Freelance Makale Yazarlığı Nedir?

Freelance Makale Yazarlığı Nedir?

Günümüzde teknolojinin getirdiği nimetlerden belki de, en büyüğü değişen meslek kolları. Nitekim hepimizin bildiği geleneksel işlerin aksine, bugün dijital platformlar üzerinden gerçekleştirilen niş meslekler çok daha popüler. SEO uzmanlığı, web tasarımcılığı ya da freelance makale yazarlığı. Her gün bir yenisi bu listeye eklenmekte ve yeni nesle daha çok opsiyon sunmakta. Her birinin dijital alanda büyük bir öneme sahip olduğu su götüremez bir gerçek. Ancak biz bu içeriğimizde freelance makale yazarlığından bahsedeceğiz.

Freelance Makale Yazarı Kimdir?

freelance makale yazarı kimdir
Freelance makale yazarı, uzmanlık ya da ilgi alanlarına dijital alanlarda yazılı içerik üretebilen kişilerdir.

Freelance makale yazarı ya da içerik yazarı, dijital tabanlı platformlar için metin yazan kişilere verilen bir unvandır. İçerik yazarları; bir ürünün tanıtımını yapabilir, bilimsel bir konu hakkında bilgilendirici bir makale oluşturabilir ya da bir markanın hedef kitlesine hitap edecek bir reklam sunusu hazırlayabilir. Geniş bir perspektiften değerlendirildiğinde, freelance makale yazarının yer almadığı bir iş alanı yok diyebilmemiz mümkün. Arama motorlarını tatlı diliyle deliğinden çıkarmayı başaran içerik yazarları, proje sahiplerinin her daim destek aldığı kişilerdir.

Freelance Makale Yazarlarının Özellikleri

freelance makale yazarı özellikleri
Freelance makale yazarlığı alanında başarılı olabilmek için belli başlı şartları karşılamak gerekir.

Freelance makale yazarları için birbirinden farklı iş ilanı vardır. Tabii bu iş ilanları, işverenlerin belirlediği kıstaslara göre şekillenmektedir. Nitekim kimisi üniversite mezunu bir yazarla çalışmayı isterken, kimisi de öğrenim düzeyiyle ilgilenmeyebilir. Ama bir freelancer makale yazarını, tercih edilebilir ve başarılı kılan belli özellikler kesinlikle vardır.

 • Freelance makale yazarlığı ile ilgilenen kişilerin Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olması gerekmektedir. Aksi takdirde kelime hataları ya da noktalama işareti yanlışları, yapılan işin kalitesini düşürmekte, web sitesinin Google nezdindeki otoritesini olumsuz etkileyebilir.
 • Belki kulağa bir klişe gibi gelecek ancak metinlerde giriş-gelişme ve sonuca endeksli bir anlatım yapılabilmelidir. Kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilecek bu yöntem, söz konusu yazının akıcılığını arttıracaktır.
 • Yazar anlatım dilini, içerik tiplerine göre değiştirebilmelidir. Örneğin, samimi bir dille yazılması gereken blog tarzında bir içerikte didaktik bir dil kullanmak çok doğru bir hamle olmayacaktır. Aday yazar, bunun farkını yapabilmeli, hangi konuda hangi anlatım dilini kullanması gerektiğini bilmelidir.
 • Freelance makale yazarlığı ile ilgilenen kişilerde beklenen olmazsa olmaz konumunda olan bir diğer nitelik, SEO’ya hakimiyettir. Elbette ki, yazarlardan SEO uzmanı seviyesinde bir yetkinlik beklenmez ancak “SEO’nun ne işe yaradığını, anahtar kelimelerin önemini, SEO’ya uyumlu içeriklerin nasıl üretildiğini” bilmesi beklenir.
 • Makale yazarları, yaratıcılığını kullanabilme yetisine sahip olmalı, bu anlamda yazarların öğrenmeye açık bir vizyonu olmalıdır.”Ben okumayı çok severim.” diyenlerdenseniz, bu aşama sizin için çok kolay olacaktır.
 • Araştırma safhası, içerik hazırlarken kullanılan en temel kriterdir. Bu noktada freelance makale yazarı olmak isteyenler güvenilir olan ve olmayan kaynakların ayrımını yapabilmelidir. İhtiyaç duyduğu bilgileri mantık süzgeçinden geçirebilmelidir.
 • Freelance makale yazarının sosyal medyada aktif olması bir o kadar önemlidir. Nitekim, ne kadar fazla takipçi kitleniz varsa, müşterinin size ulaşması da bir o kadar kolay olur. Buna ek olarak, güzel bir portföyle sahip olmanız da gerekir. Emin olun ki, size ulaşan birisi sizinle iletişime geçmeden önce sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmiştir.

Freelance Makale Yazarı Nasıl Olunur?

freelance makale yazarı nasıl olunur
Makale yazarlığı yapabilmek için çeşitli eğitimlerle kendinizi desteklemelisiniz.

Daha önce de bahsettiğimiz üzere freelance makale yazarında olması gereken temel şartları sağlamanız halinde, başarı size pek de uzak olmayacaktır. Ancak bu şartları sağlayamıyor, yine de yazarlığa ilgiliyseniz eksiklerinizi profesyonel destek alarak kapatabilirsiniz. Udemy üzerinden cüzi miktarlar karşılığında, yazarlık eğitimi alabilirsiniz. Arzu edersiniz, Dijital İçerik Akademi olarak sunduğumuz Online Yazarlık Eğitimi‘ne de bir göz atabilirsiniz. Deneyimli kadromuzla birlikte, içerik yazmanın ipuçlarını en kolay şekilde bizlerle öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak, YouTube üzerinden ücretsiz eğitim videoları ve ders dökümanlarından destek alabilirsiniz. Eğitimler konuya ilişkin eksikliklerinizi kapatmanıza yardımcı olacaktır.

Teoride pek çok şeyi öğrendiniz. Peki şimdi sırada ne var? Öğrendiklerinizi pratiğe dökmekte. Denemeden neler yapacağınızı bilemezsiniz. Eğer yazı yazmayla ilgili bir özgüven problemi yaşıyorsanız, sektöre açılmadan önce acemiliğinizi atmak için kendinize bir blog sayfası açabilirsiniz. İlgi duyduğunuz konulara ilişkin belli periyotlarda içerik yazarak, gelişiminizi yakından gözlemleyebilirsiniz. Hatalarınızı daha net bir şekilde tespit edebilmek için içeriklerinizi aile ya da arkadaşlarınıza okutmanız, güzel bir yöntem olacaktır. Bu sayede onların yapacakları eleştirilerle de, kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilmeniz de mümkün olacaktır.

Freelance Makale Yazarlığında Para Kazanmak

freelance makale yazarak para kazanma
Freelance makale yazarak, aylık geçiminizi sağlayabilmeniz uzak bir ihtimal değil.

Her emeğin bir karşılığı vardır. Freelance makale yazarları da bu iş için belli bir ücret almaktadır. Genelde bu işi ek iş olarak düşünen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak bilinenin aksine makale yazarlığıyla evini geçindiren sayısızca insan olduğu gerçeğidir. Keza, küreselleşen dünyada dijital içeriğin önemi ve yeri bellidir. Bu iş kolu, net bir şekilde sektör haline gelmiştir.

Evden çalışmak, aslında bakıldığında birçok insanın talep ve hayal ettiği bir şeydir. Özellikle belirli bir mesai kavramı olmaması da, birçok kişinin istediği ama genellikle ulaşamadığı bir durumdur. Yazarlık sayesinde mesaiye, zamana ve mekana bağlı kalmadan istediğiniz yer de paranızı kazanabilmeniz mümkündür.

Makale yazarak para kazanma konusunda belki de, ilk handikap: Müşteri. Hele ki, bu işi ilk kez yapacaksınız… Bu noktada keşfedilmeyi beklemeden atılımda bulunmalısınız. Unutmayın ki, yapacağınız işin kalitesini ancak yanlış yaparak, arttırabilirsiniz.

Piyasadan geçiminizi idame ettirebilecek bir miktar kazanmayı hedefliyorsanız, piyasanın dinamiklerine hakim olmalısınız. Her kalibreden yazarın verdiği fiyatlandırmalara hakim olmaya çalışın. Başka freelance yazarlara sorular sorabilir, tıpkı bir müşteri gibi pazar araştırması yapabilirsiniz. Bu sayede emeğinizin tam karşılığını alabilmeniz mümkün hale gelecektir.

Freelance Makale Yazarlığı İşi Nasıl Bulunur?

freelance makale yazarligi isi bulma
LinkedIn platformu, kendinize uygun işi bulmanız için biçilmiş bir kaftan.

Freelancer makale yazarlığı konusunda, ufukta belirlediğiniz birkaç hedef mutlaka vardır. Kendi markanızı yaratarak geniş bir müşteri kitlesine sahip olmak ya da kendi dijital ajansınızı kurmak… Bunları ütopik olarak değerlendirip, vazgeçmeden önce emeklemeden yürüyemeyeceğinizin bilincinde olmalısınız. Bunu freelance makale yazarlığıyla ilgili iş başvurusu yaparken aklınızdan çıkarmayın.

İlk kez iş bulma girişiminde bulunduysanız, doğrudan müşteri bulabilmeniz mümkün olmayabilir. Bunun için başlangıçta aracı bir kurum ya da ajansla anlaşabilirsiniz. Bu platformlarda çalışan kişilerin deneyimlerinden yararlanarak, kendinizi geliştirme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

 • Makaleyaz.net
 • r10.com
 • Yazankazanir.net
 • Bionluk.com
 • Icerik.net

Yukarıda sıraladığımız platformlar başlangıç yapmanız için eşsiz bir fırsattır.

Bunların yanı sıra, sektör içerisindeki SEO ve reklam ajanslarına makale yazarı arayıp aramadıklarını mail üzerinden sorabilirsiniz.

Facebook’ta yer alan SEO, E-Ticaret, dijital pazarlama vb. konularla ilgilenen insanların bir araya geldikleri gruplarda network ağı oluşturabilirsiniz. Gruplar üzerinden yayınlanan iş ilanlarıyla şansınızı deneyebilirsiniz.

Son olarak, profesyonellerin buluştuğu LinkedIn platformu üzerinden yayınlanan iş ilanlarına da göz atabilirsiniz.

 

 

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *