İçerik Editörü Nedir ve Ne İş Yapar?

İçerik dendiğinde akla ilk olarak metinler gelse de bu kavram çok daha geniş bir anlama sahiptir. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte görselliğin ön plana çıkması, içerik kavramının altını doldurmuştur. Bununla birlikte web siteleri için birçok içerik editörü aranmaya başlanmıştır. Peki, içerik editörü nedir ve ne iş yapar? Konuya hep birlikte bakalım.

İçerik Editörü Nedir?

İçerik editörü, internet siteleri veya bloglar için içerik hazırlayan, içerikleri düzenleyen kişidir. Böylece en uygun şekilde içeriği, internet sitesinde yayınlar. İçerik editörlüğü, internetle gelen ve elde edilen gelirlerin artmasıyla doğan bir meslektir. İnternette oluşturulan sitelerin pek çoğu ticari kaygılarla oluşturulur. İyi gelir elde etmek için de ziyaretçilere ihtiyaç vardır.

Bir web sitesinde ziyaretçi sayılarını arttırmak, kaliteli ve kitleye uygun içerikler üretmekle başlar. Tam da burada içerik yazarlığı, içeriğin üretilmesi işini devralmaktadır. Bununla birlikte içerik editörleri, içeriklerin düzenlenmesini yapar. Kaliteli bir içerikle küçük veya büyük fark etmeksizin bütün sitelere, bolca içerik üretimi yapılmalıdır.

İnternet dünyasında yüzlerce site bulunur. Bu düşünüldüğünde kaliteli, güncel, farklı ve çarpıcı içeriklere sahip olan sitenin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Böylece siteye daha fazla ziyaretçi gelir. Bu da daha fazla kazanç demektir. Bahsedilen tüm düzenin sağlanması için içerikler önemlidir. Ancak her meslekte olduğu gibi içerik üretimi yapamayanlar da olabilir. Böyle bir durumda içerik editörleri ön plana çıkar.

İçerik Editörü Ne İş Yapar?

icerik editoru ne is yapar
İçerik editörü, içerikleri düzenleyip kullanıcıyı etkileyecek biçimde web sitesinde sunmakla sorumludur.

İçerik konusunda ilk olarak içerik yazarları, sadece içeriği hazırlayıp sitenin editörüne teslim eder. İçerik editörü de içerikleri düzenleyip kullanıcıyı etkileyecek biçimde web sitesinde sunmakla sorumludur. İçerik editörünün girişi yapması durumunda farklı bilgilere de ihtiyacı vardır. Grafik yeteneğinin olması, içeriklerin kaliteli sunulması için bir artı olur.

İçerik Editörlüğü Önemi

Dijital dünyada sunulan içerikler, çok fazla yazılıyor, düzenleniyor, paylaşılıyor ve okunuyor. Öyle ki iyi bir içerik, okuyucuya bir konu hakkında bilgi verirken sıkmaz. Hatta konu ile ilgili yeni bir perspektif oluşturur. Peki, ilham verip harekete geçiren içeriklere en çok kimin ihtiyacı var?  Bunun cevabı; markalar, şirketler ve ajanslardır.

İnternet dünyasında sitelerin, kaliteli içeriklere sahip olması için içerik editörlerine ihtiyacı var. Kaliteli içeriklerin oluşması için ilk olarak içerik yazarları devreye girer. Yazarlar, sitenin istediği içerikleri SEO kurallarına uygun bir şekilde hazırlar. İçerik editörleri de yazılan içerikleri tekrar gözden geçirir. Gerekli gördüğü yerlerde düzenlemesini yapar ve içeriği, ideal hale getirir.

İçeriğin uygun hale gelmesi için içerik editörleri, dilbilgisi kurallarına dikkat eder. Yazılan içeriği özgünlük testinden geçirir. Böylece içerik hem hatasız hem de özgün olarak sitede yayınlanmaya hazır hale gelir. Ayrıca içerik yazarları ve editörleri kitleye uygun, faydalı içerikler üretip markanın veya şirketin sitesine ziyaretçi çeker. Dolayısıyla satış işlerini çok daha arttırır. İşte bu sebeplerden dolayı içerik editörleri önemlidir.

İçerik Editörleri Hangi Özelliklere Sahiptir?

Her meslekte olduğu gibi içerik editörlerinin de belirli yetenekleri ve bilgi birikimi olması gerekir. Bahsettiğimiz özelliklerden en önemlisi, kitap okuma alışkanlığıdır. İçerik editörleri, okumayı ve yeni bilgiler öğrenmeyi sevmelidir. Bu sayede mesleklerinde çok daha iyi hale gelebilirler. Yani, kaliteli içerik üretimi yapabilirler. Diğer özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Türkçe dilbilgisi kurallarını iyi bilmeleri gerekir. Yazım ve noktalama hatalarını, hemen saptayabilmelidirler.
  • İçerik editörleri, hızlı olmalıdır. Çünkü marka ve şirketlerin hep acelesi vardır. Bu yüzden hızlı araştırmalı, yazmalı ve düzenlemelidir.
  • Google arama motoru için önemli olan SEO kurallarını bilmelidirler.

İçerik Editörü Nelerle İlgilenir?

Arama motorları, internet dünyası için oldukça önemlidir. Google’da aranan kelimelerle web siteleri kullanıcıların karşısına çıkar. İşte bu yüzden belirli çalışmalar yapılır. Yine, markanın gönderdiği metinlerle de ilgilenirler. İçeriğe uygun anahtar kelimeleri araştırırlar. İçerik editörlerinin ilgilenmesi gereken unsurlara ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Brief

İçerik editörleri, içeriği marka tarafından verilen briefe göre hazırlar. Briefe uygun olmayan içerikler, maalesef kalitesizdir. Editörlere verilecek olan brieflerin net olması gerekir. Kesin olmayan, eksik olan briefler konusunda içerik editörlerinin pek çok şikâyeti vardır. İstenilen içerik için markanın veya şirketin briefleri ayrıntılı ve doğru hazırlaması gerekir.

SEO

Web sitelerinin başarılı olması için önemli unsurlardan biri de arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. İlgili siteye ziyaretçi çekmek ve başarı için SEO çalışmaları olmazsa olmazdır. İçerik editörü, içerik üretimi sırasında SEO çalışmalarını da yapmalıdır. Bu sayede site için hazırlanan içeriğin anahtar kelimesi aratıldığında, Google arama motorunda üst sıralara çıkar.

Anahtar Kelimeler

SEO uyumlu içerik üretiminde doğru anahtar kelime seçimi, önemlidir. İçerik editörü, içeriğe uygun anahtar kelimeleri belirlemelidir. Bu kelimeler, içerik içinde ara ara geçirilmelidir. Örneğin; internetteki satışlarını arttırmak isteyen bir oyuncak mağazası düşünelim. Oyuncak ayı modelleri ile ilgili bir içerik hazırlandığında “oyuncak ayı” kelimesinin anahtar kelimede kullanılması beklenebilir.

İçerik Editörü Nasıl Olunur?

İçerik Editörü Nasıl Olunur?
İçerik editörlüğü için birçok üniversite ve akademinin sertifika programları da mevcuttur.

İçerik editörü olmak için üniversitelerde bir bölüm şu an için yok. Ancak iletişim, gazetecilik, edebiyat, medya ve felsefe gibi bölümlerde okuyanların bir artısı olur. Çünkü bu bölüm derslerinde yazı yazma temelli dersler vardır. Yeni medya yüksek lisans programlarında da bu alana biraz temas edilebilir. Bunlar dışında içerik editörlüğü ile ilgili etkinliklere katılım gösterilebilir.

İçerik editörlüğü için birçok üniversite ve akademinin sertifika programları da mevcuttur. Yazı yazmayı seven kişiler, bu sertifika programlarına katılabilir. Böylece içerik editörlüğü için yeterliliklerini belgeleyebilirler. Bu sayede belirli şirketlerin bünyesinde çalışmaya başlayarak kendini geliştirebilir. Yine, freelancer olarak da mesleği yapabilir.

İçerik Editörü Nerelerde Çalışır?

İçerik editörleri, gerekli belgeleri ve bilgiyi edindikten sonra aşağıda sıralanan alanlarda çalışabilir:

  • İnternet gazeteleri
  • İçerik ajansları
  • İnternet siteleri
  • Blog siteleri

Freelance İçerik Editörlüğü

İçerik editörleri, illaki bir şirket veya kuruluşla birlikte çalışmak zorunda değildir. Kişi, gerekli eğitimleri alıp kendini geliştirdikten ve yeterli hissettikten sonra freelance olarak içerik editörlüğü yapabilir. Bunun için farklı online içerik mecralarına başvuru yapılabilir. Yine, kişi, kendi müşteri portföyünü de oluşturabilir. Bu sayede evden veya istediği yerden mesleğini icra edebilir.

Etkili İçerik Nasıl Hazırlanır?

İçerik oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk olarak içerik, hedef kitleye uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bu yüzden kitleyi anlamak ve tanımak önemlidir. Yine, alıcısına ulaşması gereken içeriklerin fayda sağlaması gerekir. Okuyucuya hangi bilgiyi verdiğini göstermesi önemlidir. Bu açıdan anahtar kelime seçimine dikkat edilmelidir.

Hazırlanan içeriğin, basit ve anlaşılır olması gerekir. Dolaylı, gereksiz cümlelere yer verilmemelidir. Alıcı, içeriği okuduğunda gerekli bilgiyi hemen almalıdır. Ayrıca teknik terimler kullanarak insanları sıkmamalı ancak profesyonel izler taşımalıdır. İçerikler, dil ve imla kurallarına dikkat edilerek yazılmalıdır. Böylece okuma daha kolay hale gelir ve arama motorlarında site üst sıraya çıkabilir.

İçerik Editörlüğü Maaşları

İçerik editörlüğü maaşları ile alakalı net bir fiyat vermek mümkün değildir. Maaş aralığı çeşitli etmenlere göre değişiklik gösterir. İçerik editörünün çalıştığı kurum ve şirket, meslekte elde ettiği deneyim maaşı etkileyen faktörlerdendir. Yine, çalışma şekli de içerik editörlüğü maaşlarını etkiler. Günümüzde içerik editörlüğü mesleği tam zamanlı, freelance olarak gerçekleştirilebilmektedir.

İnternet hayatımıza girdiğinden beri içerik editörlerine ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Web siteleri için kaliteli içerikleri düzenleyen, yayınlayan içerik editörlüğü, günümüzde önemli meslek dallarından biridir. Onların çalışmaları sonucunda marka ve şirketlerin internet siteleri üst sıralara çıkar. Böylece satışlarda elde edilen verim de artış gösterir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Freelance Makale Yazarlığı Nedir?

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *