İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Nedir?

İçerik pazarlaması, bir kitlenin ilgisini çekmek için gerçekleştirilen bir pazarlama stratejisidir. Bu stratejide birçok içerik türü kullanılır. Bu içerik türlerine makaleler, videolar, podcastler ya da görseller örnek verilebilir. İçerik pazarlaması sayesinde marka bilinirliğinizin, ürünlerinizin ve hizmetlerinizin daha fazla kişi tarafından bilinmesi sağlanır. Tüm bunların sonucunda ise hem prestij hem de gelirler artar. Konunun bu kadar işlevsel olması “İçerik pazarlama nedir?” sorusunu da yaygınlaştırmıştır.

İçerik pazarlamasında, mevcut ve potansiyel müşterilere ulaştırılması hedeflenen içeriğin faydalı olması gerekir. İçeriğin doğru bir şekilde oluşturulması önemlidir. Çünkü, bu markanızın satış yaptığı kişilere değer verdiğini gösterir. Bu değer de karşı tarafa verilen uzmanlık ile ilgidir.

Müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize bir içerik pazarlarken, tutarlı olmak çok önemlidir. Çünkü bu tutarlılık, müşterileriniz ile ilişkiler kurmanıza ve bu ilişkileri beslemenizi sağlar. İlişkilerinizin sonucunda, hedef kitleniz markanızı başarılı ya da rehberlik kaynağı olarak görecektir. Kitlenizin bir ürün satın alma zamanı geldiğinde ise markanızı seçme olasılıkları oldukça yüksek olacaktır.

İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

İçerik pazarlamasının önemli olmasının en büyük nedeni, etkili olmasıdır. Bu nedenle birçok marka içerik pazarlama stratejileri ile hedef kitlelerine ulaşmaya çalışır. Diğer bir neden ise rekabet avantajı sağlamasıdır. İçerik pazarlamasının neden önemli olduğuna dair veriler ise şöyledir:

  • Bir blog sitesine sahip olan işletmeler, diğer işletmelere göre %67 daha fazla müşteri elde etmektedir.
  • Alışveriş yapmak isteyen kişiler bir satış temsilcisi ile görüşmeden önce 3 – 5 arası içerik görüntülüyor.
  • İçerik pazarlamasını kullanan şirketler, kullanmayan şirketlere göre %30 daha fazla büyüme oranlarına sahip.
  • Pazarlamacıların %72’si, içerik pazarlamasının hedef kitle ile olan etkileşimi ve satış sayısını arttırdığını söylüyor.

İçerik pazarlaması hakkında elde edilen bu veriler, bu stratejilerin verimini açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Böylelikle, içerik pazarlamasının neden önemli olduğu hakkındaki soru da cevabını bulmuş oluyor.

İçeriklerinizi pazarlamanızda sizlere yardımcı olabilecek bir içerik daha: Satış İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır?

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

İçerik Pazarlama Nedir
                      İçeriklerinizi pazarlamadan önce bir strateji belirlemeniz gerekir.

İçerik pazarlaması hakkında okudunuz bilgiler, size içerik pazarlamasının oldukça bunaltıcı olduğu hakkında bir izlenim verebilir. Ancak, tüm mantığı anladıktan sonra bu işlem o kadar da sıkıcı olmayacaktır. Başarılı bir içerik pazarlaması kampanyası öncelikle yönetilebilir ve sürdürülebilir olmalıdır. Aşağıdaki adımlara bir göz atalım.

  • Hedef kitlenizi belirleyin
  • Doğru adımları attığınızdan emin olun
  • İçeriklerinizi kimin yazacağına, düzenleyeceğine ve kontrol edeceğine karar verin
  • İçeriklerinizi nasıl ileteceğinize karar verin
  • Sürdürülebilir bir takvim hazırlayın

Başarılı bir içerik kampanyası yürütmek istiyorsanız, adım adım ilerlemeniz gerekiyor. Yukarıda yer alan maddeler ile hedefinizi ve bu hedefe nasıl gideceğinize karar verebilirsiniz. Unutmayın, içerik pazarlaması bir anda olan bir işlem değil, zaman alan bir işlemdir.

Hedef Kitlenizi Belirlemek

İçerik pazarlamasının en önemli adımları arasında hedef kitle belirlemesi yer alıyor. Hedef kitleniz hakkında net bir fikre sahip olmak, sizi doğrudan kitlenize ulaştırabilir. Eğer içeriklerinizin hedef noktası belli değilse, bu noktada etkileşiminiz de istediğiniz kadar olmayacaktır. İçeriklerinizin öncelikleri ve zorlukları hakkında net bir fikre sahip olmanız gerekir. İçerik pazarlamasına başlamadan önce, hedef kitlenizin ya da potansiyel müşterilerinizin profillerini oluşturun. Oluşturduğunuz bu profile göre bir içerik oluşturarak, kitlenizin ilgisini çekebilecek konular hakkında içeriklerinizi yönetin.

Hedef kitle belirleme noktasında en çok başvuracağınız nokta SEO olacaktır. Profesyonel bir şekilde yapacağınız SEO çalışmaları, sizi hedef kitleniz ile yakınlaştıracak bir köprü görevi görecektir. Bu noktada, seçimini gerçekleştireceğiniz anahtar kelimeler, reklam kampanyaları hedef kitlenize adım adım yaklaşmanızı sağlayacaktır. Başarılı bir içerik pazarlaması kampanyası yürütmek istiyorsanız, SEO konusunda gerekli yatırımları yapmaktan çekinmeyin. Çünkü, bu yatırımların karşılığını fazlasıyla alacağınızı unutmayın. Günümüzdeki satışların önemli bir kısmının dijitalden gerçekleştiğini düşünürsek, dijitalde yer alan potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en önemli yollarından birisi SEO olacaktır.

SEO ve İçerik Pazarlaması

SEO
                              İyi bir pazarlama için SEO’yu ihmal etmemelisiniz.

İçerik pazarlaması ve SEO, birbiri ile önemli derecede bağlantılıdır. Çünkü, içerik pazarlaması ile potansiyel müşterilerinizi işletmeniz ile buluşturursunuz. Bunu ise SEO ile sağlarsınız. Arama motoru optimizasyonu olan SEO, işletmenizin büyük arama motorlarında en üst sıralarda yer almasını sağlar. Potansiyel bir müşteriniz satın alma veya bilgi alma noktasında bir arama gerçekleştirdiğinde, işletmeniz en üst sırada çıkar. SEO konusunda yapmanız gerekenler için ise şunlardır:

Anahtar kelime belirlemek – Anahtar kelimeler, SEO’nun temelidir. Belirleyeceğiniz anahtar kelimeler, potansiyel bir müşterinizin bir ürün ya da hizmet için arama motorlarında aradığı kelimedir. İçeriklerinize doğru anahtar kelimeleri eklemek, daha fazla trafik elde etmek anlamına gelir.

Alaka düzeyini sağlayın – SEO, günümüzde o kadar gelişti ki bu noktadaki başarınız içeriğinizin içerisinde yer alan söylemleriniz ile amacınız arasındaki bağlantıya bağlı. Çünkü, arama motorları içeriğinizi incelerken içeriğinizin alaka düzeyini de inceler ve başlıklarda vaat ettiğinizi yerine getirip getirmediğinizi kontrol eder.

Anahtar Kelime Kullanımı

Arama motorlarının alaka düzeyine gösterdiği ilgi nedeni ile içeriğinizde anahtar kelimeler kullanmanız gerekir. Bu anahtar kelimeler sayesinde, kitleniz sizi bulacaktır. Anahtar kelime kullanımı, SEO’nun en önemli noktalarından birisidir. Anahtar kelime oluştururken bir ya da iki anahtar kelime üzerinde durun. Çok fazla anahtar kelime yazarak müşterilerinizin sizi bulacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Bu noktada arama motorları tarafından sitenizin sırlaması bile düşebilir.

Başlıkta anahtar kelime kullanın. Bu içeriğinizin ne hakkında olduğunu net bir şekilde belli edecektir. Birçok kişi başlıkta anahtar kelime kullanımına dikkat etmez. Ancak, alaka düzeyini düşündüğümüzde, başlıkta yer alan anahtar kelimenin önemini de daha iyi anlayabiliriz. Anahtar kelimelerinizi içeriğiniz boyunca doğal bir şekilde kullanın. Sırf anahtar kelime kullanmak için cümlenizi bozmayın. Alaka düzeyinden uzaklaşmamak için, başlık bahsettiğiniz konudan ayrılmayın. Başlıkta yazanlar ile ilgili olan bir içerik en iyi performansı verecektir.

İçerik Pazarlaması ve Sosyal Medya

Sosyal Medya
                    Pazarlama söz konusu olduğunda sosyal medyanın gücünü hafife almayın.

Günümüzde, sosyal medyanın oluşturduğu etkiden ve önemden bahsetmeye gerek bile yok. Hemen hemen her sektörde, sosyal medya platformları söz sahibi. Bu nedenle, içerik pazarlamasında da sosyal medyanın büyük bir yeri var. Bir içeriğe sahip olduğunuz zaman, bu içeriği diğer kişiler ile de paylaşmak istersiniz. Çünkü, bu sayede içeriğinizi bilinir ve yayılır. Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn gibi sosyal medyalar içeriğinizi tanıtmanın en iyi yoludur. Ayrıca, bu işlem oldukça basit.

Sosyal medya konusunda yüksek potansiyelli kanallara ulaşmanız gerekir. Yüksek potansiyelli kanallar, kitlenizin en çok ilgi gösterdiği kanallardır. Bu noktada, büyük ve popüler olan bir kanalın yanı sıra, sektör odaklı kanallara ulaşmak sizi potansiyel müşterileriniz ile daha çok yakınlaştıracaktır. Hedef kitlenizin en çok ilgi gösterdiği kanallar hakkında bilgi toplayarak bu kanallarda yer alın.

İçeriğinizi bulunduğunuz sosyal medyaya göre oluşturun. Çünkü, her sosyal medya platformunun dinamikleri aynı değildir. Bir sosyal medya platformu için gönderi paylaşmadan önce, bu platformda yer alan içerikler hakkında araştırmalar yapın. Daha sonra, gönderinizi sosyal medya platformuna uygun bir şekilde oluşturarak özgün bir şekilde paylaşın. Kitlenin ne istediğini analiz ederek sürekli gelişmeye çalışın. Bunun için platformlardan gelen etkileşimleri analiz edin. Deneme yanılma ile birlikte içeriklerinizi de sürekli geliştirerek daha fazla etkileşim elde edebilirsiniz.

Kullanacağınız medya türü hedef kitlenize göre değişir. Blog yazıları, video içerikleri ve bilgilendirici makaleler bunlardan bazılarıdır.

Pazarlama stratejilerinin 4 amacı şu şekildedir; marka bilinirliği, müşteri sadakati, güven inşa etme ve yeni müşteri çekme.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *