Telifsiz Görseller Siteleri

Uğraştığımız konu her ne olursa olsun, dikkat çekici bir görsel ararız. Çünkü, görseller yazılardan daha hızlı tüketildiğinden dolayı daha etkili bir ilgi çekme aracıdır. Bu nedenle ilgi çekici görsellere başvururuz. Ancak, beğendiğimiz görsellerin telifli olması durumunda görseli kaldırmamız gerekir. Neyse ki telifsiz görseller siteleri bu noktada yardımımıza koşuyor.

Genellikle Creative Commons (CC) lisansına sahip olan bu ücretsiz görselleri istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Bu lisansa sahip olan görsellerde eser sahibi tüm haklarından feragat etmiş olup eserlerini kamuya sunmuştur. Bu sayede bu görselleri kullanırken hiçbir şekilde telif sıkıntısı yaşamazsınız.

Creative Commons (CC) lisansına sahip olan görselleri kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken nokta vardır. Bunlar;

  • Bazı telifsiz görsellerde eser sahibine atıfta bulunmanız gerekebilir. Bunun için kullanmak istediğiniz görselin web sitesinde yer alan açıklamayı okumanız gerekiyor.
  • Ücretsiz bir şekilde kullandığınız görsellerin yaratıcılarına bağışta bulunmak isterseniz ilgili sitelerin inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda ise telifsiz görseller sitelerini paylaşacağız.

Free Images

Ücretsiz görseller denildiğinde akla ilk gelen sitelerden birisi olan Free Images, geniş yelpazede bir fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Aynı zamanda, bu koleksiyonlar titiz bir şekilde sınıflandırıldığından, bulmak istediğiniz görseli daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Gelişmiş filtreleme sistemi ile kategorilere göre görseller önünüze geliyor. Free Images’in bir diğer güzel özelliği de fotoğrafların yüksek kalitede olmasıdır.

Burst

Shopify tarafından girişimciler için hazırlanan ücretsiz bir stok fotoğraf platformu olan Burst, kullanıcılara hem ücretsiz hem de telifsiz görseller sunuyor. Burst’ü diğer sitelerden ayıran özelliği ise iş kurmak isteyenler için sunduğu fikirler ve yüksek kalitedeki fotoğraflar. Oldukça şık bir arayüze sahip olan Burst, birçok kategoride ücretsiz ve telifsiz görseller sunuyor.

Pixabay

Ücretsiz ve telifsiz görseller denildiğinde akla ilk gelen sitelerden birisi olan Pixabay, geniş bir fotoğraf koleksiyonuna sahiptir. Kategorilere ayrılmış bu koleksiyonda aradığınız görseli bulmakta zorlanmayacaksınız. Pixabay’in bu kadar popüler olmasının asıl sebebi ise çok geniş bir yüksek kalite fotoğraf veri tabanına sahip olmasıdır. Bu kadar geniş bir yelpazeye sahip olmasına rağmen gelişmiş filtreleme özelliği ile aradığınız görseli kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Pexels

Pexels
                                      Pexels

Pexels, diğer sitelerden ayrı olarak kendi lisansına sahip bir web sitesidir. Bu lisans ile sitede bulunan görseller ile neler yapabileceğinizi ya da yapamayacağınızı size açıkça belirtir. Kullanıcılar, görselleri atıfta bulunmadan ücretsiz bir şekilde kullanabilir.

Picspree

Picspree, yüksek kalitede fotoğraflara sahip olan bir telifsiz görsel sitesidir. Getty Images tarafından da desteklenmesi ile büyük bir avantaja sahip olan Picspree, lisanssız görseller arayan kullanıcılar için harika bir kaynak.

Canva

Canva, ücretsiz stok fotoğraflar sunan bir çevrimiçi grafik tasarım aracıdır. Bu listede yer almasının sebebi, sosyal medyanızda veya blogunuzda kullanmak istediğiniz görseli hızlı bir şekilde grafiğe çevirebilmenizdir. Aslında bir grafik tasarım aracı olan Canva, ücretsiz stok fotoğraflar sunması ile de ücretsiz görsel arayanların yardımına koşmaktadır.

Vintage

Sosyal medyanız, blogunuz ya da içeriğiniz için eski bir görsel arıyorsanız, Vintage uğramanız geren bir web sitesidir. Önceden ücretli bir şekilde hizmet sağlayan Vintage, artık ücretsiz bir stok görsel sitesi olarak hizmet vermektedir. Telifsiz ve aynı zamanda kaliteli bir görsel arıyorsanız, Vintage tam size göre.

Unsplash

Unsplash
                       Unsplash

En iyi telifsiz görseller arasında gösterilen Unsplash, aslında bir pazarlama ajansı olan Crew’in yan projesidir. Ancak, bir yan proje olarak başlamış olmasına rağmen, kullanıcılara sunduğu birçok kategorideki yüksek kaliteli görselleri ile oldukça popüler bir durumda. Özellikle de doğa, ofis temalı görseller arıyorsanız, Unsplash’in gelişmiş arama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sitede bulunan tüm fotoğraflar Unsplash adı altında lisanssız bir şekilde yayınlanmaktadır.

Gratisography

Fotoğraflarını yine lisansı altında paylaşan bir görsel sitesi olan Gratisography, bu sayede sitede yer alan görselleri istediğiniz gibi kullanmanıza izin verir. Sınırlı sayıda bir görsel arşivine sahip olmasına rağmen, görsellerin neredeyse hepsi yüksek kalitedeki görsellerden oluşuyor.

Flickr

Flickr, ticari amaçlarla kullanılabilecek ve değiştirilebilecek görselleri barındıran bir platformdur. Görselleri kullanmadan önce “Any license” filtresinin altında yer alan “Commercial use & mods allowed” ibaresini seçmeyi unutmayın.

PhotoPin

Bir blogunuz var ve makale mi yazıyorsunuz? O zaman sizi PhotoPin’e doğru alalım. PhotoPin, geniş bir yelpazeye sahip olan ve kaliteli görselleri barındıran bir ücretsiz görsel sitesidir. Creative Commons lisansına sahip olan fotoğrafları bulabileceğiniz PhotoPin adresinde, görsellerin büyük bir kısmının atıf gerektirdiğini de söylemeden geçmeyelim.

PikWizard

PikWizard
                                 PikWizard

Telifsiz görsel siteleri denildiğinde akla ilk gelen sitelerden birisi olan PikWizard, hemen hemen her kategoride yüksek kaliteli görsellere sahiptir. PikWizard’ı diğerlerinden ayıran özelliği ise tarayıcınızda bulunan çevrimiçi bir fotoğraf düzenleyicinin olması. Bu sayede tarayıcınızı kapatmadan görselleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca, PikWizard’da yer alan özelliklerin ücretli sürümleri de bulunuyor. Dilerseniz daha geniş özellikleri açmak için ücretli sürümü de satın alabilirsiniz.

Reshot

Telifsiz stok görseller arıyorsanız, Reshot iyi bir tercih olacaktır. Kullanıcılara eşsiz görseller sunan Reshot, aynı zamanda görsellerin en kaliteli hallerini de sunar. Siteye yüklenen her fotoğrafı inceleyen bir ekibe sahip olan Reshot, bu noktada tüm görsellerin en kaliteli şekilde olmasını sağlıyor.

 

WikiMedia Commons

Neredeyse her kategoriyi kaplayan bir görsel veri tabanın sahip olan WikiMedia Commons, kullanıcılar için ilgi çekici görseller barındırıyor. WikiMedia Commons, sahip olduğu yüksek kaliteli görsellerin yanı sıra videolar ve sesler ile birlikte birçok sanatçı için mükemmel bir adrestir. Sitede 34 milyondan fazla görsel, video ve ses olduğunun da altını çizelim.

Negative Space

Negative Space, son derece gelişmiş arama sistemi sayesinde dilediğiniz görseli bulma noktasında harika bir kolaylık sağlar. Sahip olduğu arama sisteminde renk seçeneği de bulunur. Dilediğiniz bir renk seçerek, o ana renge sahip olan görselleri listeleyebilirsiniz. Hem kişisel hem de ticari için telifsiz görseller sunan Negative Space’i denemeden geçmeyin.

Public Domain Archive

Public Domain Archive, telif hakkı sona ermesi sonucu kamuya açılan görselleri de sitesinde barındırması ile diğer sitelerden ayrılıyor. Böylelikle, çok farklı kategorilerde vintage görsellere de erişim sağlayabilirsiniz.

Life of Pix

Life of Pix
                               Life of Pix

Life of Pix, en iyi ücretsiz görselleri bulunduran bir stok fotoğraf sitesidir. Kendine has tarzı ile çoğu sitenin aksine ana sayfasında fantastik fotoğrafları bulundurur. Sitede yer alan “haftanın fotoğrafçısı ödülü” sayesinde görsel sahiplerine de takdiri unutmuyor. Life of Pix’in ayrıca ücretsiz video sitesi olan Life of Vids adında bir sitesi daha bulunuyor.

FreeStocks

Moda, yemek ve şehirler gibi oldukça spesifik kategorileri kapsayan harika görsellere sahip olan FreeStocks, adından da anlaşılabileceği gibi bu görselleri ücretsiz bir şekilde sunar. Tek yapmanız gereken filtreleme özelliğinden aramak istediğiniz kriteri seçip görselleri aramak.

ISO Republic

ISO Republic, kullanıcılara birçok kategoride yüksek çözünürlüklü fotoğraf sunuyor. Diğer görsel sitelerinden ayıran özelliği ise ücretsiz kullanımının yanı sıra Premium Fotoğraf Paketleri adında bir ücretli sürümünün de olması. Paket başına 15 dolar vereceğiniz bu sürümde bir pakette 20 – 40 arası görsel yer alıyor.

Peki, bu telifsiz görselleri nerelerde kullanacaksınız? İşte bu konuda sizlere yardımcı olabilecek bir içerik: Dijital İçerik Fikirleri: Markanızı Yükseltecek 25 Sihirli Dokunuş

Türk Ceza Kanunu 135-137. Maddesine göre verilerin kaydedilmesi ve izinsiz kullanılması bir yıl ya da 3 yıl kadar hapis cezası alabilmektedir.

Öncelikle www.telifhaklari.gov.tr adresi üzerinden gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Ardından telif hakkınızı alabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *