Google News Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Dünyadaki en popüler arama motoru olan Google, gittikçe gelişen bir alan yaratıyor. Google her geçen gün kullanıcı tercihleri ve mutluluğu için algoritmasını daha da komplike bir hale getiriyor. Kullanıcı odaklı gelişen bu algoritmada öne çıkabilmek kullanıcılara ulaşabilmek için sitenizdeki haberleri Google’ın istediği şekilde düzenlemeniz gereklidir. Site sahiplerinin listelerde öne çıkmasını sağlamak için bu yazıda “Google News optimizasyonu nasıl yapılır?” sorusunu cevapladık.

Neden Google News Optimizasyonu Yapmalısınız?

Neden Google News Optimizasyonu
Google, bugün internet kullanıcıların en sık tercih ettiği arama motoru.

İnsanların büyük bir çoğunluğu arama motoru olarak Google’ı tercih ediyor. Eğer bir site sahibi iseniz kullanıcıların sitenizi kullanmasını isteyeceksinizdir. İşte bu durumda tamamen Google’ın merhametine kalmış durumdasınız. Ya Google’a sitenizin kullanıcı istekleri doğrultusunda dizayn edilmiş bir yer olduğuna inandıracaksınız ya da listede gerideki sıralara düşeceksiniz. Eğer birazdan aşağıda da belirtilecek maddelere uyarak tasarlayacağınız bir yazıyı yayımlarsanız Google sizi kullanıcılara önereceği için sitenizdeki haber istediğiniz tık sayılarına ulaşacaktır.

Nasıl Google News’te Ön Sıralara Yerleşirsiniz?

Google News, haberlerin kullanıcılara sunulduğu bir sistemdir. Bu sistemde öne çıkmak önemlidir çünkü kullanıcılar genellikle onlar için optimize edilmiş haber önerilerine tıklamayı severler. Haber okuma ve araştırma trafiğinin büyük çoğunluğu buradan geçiyor. Siz de bu sistemde öne çıkmak istiyorsanız içeriğinizi ve sitenizi bazı etkenlere göre optimize etmelisiniz. Eğer “Google News optimizasyonu nasıl yapılır?” öğrenmek istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

İçeriğin Taze Olması

taze icerik
Güncel içerik her zaman avantaj sağlar.

Google, içerikleri basitçe anlatmak gerekirse bir puana göre sunuyor. Bu puan siz ne kadar tıklanma alırsanız artıyor ama aynı zamanda bu tıklanmanın ne kadar sürede alındığı da önemli. Bu içeriğin üretim tarihini payda olarak düşünebiliriz. Bu payda ne kadar artarsa içeriğin puanı düşüyor ve önerilenlerde geriliyor. Bu yüzden bir konuyla alakalı yayımlanacak olan içeriğin yeni olması çok önemli.

Anahtar Kelime Araştırması

İçeriğinizin ön sıralara gelmesi için önemli bir diğer etken ise anahtar kelimelerdir. Anahtar kelimeler kullanıcıların bir konuyu hangi kelimeleri kullanarak aradığına göre metninizi şekillendirmelisiniz. Peki, bu anahtar kelimeleri Google Trends’lerde bulabilir veya sadece arama yapacağınız zaman Google’ın “Did you mean?” seçeneklerinden öğrenebilirsiniz.

Anahtar kelimelerle alakalı bir diğer tüyo ise sözcükleri biçimlendirme aracılığıyla bir vurguya kavuşturmaktır, bunun gibi. Dikkatlice seçtiğiniz kelimeleri metin içerisinde doğallığı bozmadan kullanmanız önem arz etmektedir. Neden doğal olması konusunu da diğer madde de görebilirsiniz.

Metin Doğallığı ve Akıcılığı

Anahtar kelimelerin kullanılmasının öneminden bahsettik. Bir diğer konu ise yayımlanacak metnin kullanıcılar tarafından rahat bir şekilde okunabilir olmasıdır. Kullanıcılar için okunabilirlik katsayısı yüksek olmalıdır. Akıcı ve doğal bir şekilde ilerleyen metinler Google için bir başka artı puandır. Yani anahtar kelimeleri kullanırken sadece bu duruma değil kullanıcı tarafına da odaklanmalısınız.

Anlaşılabilir Bir Metin için Alt Başlıklar ve Vurgular

Anlaşılabilir Bir Metin için Alt Başlıklar ve Vurgular
Bir metnin anlaşılır ve akıcı olması, kullanıcı deneyimi için çok önemlidir.

Okunabilir bir metnin anahtar elementlerinden birisi de iyi düzenlenmiş olmasıdır. İyi bir plan doğrultusunda tasarlanmış bir metin, kullanıcıların okuyabilmesi artı puan demektir. O haber içeriğinde kanserin tedavisi de olsa kullanıcı okuyamıyorsa bir anlam ifade etmiyor.

İyi bir haber içeriği, alt başlıklar altında kısa ve olabildiğince lafa dolandırmadan öz bilgiyi sunan içeriktir. Ve bunun yanında kullanıcının, yazının hangi kısımlarına odaklanması gerektiğini göstermek için anahtar kelimeleri biçimlendirerek bir çeşit vurgu vermeniz gereklidir. Bu sayede kullanıcı dostu ve Google’ın istediğin tarzda bir optimizasyon için bir diğer adımı atmış olursunuz.

Zengin Metin İçeriği

Zengin metin içeriği bir diğer etkili faktördür. Sunulacak haber eğer yeterli bilgi içermiyorsa ve kullanıcının vaktini çalmaya yönelik bir tarzda ise bu durumda istenmeyen bir sonuç ile karşılaşılabilir. İçerik bilgilendirici olma konusunda zengin bir anlatıma sahip olması gerekir. Toplamda 10 kelimeyle anlatılabilecek olay 500 kelime yapılmaya çalışılırsa o metin Google tarafından cezalandırılır. Metnin iyi düzenlenmiş ve gerekli bilgilerle dolu olması esastır.

Görsel Materyal (Fotoğraf ve Video) Kullanımı

Zengin bir metin her ne kadar önemli olsa da kullanıcının dikkatini çekmek için bundan fazlası yapılmalıdır. Yayımlayacağınız içeriği fotoğraf ve videolar kullanarak zenginleştirmek sitenizin optimize edilmesi adına artı puan sağlar. Bunun yanı sıra kullanacağınız görsel materyallerin içerik ile uygun olması lazımdır. Kullanılacak görsellerin ve videoların metin görünüşüyle orantılı olması gereklidir. Gereksiz büyük veya ne olduğu bile anlaşılamayacak resimler koymayın. Yazıya göre göze batmayacak şekilde içeriğe ekleyiniz.

Kullanılacak materyalin yazı ile aynı amacı taşımalıdır. Alakasız fotoğraflar koymaktansa hiç koymamayı tercih edebilirsiniz. Koyduğunuz fotoğrafı ve videoyu, Google yapay zekâsının anlaması için, açıklayarak yerleştirmelisiniz. Tüm bu çabaların ardından algoritmada daha avantajlı bir konuma geçeceksiniz.

Görsel araştırması için telifsiz siteleri merak ediyorsanız, Telifsiz Görseller Siteleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Güvenilirlik

Güvenilirlik
Tüm adımlardan sonra etkili bir optimizasyon için güvenilir olmak gerekir.

Google sizi aramalarda üst sıralara çıkardığında insanlar sitenizin güvenilir bir kaynak olduğu kanısına varacaktır. Ancak bunun yanında kullanıcı güvenini sağlamanız ve artarda sıklıkla tercih edilmeniz, kullanıcıların bir dahaki tercihlerinde de önlerine çıkmanızı sağlayacaktır.

Özet

Kısaca özetlemek gerekirse her gün daha da önemli hale gelen algoritmada öne çıkma yarışı, insanları “Google News optimizasyonu nasıl yapılır?” sorusunun cevabını aramaya itiyor. Google’ın kullanıcılara sunduğu önerilerde yukarı sıralara yerleşmek için dikkat etmeniz gereken birkaç faktör var. Bunlar kısaca:

  • Kullanıcılar için taze bir içerik sunmak. 1 yıl önceki içerik 1 gün öncekinden daha geridedir.
  • Akıcı ve kolayca okunabilir bir metin üretin. Laf kalabalığı yapmayın.
  • Metninizi bir plan dahilinde düzenleyin. Kullanıcıların okuyamayacağı devasa metinler size dezavantaj sağlar.
  • Haberin içinde yazının boyutu ile orantılı bilgi olsun.
  • Göze batmayan konuyla alakalı görsel materyaller kullanıcıların ilgisini çeker dolayısıyla Google’ın.

Gelecekteki yayımlayacağınız metinler için bu maddelere uyar ve içeriğinizi bunlara göre düzenlerseniz Google arama önerilerinde üst sıralara hiç zorlanmadan çıkabilirsiniz. Bu yazıda “Google News optimizasyonu nasıl yapılır?”, Nelere dikkat edilmelidir?” gibi soruların cevaplarını siz kullanıcılar için cevapladık.

Sıkça Sorulan Sorular

Yapılan son güncellemelerin ardından Google Haberler ve Google Gazetecilik platformları tek bir çatı altında birleştirildi. Bundan sonrasından güncellemeden önce Google News kaydına sahip olan siteler "Eski News Kayıtlı", güncellemenin ardından kayıt olanlarsa "Yeni News Kayıtlı" olarak değerlendirilmektedir.

Google News'e erişim sağlayamıyorsanız, yöneticiniz erişim ayarları üzerinden devre dışı seçeneğini tercih etmiş olabilir. Kişisel bir Gmail hesabı açarak, Google Haberler'e ulaşabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *