar maksimum 100 karaktere kadar belirlenebilir. Ancak YouTube SEO optimizasyonu açısından 60 karakterle sınırlı kalınması tavsiye edilmektedir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *