SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

SEO raporu yani Search Engine Optimization raporu, ticaret sitelerinin SEO alanında yapmış olduğu performansı detaylı bir şekilde incelemek ya da bu konu üzerinde yapılan çalışmaları daha iyi bir biçimde takip etmeye yarayan raporlardır. Bu raporlar sayesinde hem sitenin SEO analiz verileri görsel bir şekilde tespit edilir hem de elde bulunan raporlar sayesinde web sitesinin zaman içerisindeki gelişimi takip edilebilir. Bu yüzden SEO raporu hazırlama çalışmaları pazarlama süreçlerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Peki SEO raporu nasıl hazırlanır? Bu rapor çalışmasını yapacak olanların bilmesi gerekenler nelerdir? Makalemizde bu konu üzerine bilgiler vereceğiz.

SEO Raporu Nedir?

SEO Raporu Nedir?
SEO raporu, arama motorlarında en üst sıralarda yer almak ya da hedef bir kitleye ulaşabilmek için sunulan verilerin analiz dökümüdür.

SEO raporu olarak bilinen raporlar web sitesi sahiplerine sitelerinin arama motorundaki durum ve performanslarını gösterme şansı veren raporlardır. Raporların içeriğinde özellikle organik trafik, anahtar kelime sıralaması, kayıp veri bağlantıları yer almaktadır. Arama motorlarında en üst sıralarda yer almak ya da hedef bir kitleye ulaşabilmek için sunulan verilerin analiz dökümüne genel olarak SEO raporu denmektedir. SEO raporları web sitesi sahibi kişilerin hedeflerini ve ilerideki durumlarını gösteren bir yol haritasına benzemektedir. Bu yüzden SEO raporu projesini yöneten kişinin işini dikkatli ve iyi bir şekilde yapıyor olması gerekir. Yaptığı bu raporlama işinde bütün süreç ve detaylarını dikkatli bir şekilde takip etmesi ve buna göre bir gerçekçi bir planlama yapması oldukça önemlidir.

SEO raporunda genel olarak yer alan ölçütler vardır. Bu ölçütler şu şekildedir:

Aylık Yönetici Raporlarının Durum ve Özeti

En mühim veri bilgilerinin yer aldığı kısım burasıdır. Genellikle rapor içeriğini görmek isteyen kişilerin ilk baktıkları yer burasıdır.

Organik Trafiğin Büyümesi Bölümü

Organik trafik kanalı, site gösterimi, sayfadan çıkış oranının takibi gibi verilerin yer aldığı kısımdır. Özellikle trafik kanalları kısmı burada çok önemlidir. Trafik kanallarının detaylı bir şekilde raporlanması ve gösterim artışının incelenmesi raporlama süreci içerisinde oldukça önemlidir.

SEO Kontrol Paneli Şablonu

SEO raporu ile ilgili ölçütlerin özet bilgi olarak gösterildiği bölümdür. Özellikle geri bağlantılar, yetki metrik raporu gibi şeyler bu bölümde bulunur. Özellikle geri bağlantı (backlink) alma süreci müşteriler açısından geri dönüş oranını hesaplamada etkilidir. Geri bağlantı raporu sayesinde kullanılan linklerin etkileri gözlemlenebilmektedir.

Sayfa Analizleri

Sayfa Analizleri
SEO Sayfa Analizleri

Sitenin organik trafiğindeki artışın incelenmesi önemlidir. Fakat ziyaretçinin ne tür sayfalar ile ilgilendiği, hangi sayfaları atladığı hem site sahibi hem de danışman için önemlidir. Bu kontrollerin sağlanıp rapora eklenmesi gerekir.

Anahtar Kelime Sıralaması Raporu

Bütün anahtar kelimeler bu bölümde tek bir tablo üzerinde gösterilmektedir.

Satış Raporu

Satış ile ilgili para ölçütlerinin bulunduğu kısımdır. Raporlama içeriğinde mutlaka yer verilmelidir.

Sitede Geçirilen Zaman

Sitede geçirilen zamanda raporlamalarda önemli bir veridir. Bir içeriğin site ziyaretçilerini süre olarak uzun süre tutup tutmaması SEO açısından önemlidir. Bu sayede içeriklerin ne kadar işe yarayıp yaramadığı anlaşılabilir.

WordPress SEO detaylarını öğrenmek için; WordPress SEO Nasıl Yapılır?

Etkili Bir SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?

Etkili Bir SEO Raporu Nasıl Hazırlanır?
Etkili bir SEO raporu hazırlamak için bazı temel adımları atmak gerekir.

Sitelerin performansını daha iyi görmemizi sağlayacak SEO raporu hazırlanırken öncelikle düzenli ve planlı bir çalışma gerekmektedir. Hazırlanan raporlar ile sitedeki çalışmalar daha iyi takip edilebilmektedir. Aynı zamanda bu iş için mesleğinde uzman profesyonel kişilerden destek alınmalıdır. Bunun yanında;

 • SEO raporları site içerisinde yer alan tüm çalışmaları kapsamalıdır.
 • Site sahibinin ve müşterinin anlayabileceği bir biçimde tanımlamalara yer verilmelidir.
 • Doğru hazırlanmış bir SEO raporunda site içindeki bütün hatalar rapora eklenmelidir.
 • Kalitesiz içerikler, tekrar edilen içerikler, uzun tutulan içerikler belirlenmeli ve düzeltilmelidir.
 • Yine dış bağlantıların durumu, linkleme eksiklikleri, 404 hataları, kırık linkler tespit edilip rapora yazılmalıdır.

SEO Raporu Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

SEO raporu hazırlama öncesi ve sırasında şu noktalara dikkat etmek gerekmektedir:

Amaç

Öncelikle raporların amaçları belirtilmelidir. Verim alınacak bir rapor hazırlanırken kesinlikle hedefler belirlenmeli ve buna göre raporlama sağlanmalıdır. Hedefler genellikle sitedeki trafiği artırmak, site satışlarını yükseltmek, daha fazla etkileşim sağlamak, arama motorundaki görünürlüğü arttırmak ve içerik sayısını arttırmak şeklindedir.

Site Trafiği

Hedefler belirlendikten sonra site trafiği ile ilgili bilgiler SEO raporunda kesinlikle bulunmalıdır. Böylece yapılan çalışmaların işe yarayıp yaramadığı görülür. Bu doğru yapılması için sayfadan çıkma takibi, ziyaretçilerin takibi, trafiğe gelen kaynaklar, en çok gezilen sayfalar, sosyal medya reklamları, organik trafik takibi ve bunların oranları takip edilip SEO raporu içerisinde yer verilmelidir.

Anahtar Kelime

Bir diğer husus ise, anahtar kelime ile ilgili kullanımların ve verilerinde raporda yer almasıdır. Bu yüzden anahtar kelime analizinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Rapor içerisinde değeri artan ya da değeri yükselen anahtar kelimeler, rakip siteler tarafından kullanılan anahtar kelimeler, anahtar kelimelerin Google sıralamalarındaki etkisi, yazılan içeriklerdeki anahtar kelime yoğunluğu gibi bilgilere ulaşmak mümkündür.

Veriler ve İşlemler

Sayfa üzerindeki yapılanlarla ilgili veriler ve işlemlerde, raporlarda yer verilmesi gereken ayrı bir noktadır.  Bu raporun içinde;

 • Anahtar kelimeler ve kullanımları,
 • Bozuk linklerin durumu,
 • Başlık etiketlerinin kullanılması,
 • Site içindeki görsellere ait URL bağlantıları,
 • Alt açıklamalar,
 • Etiketler,
 • Sitedeki kopya içeriklerin durumu,
 • Yönlendirme linklerinin durumu ile ilgili bilgilere yer verilmektedir.

Burada veri bilgilerine uygun çözümler ve düzenlemeler yapılmaktadır

Geri Bağlantı (Backlink)

Raporlarda geri bağlantı (backlink) çalışmaları mutlaka gösterilmelidir. Profesyonel SEO raporlarında mutlaka backlink çalışmalarına yer verilmelidir. İçerisinde backlink spam skorları, backlink adı otoriteleri, takip edilen ve edilmeyen linklere ait veriler yer almalıdır. Raporlar sayesinde backlinklerin siteye yaptığı katkılar daha net görülecektir. Bunun içinde daha profesyonel çalışmalar destekler alınmalıdır.

SEO Raporu Neden Önemlidir?

SEO Raporu Neden Önemlidir?
Yapılan SEO çalışmalarının devamlılığı ve başarı için raporlamaya ihtiyaç vardır.

SEO raporları sayesinde yapılan SEO çalışmalarının nasıl bir performans gösterdiğinin görülmesi sağlanır. Bunun yanında raporlama çalışmalarına yapılan yatırımların ve bu yatırımların ne denli etkili olduğu raporlar sayesinde görülebilmektedir. Belirli zaman aralıklarında düzenli olarak yapılan raporlama uzun vadede SEO raporu çalışmalarının nasıl bir şekilde ilerlediğinin görülmesini sağlamaktadır. Böylece eski çalışmalar detaylı incelenerek, işe yarayan ya da yaramayan sistemler gözlemlenip işe yaramayan yöntemler kullanılmaz. Böylece yapılan çalışmalar daha etkili hale gelebilir.

SEO Raporu Kimler Tarafından Hazırlanır?

SEO çalışmalarını bir şirket üstlenmiş ise bu şirketlerde raporlardan sorumlu bir SEO uzmanı yöneticisi ve onun altında çalışan SEO ekibi raporları hazırlamaktadırlar. Bunun dışında SEO raporu işleri ile uğraşan ajanslar da bu işi yapabilirler.

Ülkemizde bu işi en iyi yapan SEO uzmanlarını öğrenmek için Türkiye’nin En İyi SEO’cuları çalışmasına göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

SEO raporları, uzmanların için eşsiz bir rehber niteliği taşır. Nitekim SEO çalışması yapılacak sitenin hataları, eksik kısımları ya da iyi tarafları bu raporlar nezdinde uzman tarafından tespit edilebilir. Bu sayede sağlıklı SEO çalışmaları yapılabilir. Söz konusu web sitesi, bir ürün ya da hizmetlerini pazarlıyorsa potansiyel müşterilerine erişim sağlayarak satışlarını artırabilir.

SEO raporu hazırlarken; SemRush, Ahrefs, Moz ve Screaming Frog popüler SEO araçlarının yanı sıra, Google Search Console verileri de dikkate alınır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *