Topluluk Yönetimi Nedir?

Sosyal medya, günümüzde fiziksel ortamlardaki bütün işlerimizin doğal bir uzantısı haline gelmiştir. Çünkü hayattaki bütün işlerimizin dijital dünyada bir karşılığı olmalıdır. Özellikle de duvarlarınızı yıkıp mekân algılarının ötesinde de insanlara ulaşmak istiyorsanız, sosyal medya olmazsa olmazınızdır. Üstelik sosyal medyayı etkin kullanarak büyük toplulukları da yönetebilirsiniz. Peki, topluluk yönetimi nedir? Bu yazımızda size bütün yönleriyle topluluk yönetimini anlatacağız.

Topluluk yönetimi, sosyal medya üzerinde varlığınızı hissettirmek için en çok ihtiyaç duyacağınız çalışmadır. Bu eylemin neticesi; marka, ürün veya hizmetinizi en etkili şekilde pazarlamanın birincil koşulu olarak görülmektedir. Topluluk yönetimiyle tam olarak sosyal medya üzerindeki görünürlüğünüzü ve etkinliğinizi arttırmanız söz konusudur. Bu doğal olarak kazancınıza ve PR çalışmalarınızda büyük katkılar sağlayacak bir süreçtir.

Topluluk Yönetimiyle Ne Hedeflenir?

Topluluk yönetiminin birincil hedefi, en kısa yoldan hedef kitlenize ulaşmak ve ileriye dönük olarak sürekli etkileşim içerisinde olabileceğiniz bir ortam oluşturmaktır. Topluluk yönetimi, size ortak hareket edebileceğiniz bir takipçi topluluğu getirir ki; satış ve markalaşma politikaları arasında bir toplulukla bağlantı halinde olmak, başarının en önemli koşullarından biridir. Ayrıca topluluk yönetiminin etkilerini bazı noktalara özellikle optimize edebiliriz. Eğer sosyal medya üzerinde gerçek anlamda güvenilir bir profil üzerinden topluluk yönetiminde aşama kaydettiyseniz topluluğunuzu sonraki hamlelerinizde istediğiniz herhangi bir alana yönlendirebilirsiniz. Topluluğunuz sizin bir parçanız haline gelmiş olur.

Topluluk yönetimiyle hedeflenen bir diğer konu da geri bildirimlerin doğrudan ve samimi bir şekilde alınabilmesi ve hızlıca aksiyona geçilebilmesidir. Bu özellikle markanızın etki alanını genişletecek ve hedef kitleniz çalışma dinamiklerinize doğrudan etki edecektir.

Topluluk Yöneticisi Kimdir?

topluluk yoneticisi
                  Sosyal medya alanında uzmanlaşmış kişiler topluluk yöneticisi olabilirler.

Topluluk yöneticisi, artık içinde bulunduğumuz bu dijital dünyanın dinamiklerini yönetebilmeyi başaran kişidir. Ayrıca kendini internet ve özellikle de sosyal medya alanında etkili bir biçimde yetiştirmiş olan profesyonel sosyal medya uzmanıdır. Bu uzmanlık, sosyal medyanın etki alanındaki birçok dinamiği çözümlemiş olmayı gerektirir. Özellikle geleneksel medyanın eski basmakalıp iletişim modelleri günümüz koşullarında hedef kitle karşısında en ufak bir etki yapmadığı gibi çoğunlukla insanların uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

Topluluk yönetiminin, özellikle alanında uzman kişilerce yürütülmesi istenilen sonuca ulaşmak için olmazsa olmaz bir konudur. Aktif sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekmek ve onların vakitlerini almak, onları yakından tanımayı ve kullanım pratiklerine hâkim olmayı gerektirir. Bu pratikler ise sosyal medya stratejileri noktasında kendini eğitmiş profesyonel insanların sahip olduğu bir ehliyet olarak görülebilir. Kısacası sosyal medya ve topluluk yönetiminin doğru ellere teslim edilmesi markanız için hayati öneme sahiptir.

Peki, etkili bir topluluk yönetimi nasıl yapılır? Biraz da topluluk yönetiminin nasıl işlediğine ve nasıl daha etkili olabileceğine bakalım.

Etkili Topluluk Yönetimi Nasıl Yapılır?

Tüketicilerle iletişim kurmak noktasında yeni dinamikleri göz önünde bulundurmak ve sosyal medyanın gerekliliklerini yerine getirmek büyük önem taşımaktadır. Markanın sosyal medya üzerindeki kimliğini oluşturmak için bu çalışmaların yapıldığını düşünürseniz topluluk yönetimi konusunun önemini daha iyi kavramış olursunuz. Markanızın misyonları, vizyonları, ürünleri, hizmetleri, etkinlikleri gibi daha onlarca konu daha sosyal medyadan hedef kitlenize aktarılacak ve insanlar sizi bu kimlik üzerinden tanıyacaklardır. Bu süreç tam anlamıyla gerçek bir iletişim ağının oluşumu demektir. Çift yönlü olarak hedef kitlenizle bilgi akışı sağlayacak ve çalışmalarınızı ihtiyaçlara yönelik bir şekilde biçimlendirerek müşteri memnuniyetinizi yükselteceksiniz.

Sosyal medya konusunda sizlere yardımcı olabilecek bir içerik daha: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Etkili Topluluk Yönetiminin Aşamaları

asamalar
                            Etkili topluluk yönetimi birkaç aşamadan oluşmaktadır.

Etkili topluluk yönetiminin aşamalarını ele alacağımız bu başlık altında adım adım hangi işlerin yapılması gerektiğini ve bu süreçteki tutumların nasıl olması gerektiğini irdeleyeceğiz.

Hedef Kitle Belirleme

Etkili bir topluluk yönetimi sağlayabilmek için en başta bu topluluğu kimlerin oluşturacağını belirlemek gerekir. Hedef kitlenin belirlenmesi, başta kitleye sunulacak olan sosyal medya içeriklerinin üretimi ve yapılacak etkinliklerin şekillenmesi olmak üzere birçok alanda katkı sağlayacak ve belirleyici olacaktır.

Misyon Belirleme

Misyon Belirleme
              Topluluğunuzu yönetebilmek için öncelikle misyonunuzu belirlemelisiniz.

Topluluk yönetiminin başarıya ulaşması için misyon belirlemek önemli bir koşuldur. Hedef kitlenize sunacak olduğunuz sosyal medya yüzünüzü oluştururken kendinizi konumlandırdığınız yeri ve sunduğunuz hizmeti bu noktada iyi bir şekilde tanımlayıp karşıya aktarmanız gerekmektedir.

Marka geçmişinizde belirli misyonlarınız konumlanmış ve kemikleşmiş olabilir. Ancak dijital mecralar üzerinde yeni misyonlar geliştirmek ve yeni medyaya ayak uydurmak durumundasınız.

Vizyon Belirleme

Sonraki adımların neler olacağını belirlemek ve o hareket yönüne doğru ivme kazanmak için günün sonunda nereye varılmak isteniyorsa belirlenmelidir. Markanın hedefleri neler, hangi sonuca ulaşmak istiyor, ne kadar satış yapmak istiyor, hangi pazarlarda yer edinmek istiyor gibi birçok sorunun yanıtı burada size bir yol haritası çizecektir.

Ekip Oluşturma

Ekip
             Topluluğunuzu iyi bir ekip ile yönetmelisiniz.

Topluluk yönetimi için çalışacak takım arkadaşlarınız sizin sosyal medya uzantınızın kolunu oluşturacaktır. Markanız bünyesine eklemlenmiş olarak bu takımı oluşturabileceğiniz gibi profesyonel ekipler ya da ajanslarla da iş birliği yapabilirsiniz. Harici bir birimle çalışsanız dahi markanız bünyesinde bu işlerin takibini sağlayacak ve aradaki akışa müdahale edebilecek yetkinlikte bir uzman bulundurmak, avantaj sağlayacaktır.

Şayet bütün bir topluluk yönetimi ekibini bünyenizde oluşturmak isterseniz bu da etkili bir yöntem olabilir. Bu oluşum markanızın yeni halkla ilişkiler birimi olacaktır ve markanızla beraber gelişecektir. Markanız dâhilinde bu birimi oluşturmaya karar verdiğiniz takdirde gerekli olacak personelleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Birim Yöneticisi
  • Proje Yöneticisi
  • Sosyal Medya Yöneticisi
  • Grafik Tasarımcısı
  • İçerik Yöneticisi
  • SEO Uzmanı
  • E-pazarlama Uzmanı
  • Yazarlar

Sıralanan bu personeller markanızın büyüklüğüne göre daha küçük ya da daha büyük bir ekiple çalışabilecek şekilde yeniden belirlenebilir. Bu noktada en önemli konu iletişim becerileri gelişmiş insanlarla dolu bir ekip oluşturmaktır.

Strateji Belirleme

Strateji Belirleme
               İyi bir strateji sizleri her zaman başarıya götürür.

Sosyal medya dinamikleri, iyi organize edilmiş eylemlerle amacına ulaşabilir. Bu eylemlerin en önemli belirleyicileri doğru sözü doğru zamanda ve yerde söylemektir. Ne zaman hangi etkileşimlerin kurulduğu, hangi veriler doğrultusunda hareket edildiği ve bütün bir organizasyonun hangi platformlarda yürütüldüğü gibi konuların netleşmesi, yapılan hamlelerin etkisini belirleyecektir.

Strateji belirleme aşamasında ayrıca üretilecek içerikler hedef kitlenin ihtiyacını karşılayacak ve dikkat çekecek biçimde hazırlanmalı ve doğru dille sunulmalıdır. Dolayısıyla içeriklerinizde metinler, kullanılan görsel/işitsel unsurlar (video, resim, info grafik) ve markanızın yüzünü yansıtacak tasarımlar en etkili biçimde oluşturulmalıdır. Bu içeriklerde ağırlık verilmesi gereken noktanın ne olduğunu markanızın sunduğu hizmetler belirleyecektir. Örneğin markanız görsel anlamda sunuma daha elverişliyse görsel paylaşımlarınıza daha fazla ağırlık vermelisiniz.

Karşılaştırma ve Geliştirme

Belirlenen strateji doğrultusunda üretilen içerikler ve uygulanan etkinliklerin sonuçlarını değerlendirmek, bütün bir akışın nasıl bir etkileşim sağladığını görmek sürecin sonraki adımlarını belirleyecek en önemli adımdır. Bu aşamada neyin doğru neyin yanlış olduğu ortaya çıkacak ve daha sağlıklı süreçler için önemli bir bakış elde etmiş olacaksınız.

Özellikle de ürettiğiniz içerikleri farklı markaların paylaşımlarıyla ve hedef kitlenizin etkileşimleriyle de karşılaştırmakta fayda vardır. Bu çalışma özellikle SEO çalışmalarının yöntemlerini, analiz ve değerlendirme araçlarını etkili bir şekilde kullanmayı gerektirir.

Karşılaştırmalar ve yeni araştırmaları kullanıcı yanıtlarıyla birleştirdiğinizde neleri geliştirmeniz gerektiğini belirlemiş olacaksınız. Bu doğrultuda içeriklerinizi ve belki de markanıza dair kökleşmiş birtakım unsurları bile değiştirip geliştirmeniz gerektiğini fark edebilirsiniz.

Yeniden Üretim

Bu aşamada artık ne yapmanız gerektiğini çok iyi biliyor olacaksınız. Hem kendi kimliğinizi, hem markanız bünyesindeki birçok unsuru yeniden üretmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın ki dijital mecralar, yeni medyanın ve dolayısıyla yeni dünyanın en etkili pazar alanı olarak karşınızda duruyor. Dolayısıyla bu doğrultuda kendinizi yenilemek, ileriye dönük en etkili kararınız olacak ve hedeflerinizi daha da büyütebileceksiniz.

Hedef kitleniz size değişim için belirli deri dönüşler sağladıysa ve bundan değişim için derinlikli bir bilgi aldıysanız, yenilenmekten ve farklılaşmaktan çekinmemelisiniz. Çünkü artık belirgin bir ağınız var ve başarıya ulaşmaya çok yakın bir topluluk yönetimine sahipsiniz demektir. Sunduğunuz yenilikler, size bu önerileri sunan yeni topluluğunuzun gözünden kaçmayacak ve kendilerini sizin bir parçanız olarak gördükleri için katkılarında süreklilik sağlayacaklardır. Bu da demektir ki topluluğunuzu büyütmeye hazırsınız.

Topluluğu Büyütme

Bütün bir topluluk yönetimi sürecinde artık hedef kitleniz oluşmuş ve sizin için sosyal ağınızı genişletmeye gönüllü olma noktasına geldiyse topluluğu büyütme aşamasına gelmişsinizdir. Daha da önemlisi, bu aşamada sizin şimdiye kadar yaptıklarınızdan daha farklı extrem bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Siz bu aşamada sadece üretim ve etkileşimde sürekliliği sağlamalısınız. Geriye kalan her şeyi ekibiniz ve daha da fazlasını topluluğunuz yapacak. İşin bu kısmı, bir nevi domino etkisi gibi ilerleyecek.

Değerlendirme

degerlendirme
                       İyi bir sonuç alabilmek için her zaman eylemlerinizi değerlendirmeniz gerekir.

Bütün bir topluluk akışını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra bulunduğunuz noktayı ve her şeyin başladığı noktayı karşılaştırıp ne elde ettiğinizi değerlendirin. Eksiğiyle fazlasıyla her şey apaçık ortaya çıkacaktır. Bu sonuçlar ekibinizle beraber ileriye dönük yapacağınız bütün çalışmalarda bir veri sunmuş olacaktır.

Sonuç

Yazımızda iyi bir topluluk yönetimi için izlenecek yolu değerlendirmeye çalıştık ve sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki: Topluluk yönetimi, bir noktada ağınızda etkileşim içine girdiğiniz insanların siz paylaştıkça hedef kitlenizi oluşturmasını sağlayacak. Bir süre sonra da hedef kitleniz, sizin adınıza yeni gelişmeler kaydedecek ve büyük bir topluluk olacaksınız.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *