Dijital İçerik Fikirleri: Markanızı Yükseltecek 25 Sihirli Dokunuş

Dijital İçerik Fikirleri: Markanızı Yükseltecek 25 Sihirli Dokunuş

Zamanımızın büyük bir bölümünü çevrimiçi olarak geçirdiğimiz internette çağında, birbirinden farklı içerik türleri ile sürekli karşılaşıyoruz. İnternete şöyle bir göz attığımızda, ne kadar fazla sayıda dijital içerik fikirleri olduğunu ve hatta daha da önemlisi kaç farklı içerik türü olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Yayınladığınız bir içerik sayesinde, bazen çok kolay bir şekilde viral olabilirken; bazen de tam tersi şekilde çok az sayıda okuyucuya ulaşabilmeniz mümkün olabiliyor. Web siteniz veya işletmeniz için neyin işe yaradığını görmek için en azından bazı içerik türleri gerçekten denemeye değer. İşte sizin için hazırladığımız 25 farklı dijital içerik önerisi…

Dijital İçerik Nedir?

En temel ifadesiyle içerik, okuyuculara sunduğunuz bilgidir. Sitenizdeki bir okuyucu için yeni, faydalı ve ilgi alanlarıyla alakalı bilgilerin toplamıdır. Ayrıca, dijital dünyadaki her şeyde olduğu gibi, yayınladığınız dijital içeriklerin de kolay bir şekilde tüketilebilmesi ve aynı zamanda iyi görünmesi gerekmektedir.

Hazırladığınız Dijital İçeriklerin, Aşağıdaki 4 Maddeden En Azından 1’i Gerçekleştirmesi Gereklidir:

 • Eğlendirici: Eğlendirici bir içerik, okuyucularınız açısından duygusal bir çekiciliğe sahip olacaktır. Böylece, içeriklerinizi kendi sosyal medya platformlarında paylaşmak isteyeceklerdir.
 • Bilgilendirici: Okuyucularınıza sunduğunuz bilgilendirici içerikler, henüz ürün veya hizmetlerinizden haberi olmayan bir kitleye, kendinizi anlatma olanağı sunacaktır. Eğitici, bilgilendirici içerikler de okuyucular tarafından sıklıkla paylaşılır.
 • İkna edici: Bu içerik türünün, okuyucu üzerinde bıraktığı etki biraz daha kademeli bir şekilde gerçekleşir. Yavaş yavaş tüketicilerin satın alma kararlarına etki eden bir içerik türüdür.
 • Dönüştürücü: Okuyucularınızın, hedeflediğiniz şekilde hareket etmelerini sağlar. Web sitenizin türüne göre hedeflediğiniz dönüşüm türü farklılık gösterir.

İçeriklerinizin okuyucular üzerinde bırakacağı etki, tamamen okuyucuların kendisine bağlıdır. Herkesin, bir içerikle duygusal bir bağ kurması mümkün değildir. Bazı okuyucular, sivri bir dile cevap vermeye meyilli olabilirler. Önemli olan şeyi hedef kitlenizin geneline hitap edebilmenizdir.

Dijital İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Strateji
                    Strateji geliştirmek iyi bir içerik üretmenin ilk adımıdır.

Dijital içerik fikirlerine geçmeden önce, markanız veya internet siteniz için nasıl bir dijital içerik stratejisi oluşturabileceğinizden bahsetmek istedik.

Güçlü bir içerik stratejisi, içerik ekibinizin etkinliklerini yönlendirebilmenize yardımcı olur. Onlara, net sorumluluklar, içerik takvimi, hedefler, ölçümler ve dağıtım planı sunmanızı sağlar.

Dijital içerik stratejinizi oluştururken, yapmanız gerekenleri “Önce” ve “Sonra” şeklinde ikiye ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Dijital İçerik Oluşturmadan Önce Yapmanız Gerekenler

İçerik stratejisi, içerik oluşturma süreci hakkında bilgi veren plandır. Bu nedenle, herhangi bir içerik oluşturmadan önce, aşağıdaki konuları dikkate almanızı öneriyoruz.

Oluşturacağınız İçerik Türünü Seçin

Markanız veya web siteniz için oluşturabileceğiniz birçok farklı dijital içerik türü vardır. Etkili bir strateji oluşturmanın kilit faktörlerinden biri, oluşturduğunuz içerik türünü hedeflediğiniz sonuçlar ile uyumlu bir hale getirebilmenizdir.

Amaçlarınızı ve Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi Belirleyin
               İlk adımlardan biri de hedeflerinizi belirlemektir.

Dijital içerik stratejisi kapsamında belirleyebileceğiniz birbirinden farklı amaç ve hedef vardır. Hazırladığınız stratejinin potansiyel hedeflerinden bazıları şunlardır:

 • SEO değerini artırma
 • Web sitenize daha fazla sayıda geri bağlantı kazandırma
 • Okuyucu kitlesini geliştirme
 • Web sitenize katılımı artırma
 • Potansiyel müşteri kitlelerini keşfetme

Belirlediğiniz amaç ve hedefler, pratik ve bir o kadar da ulaşılabilir olmalıdır.

Hedef Kitlenize nasıl ulaşacağınızı planlayın

Yayınladığınız içerikleri nasıl dağıtacaksınız? Sadece basın bülteni ile mi duyurmayı düşünüyorsunuz ya da sosyal medya hesaplarınız, hedeflerinizi gerçekleştirmek için yeterli mi? Bunlar, içerik oluşturmaya başlamadan önce yanıtlamanız gereken sorulardır.

Günümüzün çok kanallı pazarlama ortamında, en iyi stratejiler; yüksek değerli içerik için birden çok kanalı ve temas noktasını aynı anda tanımlar.

Dijital İçerik Oluşturduktan Sonra Yapmanız Gerekenler

Birçok marka, dijital içeriklerini yayınladıktan sonraki süreci es geçiyor. Ancak alınan sonuçları ölçmek ve hedef kitle üzerindeki etkisini iyileştirmek için içerikleri optimize etmek oldukça önemlidir.

Sosyal Medya İç Görülerinden ve Analizlerinden Yararlanın

Sosyal Medya
                Sosyal medya platformları da sizlere destek sağlayacaktır.

Sosyal medya, marka bilinirliğinizi artırır ve sadık bir takipçi kitlesi ile doğrudan diyalog kurabilmenizi sağlar. Sosyal medya kanalları üzerinden, bir içeriğinizi paylaştıktan sonra yapmanız gereken şey, içeriğinizin başarısını veya başarısızlığı takip etmektir.

 • İstediğiniz sonuçları alabildiniz mi?
 • Ne kadar paylaşım, beğeni aldınız?
 • Yorumlara katılım beklediğinizden az mı oldu?
 • Genel olarak beğenildi mi?

Bu tarz sorulara olumsuz cevap veriyorsanız, hiç üzülmeyin ve eksiklerinizi tespit edin. Gerekirse rakiplerinizin yüksek etkileşimli içeriklerini inceleyin ve nerelerde hata yapmış olabileceğinizin farkına varın.

A/B testleri Gerçekleştirin

A/B testi, yeni bir açılış sayfası gibi bir değişiklik yaptığınızda; değişimi test edebilmenin oldukça basit bir yoludur. Değişimin dönüşüm oranlarınızı iyileştirip iyileştirmediğini gösterir. Önemli içerik parçaları üzerinde sürekli olarak A/B testleri gerçekleştirerek gelirinizi ve olası satışlarınızı artırabilirsiniz.

Konu hakkında daha detaylı bilgi alabileceğiniz bir içerik: A/B Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erişiminizi Takip Edin

Kullanıcı davranışlarını ve aldığınız tıklanmaları, bu konu için oluşturulmuş eklentiler aracılığıyla takip edin. Hemen çıkma oranları, tıklama oranları ve ısı haritalarını takip etmek; kitlenizin içeriğinizle ne kadar anlamlı bir düzeyde etkileşim kurduğunu anlamanın harika bir yoludur.

25 Dijital İçerik Fikri

İşte, okuyucu kitlenize göre deneyebileceğiniz birbirinden farklı türde 25 dijital içerik fikri.

Infografikler (Bilgi Grafikleri)

Bilgi Grafikleri
                 Bilgi grafikleri, pek çok platformda karşımıza çıkmaktadır.

Hazırladığınız karmaşık sayıları ve istatistikleri, infografik şeklinde paylaşmak; okuyucularınızın içeriği oldukça çabuk bir şekilde tüketebilmelerini sağlar. Önemli verileri görsel şekilde sunmak, sunduğunuz verileri çok daha çekici hale getirir.

Mizahi İçerikler

Mizahi içerikler özellikle Y ve Z kuşağı arasında oldukça popülerdir. Genellikle viral hale gelen içerikler, mizahi ögeler içeren video veya görsellerdir. Sosyal medyada kısa süre içinde oldukça fazla sayıda kullanıcıya erişebilmek için mizahi içerikler paylaşmayı mutlaka denemelisiniz.

Videolar

Konusu ne olursa olsun, her videonun hitap ettiği bir kitle mutlaka vardır. İçeriklerinizi video formatında paylaşmak, takipçilerinize çok daha kısa bir sürede ulaşabilmenize olanak tanır. Yayınladığınız videoların illaki mizahi ögeler taşıması da gerekli değildir. Bilgilendirici videolar da yüksek oranda etkileşim almaktadır.

Ürün İncelemeleri – 1

urun incelemeleri
                         Ürün inceleme içerikleri kullanıcılar tarafından çok talep görmektedir.

Birçok tüketici, bir ürünü satın almadan önce, internette o ürün hakkında araştırma yapmaktadır. Sunduğunuz ürünleri, birinci ağızdan okuyucularınıza tanıtmak; alacağınız etkileşimin yanı sıra hedef kitlenizin güvenini de kazanmanızı sağlar.

Ürün İncelemeleri – 2

Bir işletme sahibi olmasanız bile, başka satıcıların sunduğu ürünler hakkında inceleme videoları çekebilirsiniz. Moda alanında bir bloğunuz varsa, sezonun moda ürünlerini veya teknoloji sektöründe yayın yapıyorsanız birbirinden farklı teknolojik ürünler için inceleme videoları hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır İçerikleri

Nasıl yapılır içerikleri konudan konuya basit veya karmaşık olabilmektedir. Okuyucularınızın, daha önce yakından tanımadığı bir ürün veya sistem hakkında bilgi sahibi olabilmelerini sağlar. Yemek tariflerinden ayakkabı temizliğine, valiz hazırlama önerilerinden her türlü tamir işine kadar oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

Listeler

İçeriklerinizi liste formatında ele almak, oldukça fazla sayıda bilgiyi bir arada sunabilmenizi sağlar. (Örneğin, şu anda okuduğunuz içerik, bu türe bir örnektir.) Hazırladığınız listeler konusuna göre, bazen Onedio tarzından mizahi bir etkiye sahip olabilirken, bazen de oldukça değerli bilgileri sunabilmenize olanak tanır.

Canlı Yayınlar

canli yayinlar
                       Twitch, YouTube ve Facebook gibi platformlar üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz.

Özellik pandemi kısıtlamalarında evde daha çok zaman geçirdiğimiz dönemde, sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayınlar oldukça popüler hale geldi. Belli bir sayıda takipçi kitlesine sahipseniz, yaptığınız canlı yayınlar kullanıcıların ilgisini canlı tutmanızı sağlar.

Fotoğraf Galerileri

Bazen bir fotoğraf, yüzlerce kelime ile anlatabileceklerinizden çok daha fazlasını ifade edebilir. Sosyal medya üzerinden paylaştığınız kaydırmalı dijital içerikler, kolay bir şekilde paylaşılabildikleri için fazla sayıda etkileşim alabilmenizi sağlar.

Tüketici Görüşleri

Bu içerik türü, dijital işletmeler arasında oldukça yaygındır. Potansiyel müşterilerinizin markanıza niye güven duymaları gerektiğini açıklar. Tüketicilerden aldığınız geri dönüşler, hedef kitleniz için önemli bir referans kaynağıdır.

Soru – Cevap Etkinlikleri

Soru – cevap şeklindeki içerikler de oldukça ilgi çekici bir diğer içerik türüdür. Takipçilerinizin sizinle direkt olarak iletişim kurabilmelerine olanak tanır. Twitter ve Instagram, soru cevap etkinlikleri düzenleyebilmenizi sağlayan iki muhteşem sosyal medya platformudur.

Misafir Yazar Gönderileri

Misafir yazar gönderileri, sektörünüzdeki diğer bloglar veya internet siteleri ile işbirliği yapabilmenizi sağlar. Bu, hem okuyucularınızın ilgisini çekecek farklı bir sesi duyabilmelerini, hem de arama motorları gözünde sitenizin daha güvenilir algılanmasına yardımcı olur.

Haber Bültenleri

Haber
                       Haber yazıları da pek çok platformun ilk tercihlerindendir.

E-Posta pazarlaması için kullanabileceğiniz eşsiz bir içerik türüdür. Haber bülteninize üye olmuş kullanıcıları yeni içerikleriniz veya yeni kampanyalarınız için haberdar edebilirsiniz.

Röportajlar

Yaşam tarzı hakkında yayın yapan bloglar için oldukça işlevsel bir içerik türüdür. Kendi alanınızdan bilgi sahibi bir kişi ile birebir yapılan bir görüşmede, okuyucularınızın ilgisini çekebilecek birçok farklı soru sorma şansına erişebilirsiniz.

Podcastler

Podcastler, özellikle son dönemde oldukça popüler hale gelmiş bir içerik türüdür. Spotify gibi müzik dinleme platformlarında yayınladığınız podcastler, takipçilerinizin ilgisini çekme potansiyeline sahiptir.

Eklentiler

Oldukça fazla sayıda insan tarafından kullanılan bir uygulama için eklenti hazırlamak öyle kısa bir sürede yapabileceğiniz bir şey değildir. Müşterileriniz ve hatta müşteriniz olmayan tüketiciler için faydalı bir eklenti oluşturmak, kendi nişinizde farkındalık kazanmanın harika bir yoludur.

Mobil Uygulamalar

Mobil Uygulamalar
                      Eğer yeterli donanıma sahipseniz mobil uygulamalar da geliştirebilirsiniz.

Mobil uygulama, marka kimliği oluşturma söz konusu olduğunda muhteşem bir araçtır. Elbette ki her işletmenin veya internet sitesinin kendi adına uygulama geliştirmesi pek gerçekçi bir hedef değildir. Ancak içeriklerinizi, kendi platformunuzdan paylaştığınızda; daha kurumsal bir imaj çizeceğiniz kesindir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Sık sorulan sorular sayfası, her web sitesi için harika bir ziyaretçi kaynağıdır. İnsanların her zaman soracağı bir sorusu vardır. Bu nedenle de onlara cevap verdiğiniz bir sayfa hazırlarsanız, hem sitenizi ziyaret eden kullanıcılardan hem de arama motorlarından trafik alabilirsiniz.

Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları, bir ürünü veya hizmeti satın almak isteyen kullanıcılar tarafından okunan içeriklerdir. Hazırladığınız tanıtım yazılarının, tüketicilerin satın alma kararları üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Potansiyel müşterilerinizin, istediğiniz şekilde karar verebilmelerini sağlamak için bu satın alma kılavuzlarını hazırlamayı ihmal etmeyin.

Kısa Videolar

Videolar
                Video içerikleri de sıklıkla tercih edilmektedir.

Kısa videolar, günümüzün yeni dijital içerik biçimidir. Snapchat ve Vine ile başlayan bu yolculuk şimdi neredeyse tüm sosyal medya platformlarında devam etmektedir. İster Instagram’da hikaye olarak yayınlayın, isterseniz Reels formatında yayınlayın; kısa videolar her zaman kullanıcıların ilgisini çekme potansiyeline sahiptir.

Anketler

İnsanlar, bir konu hakkında görüş bildirmeyi; başkalarının görüşlerini öğrenmeyi çok severler. Anketler, söz konusu görüş bildirmek olduğunda en harika dijital içerik örneğidir. Okuyucularınıza fikirlerini paylaşma özgürlüğünü sunmak, onları yeterince değerli hissettirecektir. Ayrıca zamanla, elinizde takipçilerinize dair bir anket arşivi bile oluşturabilmeniz bile mümkündür.

Hakkımda/Hakkımızda Yazıları

Kendinizle ve işletmenizle ilgili bazı gizli yanlarınızı paylaşmak ve okuyucularınıza daha önce görmedikleri bir yanınızı sunmak kişisel bir dokunuş yapmanıza yarayacaktır. Etkileyici bir hikayeye ve kariyer gelişimine sahip olduğunuzu görmeleri, markanızla veya sitenizle kurdukları duygusal bağı güçlendirmelerine bile sebep olabilir.

Kaynak Sayfaları

Bu sayfalar, okuyucularınıza çok sayıda faydalı bilgi kaynağını bir arada sunabilmenize olanak tanır. Diğer web sitelerine faydalı bilgiler ve bazı indirmeler için bağlantı verebilirsiniz. Ayrıca kaynak sayfaları, sadece okuyucularınızın değil; aynı zamanda arama motorlarının da hoşuna gidecektir.

Görüş Yazıları

Bir konu hakkında kendi fikrinizi açıklamak, özellikle başkalarınınkilere karşı çıkıyorsanız oldukça zorlayıcı olabilir. Kişisel görüşünüzü açıklamak bazen ortalığı, sektörü bile karıştırabilir ancak karşılığında hem siz hem de markanız için okuyucuların gözünde bir farkındalık yaratabilir.

İlham Verici Yazılar

ilham verici yazilar
           İlham verici yazılar ile hedef kitlenizi harekete geçirebilirsiniz.

İlham verici yazılar, hikayeler yayınlamak; insanları motive etmenin ve bloğunuz için olumlu bir tutum geliştirmenin harika bir yoludur. Her insan, başkalarının ilham verici hikayelerini, başarılarını ve bazen de başarısızlıkları okumayı sever. Bu tarz dijital içerikler yayınlamak; okuyucularınızın, sizi etkili ve düşünce odaklı bir karakter olarak algılamalarına bile neden olabilir.

Hazırladığımız 25 maddelik Dijital İçerik Fikirleri listesinin burada sonuna geliyoruz. Sizin, bu listeye eklemek istediğiniz dijital içerik fikriniz var mı? Ayrıca en çok etkileşim yakaladığınız içerik türleri nelerdir? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın. 😊

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram adlı sosyal medya platformu için dijital içerik üreten kişilere denmektedir.

Dijital içerik üreticilerinin kazançları ürettikleri içeriklerin sayısına ve kalitesine göre değişiklik gösterir. Ek olarak hangi platform için içerik ürettikleri de bu durumu etkiler.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *