AdSense Geliri Nasıl Arttırılır?

AdSense, bir Google reklam ürünü olarak, web siteleri üzerinde içeriklerin türüne ve dijital ortamların kullanım alanlarına göre reklam gösterimi aracılığıyla para kazandıran bir sistemdir. Reklam envanterleri üzerinde her zaman yüksek performans sağlamak mümkün olmayabilir. Özellikle reklam gelirlerini arttırmak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Son dönemlerde azalan reklam gelirleri sebebiyle “AdSense geliri nasıl arttırılır?” sorusuna sıkça yanıt aranmaya başladı.

AdSense Çalışma Prensibini Çözün

Öncelikle gelir arttırmak için AdSense’in çalışma prensiplerini iyice anlamak gerektiğini belirtmeliyiz. Bir sistemin bütün yönlerini değerlendirmeden en doğru şekilde yararlanmak mümkün değildir. AdSense, web sitesi içerisinde yayınladığı reklamlarla tutarlı bir yol izleyerek verimliliği sağlayacaktır. Çalışma prensiplerini iyi anlamak, daha doğru reklam yönetimini yanında getirecek ve kazancın artmasına katkı sunacaktır. Eğer AdSense’in gereksinimleri ve kullanım koşulları doğru bir şekilde yerine getirilirse en yüksek kazançlı reklamların yayınlanması mümkün olacaktır.

AdSense Üzerinde Doğru Ayarlamaları Yapın

AdSense Üzerinde Doğru Ayarlamaları Yapın
AdSense üzerinde doğru ayarlamaları yapın.

AdSense hesabınız üzerinden yapacağınız doğru ayarlamalar size kazanç konusunda avantaj sağlayacak bir yoldur. Özellikle reklam ayarlarında yapacağınız düzenlemeler daha çok kazanmanıza hatta daha profesyonel bir görünümle reklam yayınlamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin; AdSense ayarları üzerinde hassas kategori seçimlerine izin verirseniz daha fazla reklam çeşitliliği sağlamış olursunuz. Bu da doğrudan kazancınıza etki eder. Ayrıcı bu ayarları yaparken reklam türleri konusunda de detaylı olarak inceleme yapmalı ve tek tek izin vereceğiniz reklam türlerini belirlemelisiniz. Aksi takdirde bu durum web sitenize uygun olmayan reklamların yayınlanmasına neden olabilir ve kazancınız azalacağı gibi kullanıcı da kaybedebilirsiniz.

Doğru Reklam Seçimi Yapın

Web siteniz üzerinde ürettiğiniz içeriklerin türü, kullanıcılarınıza sunduğunuz hizmet gibi unsurlar, reklam seçiminizde hem biçimsel hem de içerik olarak etkili olacaktır. En doğru reklam seçimleri sitenizin tasarımı ve içeriğinize uyumlu ve kolayca yönlendirilebilir olmalı. Özellikle kullanıcılarınız yayınlanan reklamları alakasız bulursa bu sitenizin trafiğini dahi etkileyebilecek bir durumdur. Dolayısıyla reklamların ilgi görmemesi de bunu takip edecek ve kazancınız daha fazla düşecektir. Kullandığınız web site tasarımı ve içeriği reklamların doğal bir akışla önerilmesine de yol açacaktır. Örneğin bir gezi rehberi sunan web sayfanız varsa yazılarınızın yanında sidebar (yan dikey reklam) kullanarak bu kısımda yazınızda bahsettiğiniz yerlerle ilgili otel, restoran, bar benzeri yerlerin reklamını bulundurabilirsiniz. Ayrıca bu alanda yayınlayacağınız görüntülü reklamlar daha fazla tık başına kazanç sağlama imkânı verir.

Kullanıcıları Reklama Yönlendirin

Kullanıcıları Reklama Yönlendirin
Kullanıcıları reklama yönlendirin.

Kullanıcıları reklama yönlendirmenin en pratik yolu, içeriklerin üretimini yaparken reklamların dikkat çekiciliğini arttıracak şekilde tasarlamaktır. Göze çok fazla batıp rahatsız etmeyecek az sayıda reklamı, doğru yerde ve biçimde uygulamak en uygun yol olacaktır. Reklamda bulunacak ürünlere gönderme yaptığınız bir içeriğe sahipseniz, kullanıcılar reklama doğrudan yönlendirilmiş olacaktır. Ayrıca reklamların içeriğinizden alakasız olması ve fazlalığı kullanıcılarınızın gözünde sizi reklam zorlaması yapan bir web sitesi gibi gösterebilir. Ancak daha sade bir yönlendirmeyle kullanıcının sizi reklamdan bağımsız kaliteli bir içerik üreticisi olarak değerlendirmesini sağlamak mümkündür. Siz bütün bu noktaları doğru biçimde değerlendirirseniz, AdSense de size en doğru reklam seçenekleri ve en yüksek kazancı sağlamaya başlayacaktır.

Web sayfanızda reklam yerleşimini dengeli olarak yerleştirirseniz kullanıcının doğal yönelimine katkıda bulunmuş olursunuz. Yazılarınızın başı ortası ve sonu şeklinde bir yerleşim uygun olacaktır. Eğer uzun bir yazılı içeriğiniz varsa orta kısmı iki ayrı reklam için de orantılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Reklamların göze batmaması için dikkat edilmesi gereken unsurları toparlamak gerekirse aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Sitenizin ya da yazınızın dışında çok alakasız reklam yayınlamamaya dikkat edin.
  • Reklam çeşitliliğine dikkat edin. Üst üste aynı reklam çıkarsa kullanıcılar yine durumdan uzaklaşabilir.
  • Web site tasarımınıza uygun reklam yerleşimi yapmaya gayret edin.
  • En çok kazanç sağlayan reklamları en fazla rağbet gören sayfalarınıza yönlendirmeye çalışın.

Sayfanızın Organik Trafiğini Arttırın

Web siteniz ne kadar ilgi görürse reklamlardan bir o kadar kazanç sağlarsınız. Bu ilginin sağlanması için de en doğru SEO tekniklerini kullanmanız ve sayfa trafiğinizi arttırmanız gerekir. Sayfa trafiğiniz en çok doğru içerik üretimi ve sayfa hızınızla orantılı olarak artacaktır. Web sitenizde bütün dinamiklerin doğru çalıştığından emin olun ve içeriklerinizde reklamlar da dâhil olmak üzere doğru boyutlandırmaları sağlayın. Özellikle görsellerin boyutlandırılması büyük ya da yersiz olursa sayfa hızınıza doğrudan etkiler ve trafiğinizi düşürmekte hiç gecikmez. Bu noktada ayrıca reklam görsellerinin boyutunu doğru ayarlamak da elzemdir. Boyuttan kaynaklı olarak sayfada doğru yüklenemeyen reklam, tıklama almaz. Bu hataları veren reklamlar ayrıca sayfa trafiğinizi ve hızınızı da extradan yavaşlatacaktır. AdSense aracılığıyla yayınlayacağınız reklamları en hızlı ve doğal biçimde kullanıcılara aktararak kazancınızı yükseltebilirsiniz.

Reklamlar Arasında Eleme Yapın

Reklamlar Arasında Eleme Yapın
Reklamlar arasında eleme yapın.

Reklam yayınlarken en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de doğru reklam kullanımına odaklanmaktır. AdSense, reklamların seçiminde kullanışlı bir yapıya sahiptir. Reklam engelleme özelliği sayesinde AdSense üzerinde size kazandırmayan ve verimsiz olan reklamların gösterilmesini engelleyebilirsiniz. AdSense bu işlemleri yapabileceğiniz bir alt yapıyla çalışır. Hangi sayfada hangi reklam ne kadar tıklanmış ve size ne kadar kazandırmış görebilirsiniz ve bu yolla reklam elemesi yaparak kazancınızı AdSense gelirinizi arttırmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. AdSense menülerini ve sunduğu seçenekleri tanıdıkça daha farklı yollar keşfetmeniz de mümkün. Bunun yanı sıra sürekli güncellemeleri, reklam çeşitliliğinin artışını ve kazançlarınızı değerlendirerek gelir artışı için yeni yollar bulmanız olasıdır.

Kullanıcılarınızın Adblock Uygulamalarını Kapatmasını Sağlayın

İnternet ortamında artık birçok kullanıcı, reklam engelleyici işlevi gören Adblock benzeri uygulamalar kullanmaktadır. Bu da web sitesi sahiplerinin tık kaybetmelerine ve kazançlarının düşmesine neden olmaktadır. Bu noktada bir şekilde kullanıcılarınızın reklam engelleyicilerini kapatmalarını teşvik edecek bazı ufak tefek şeyler yapabilirsiniz.

Öncelikle kullanıcılarınıza doğrudan reklam engelleyicilerini kapatmaları yönünde ifadelere yer vermeyi ya da web sitenizin herhangi bir şekilde kullanıcılarınıza bu işlemi zorla yaptırmasına izin vermeyin. Bu gibi uygulamalar size doğrudan kullanıcı kaybettirir hatta kazancınız geri dönüşsüz olarak düşebilir. Dolayısıyla önceliğinizin reklamlardan para kazanmak değil kullanıcılarınıza doğru hizmet vermek olduğunu hissettirin! Bu noktada yapabileceğiniz en doğru hareket web sayfanızdaki içerikleriniz aracılığıyla kullanıcılarınızı doğrudan bazı reklamlara gitmesini gerektirecek önerilerde bulunmak olacaktır. Bu kullanıcılarınızın kendi isteğiyle reklam engelleyici kapatmalarını sağlayacak doğal bir yöntemdir. Yeter ki reklama değil kullanıcılarınızın ihtiyacına yönelik tavsiyeler vermeye ve bu şekilde reklam tıklamaları sağlamaya çalışın. Bu noktada kendinize influencerları örnek alabilir ve aynı yöntemleri web siteniz üzerinde kullanabilirsiniz.

Bu yöntem ayrıca doğal olarak kullanıcılarınızın reklam tıklamasını da teşvik edeceğinden zaten doğal olarak kullanmanızda fayda olacak bir uygulamadır. Dolayısıyla bu yöntemi alışkanlık haline getirerek kullanıcılarınızla aranızda öneri, ürün tavsiyesi gibi bir özel diyalog yolu da inşa etmiş olabilirsiniz.

Bazı Reklamları Başlıkta Sunun

Bazı reklamları başlıkta sunun
Bazı reklamları başlıkta sunun.

Kullanıcılarınızla aranızda doğal bir öneri yolu açmayı başarırsanız, bu önerileri başlıklara ve anahtar kelimelere yansıtarak daha fazla kazançlı çıkabilirsiniz. Tıklanmasını istediğiniz reklamlara yoğunluk vererek kullanıcı ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurursanız web siteniz üzerindeki ziyaretçilerinizi öneri sunduğunuz makaleleriniz üzerinden reklamlara yönlendirebilirsiniz. Bu da doğal olarak başlıklarınız ve anahtar kelimelerinizden itibaren sizi kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt veren bir hizmet sağlayıcı yapacak ve kimseyi zorlamadan doğal bir kazanç akışı sağlayabileceksiniz. Ayrıca kullanıcılar zaten arayış içinde oldukları konular üzerinden size sayfa hitlerinizin artışı sayesinde ulaşacaklardır.

Karşılaştırmalı Reklam ve İçerik Analizi Yapın

Son olarak web siteniz üzerinden bütün bir akışın ve reklam tıklamalarının karşılaştırmalı olarak analizini yapmak size büyük ölçüde geri bildirim sağlayacak ve daha doğru adımlar atmanız konusunda size doneler verecektir.  Bu işlem için öncelikle reklam gelirleriniz üzerinde inceleme yapmak için AdSense verilerinize göz atın. Hangi alanlarda ne kadar kazanç sağladığınızı değerlendirerek başlayabilirsiniz. Az tıklanan ve az kazandıran reklamları bu noktada elemek ilk adımınızı oluşturacak. Daha sonra içerikleriniz üzerinde iyileştirmeler yapmak için en az tıklama alan kısımları gözden geçirin ve içeriklerinizde iyileştirmeler yapın. Bu analizleri, haftalık, aylık ve yıllık periyotlarla belirli standartlara oturtarak sürekli olarak yapmaya özen gösterin. Bu çalışma sistematik olarak gelir artışınıza etki edecektir.

Doğru bir reklam içeriği için Pazarlama İçeriği Nedir ve Nasıl Yazılır? yazımıza bir göz atın.

Sonuç

Web siteniz üzerinde uygulayabileceğiniz 9 adım üzerinden “AdSense geliri nasıl arttırılır?” sorusunu yanıtladık. Bu aşamaları değerlendirerek reklam kazancınızı arttırmanız büyük oranda kolaylaşacaktır. Başarılı olmanızın en doğru yolu bu adımları sistematik bir şekilde tekrarlamanıza bağlıdır. Süreklilik, size her zaman kazandıracaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Google AdSense için herhangi bir kullanım bedeli ödemezsiniz. Google'ın ücretsiz bir servisidir.

AdSense servisi üzerinden kullanıcılara aylık periyotlarda ödemeler yapılır. Web sitenizin aylık kazancı şayet ödeme eşiğinin üzerindeyse, ayın 21-26'sı arasında ödeme alabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *