A/B Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama ve internet kullanımının her alanında en çok önemsenen şey, hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşıp etki etmektir. Kullanıcılara farklı yöntemlerle hitap edip çeşitli içerikler sunarak, belirli bir görünürlülük elde etmek; web sitesi sahipleri ve içerik üreticileri için hayati değere sahiptir. Dijital pazarlamada temel amaç reklam ve pazarlama yöntemleri kullanarak pazarlama ağına tüketici veya hizmet kullanıcılarını dâhil etmek ve en nihayetinde kar elde etmek olarak bilinir.

Bütün bu üretim ve PR aşamaları, en nihayetinde belirli sayıda kullanıcıya ulaşmakla işlevini tamamlar. Peki, başarılı olunduğu nasıl anlaşılır? Başarıya ulaştığınızı anlamak için kullanıcı profilinizi ve sitenizin sayısal olarak ne sıklıkla ve yoğunlukla ziyaret edildiğini raporlamanız gerekecektir. İşte bu noktada web sitesi sahipleri, A/B testi nedir ve nasıl yapılır sorusunun yanıtını aramaya başlar. Sizler için A/B testini nedeniyle nasılıyla detaylı bir şekilde bu yazımızda aktaracağız. Öyleyse “A/B testi nedir?” sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

A/B Testi Nedir?

A/B Testi Nedir
                  A/B testi web siteniz için farklı karşılaştırmalar yapabilmenizi sağlar.

Medya üretiminde ana unsur her zaman daha fazla insana ulaşmak ve bu alanda dinamikleri sürekli işler vaziyette tutmaktır. Kısaca yüksek oranda kullanıcı ağına ulaşmak ve sürekli onları web sitenizde tutmak istersiniz. Süreklilik için de ölçüm yapmaya ihtiyacınız vardır. İşte Kullanıcıların deneyimlerini inceleyen ve sayısal olarak raporlayan sisteme A/B testi diyoruz.

Testin A/B şeklinde ifade edilmesini basitçe şöyle düşünebilirsiniz: A sayfası sabah saatlerinde binin üzerinde ziyaretçi alıyor, B sayfası sabah saatlerinde beş yüzün altında ziyaretçi alıyor. Bu örnekteki biçimin çok farklı varyasyonlarını site içindeki değişkenlere uygulayan test, sayfa içi karşılaştırmalar ve farklı siteler arasında karşılaştırmalar yaparak, sayısal veriler çıkarır. Bu işlem özellikle reklam ölçümlerinde yaygındır.

Bu biçimde yapılan karşılaştırmalar, kullanıcıların neyi, ne zaman, neden tercih ettiğini bütün taramalar neticesinde çözümlemenizi sağlar. Bu çözümlemeler neticesinde bütçe, tasarım, içerik ve daha birçok alanda yapmanız gereken iyileştirmeler hakkında daha fazla bilgi sahibi olur ve doğru adımlar atarsınız. Bu çalışma genel anlamda görünürlüğünüzü ve kazancınızı arttıracak bir süreçtir.

A/B Testi Neden Yapılır?

A/B Testi Neden Yapilir
                        A/B testi ile web sitenizin performansını arttırmanıza yarayacak veriler edinebilirsiniz.

A/B testine girişmeden önce neden yaptığınızı bilmelisiniz. Yani ilk olarak bu işlemin spesifik bir sebebi olmalı. Yola belirli bir sorunun yanıtını aramak üzere çıkarsanız bu yapacağınız karşılaştırmaları belirleyecektir.

Seçeceğiniz iki değişkeni karşılaştırıp hangisinin başarılı olduğunu bulmaya çalışan algoritma size hangi alanlarda ne gibi düzenlemeler yapmanız gerektiğini gösterecektir. Ayrıca hangi alanlarda ne şekilde bir reklam ve tanıtım yapacağınızı gösterir. Eksikliklerinizi ve varsa doğru çalışmayan bağlantılarınızı tespit etmenize de yardımı olur, sonraki adımda bu düzenlemeleri yaparak ekstra sayfa hızı da elde edebilirsiniz.

Genel anlamda sayfanız üzerinde yaptığınız tahmini işlemler, reklam unsurlarının kullanımı ve bilumum SEO çalışmaları A/B testleri yardımıyla daha net ve kesin veriler sunacaktır. Böylelikle çok daha gerçek veriler üzerinden ilerleme kaydetmeniz de mümkün olabilecektir.

Web siteleri üzerinde yapılan genel çalışmalar, bütün farklı varyasyonlar için genellikle aynı biçimde çalışır ve tek bir yöntemi her noktaya uygular. A/B testleri ise size daha kişiselleştirilmiş doğru tespitler sunar ve kendi markanız ve hedef kitleniz için en doğru SEO planlamalarına sahip olabilirsiniz.

Ayrıca A/B testi aracılığıyla kullanıcılarınıza sunduğunuz ürün ve hizmetler arasından hangisinin daha fazla tercih edildiğini, kabul gördüğünü de rahatlıkla görebilirsiniz. Bu doğrudan geri bildirime dönüşmüş bir reklam ve tanıtım imkânı sunar ve yapacağınız güncellemelerle sunduğunuz hizmet ya da ürün üzerinde de iyileştirmeler yapabilirsiniz.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

A/B testi oldukça basit ve pratik bir deneyimdir. İlk adımda kullandığınız yöntemleri aklınıza gelebilecek her noktada uygulayıp en iyi sonuçları elde edebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken iki farklı değişkeni karşılaştırmak üzere belirlemek ve aralarında nasıl bir farka ulaşmak istiyorsanız o yönde sorular hazırlamak. Soruları belirleyip, iki değişken için de sonuçları çıkardıktan sonra verilen sayıları karşılaştırabilirsiniz.

Örneğin iki adet aynı özellikte ürününüzü iki ayrı reklam kampanyasıyla yayınlayın ve belirli sürenin sonunda ziyaretçi davranışlarını teste tabi tutun. Reklam çalışmalarınızdan hangisinin daha fazla ilgi gördüğünü algoritma sonuçlarında değerlendirebilirsiniz. Algoritma, iki veri arasından bir kazanan ve bir de kaybeden belirlemiş olacak.

A/B testini uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, bütün aşamalarda algoritmanın bütün ayarları aynı kalmalı. Testte değişmesi gereken tek şey, karşılaştıracağınız iki farklı içerik olmalıdır. Testin verimli olması için mutlaka iki ayrı değişken olmalıdır. Çünkü temelde kullanıcıları iki yoldan hangisini tercih ettiği konusuna varmak için bu testi yapıyor olacaksınız.

Son olarak unutmayın ki siteniz üzerindeki kullanıcıların hangi logoyu, hangi metni, hangi ürünü, hangi videoyu, kısaca hangi içeriği tercih ettiği sorusuna yanıt arıyor olacaksınız.

A/B Testi Araçları Nelerdir?

a/b testi araclari
                  Birkaç farklı A/B testi aracı bulunmaktadır.

Teknik SEO, sizin için birçok alanda aracın bulunduğu her geçen gün daha fazla pratikleşen bir alandır. SEO çalışmalarının en doğru şekilde değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların karşılaştırılması gibi çalışmalar için farklı başlıklar altında birçok araç bulunmaktadır. Bu yolla bütün içerikleriniz, reklam metinleriniz, videolarınız, e-pazarlama içerikleriniz, tasarımlarınız, ürün geliştirme, satış gibi hemen her alanda test araçları mevcut. Hangi içerikler sayfanızın tıklamasını artırdı, hangi sayfalarınız ve hangi içerikleriniz daha çok ilgi gördü, hangi ürününüz hani çalışmadan sonra daha fazla rağbet gördü hepsini karşılaştırabilirsiniz. Hatta hangi SEO işleminden sonra sitenizin hızı arttı gibi çok çeşitli sorulara yanıt arayabileceğiniz bir alan sunar test araçları.

Test araçlarını kullanırken mutlaka istatistiksel verilerle sonuç almaya odaklanmalısınız. Tek yönlü ve lokal incelemeler sadece tek bir noktada ufak tefek iyileştirmeler yapmanızı sağlayabilir. Tek yönlü odaklanacağınız tek alan içerik ürettiğiniz zamanlar olmalıdır. Bunun dışında her şeyi karşılaştırmalı ve çeşitli noktalara odaklanarak yapmalısınız.

Araçların işlevselliğine değindiğimize göre şimdi en çok kullanılan test araçlarını sıralayalım.

A/B Testi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

A/B testleri web siteniz için en doğru sonuçlara ulaşıp gerekli iyileştirmeleri yapmanızı en pratik biçimde sağlayacaktır. Ancak daha doğru sonuçlar almak için teknik anlamda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmakta. Özellikle de aşama aşama dikkat edilecek unsurlar söz konusudur. Bunlar, test öncesi hazırlık, test sırasında uygulama ve test sonrasında sonuç odaklı olarak dikkat edilmesinde fayda olacak bazı kriterlerdir.

A/B Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başlangıçta test hazırlığı yaparken bazı önemli noktaları sıralamanız gerekir. Bunu özellikle bir nevi checklist olarak görebilirsiniz. Yapacağınız bu işlem eksik nokta bırakmamanız açısından önemlidir. Mesela inceleme yaptığınız sayfanızın ziyaretçi sayısı bunlardan birisidir. Sonra hedeflediğiniz değişim oranını da ilave etmeyi unutmayın. Bu hedefler doğru adımlar atmanızı sonra da doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.  Ayrıca kaç faklı bulguya ulaşmak istediğinizi de önceden belirlemekte fayda vardır.

Testin karşılaştıracağı verileri belirlemek kadar ne kadar süre içerisinde sonuç almak istediğiniz de önemli bir konudur. Testin aktif olma süresi ne kadar uzun olursa o kadar daha doğru ve nokta atışı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca başlarken sonuçla ilgili tahminlerinizi de ilave etmek kendi pratiklerinizi ölçümlemek açısından önemlidir.

A/B Testi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

a/b testi dikkat edilmesi gerekenler
                          Testi yapmadan önce eksiklerinizi ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz.

Test sırasında ise karşılaştırma yapmak istediğiniz alanlarda test sonucu için ihtiyacınız olacak doneleri geliştirmelisiniz. Hangi kısımlarda ölçümlemeyle ilgili eksik varsa tamamlayın. Ayrıca sayfanın ölçümle ilgili alanı yeterli trafiği almıyorsa o alanı trafik akışı için destekleyin ki kullanıcı dinamikleri doğru test edilebilsin.

Ziyaretçi hareketlerini testi yanıltacak şekilde etkilememek için site üzerinde kullanacağınız farklı varyasyonları ziyaretçilere açmamaya gayret gösterin ki hedefinizdeki alanlara dair doğru sonuçlara ulaşabilesiniz.

A/B Testi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

A/B testini tamamladıktan sonra ise en başta hazırladığınız checklist üzerinden incelemeler yaparak ilerlemeli ve sonuçları bütün dinamikleri hesaba katmalısınız. Bu sırada yeni A/B testi üzerinden sonuçları incelerken daha önce kullandığınız uzantıların sonuçlarını da ayrıca değerlendirmeniz gerekir. Unutmayın A/B testiyle yapmak istediğiniz şey tam olarak farklı varyasyonları karşılaştırıp en doğru sonuca ulaşmak. Bu karşılaştırmanın en büyük faydası, yaptığınız A/B testinin sitenizde iyileştirme yapıp yapmadığını anlayacak olmanızdır. Bütün işlemler sonuçlandığında en başarılı olan sunucu ortaya çıkacak ve onun üzerinden üretime devam edebileceksiniz. Sonuca ulaştığınızda hangi varyasyon en iyi veriyi yakaladıysa onu yayına almalı ve diğer varyasyonları sitenizden temizlemelisiniz.

Bu işlemi ilk kez yaptıktan sonra bu size bir örnek teşkil edecektir. Bu çalışmaları bir kenarda tutarak daha sonra yapacağınız testlerde hem yol takibini daha rahat yapabilir hem de her seferinde öncekiyle karşılaştırdığınız verilerin daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu testten ihtiyacınız olan performansı aldığınız takdirde diğer bütün alanlarda aynı çalışmayı yapabilir daha geniş alanda fayda getirebilirsiniz.

Bu yazımızda A/B testini yakından tanıyıp; neden ve nasıl uygulayabileceğimizi detaylıca inceledik. Web sitenizde iyileştirme noktasında çabalarınız varsa yazımızdan faydalanarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

SEO alanında size yardımcı olabilecek bir içerik daha: Google Trends Nasıl Kullanılır?

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *