Pinterest’ten Trafik Nasıl Çekilir?

Pinterest'ten Trafik Nasıl Çekilir?

Sosyal medya, artık sadece arkadaşlarla ya da yakın çevre ile bağlantı kurmak için kullanılan bir yapıdan çok daha fazlası. Nitekim değişen tüketim alışkanlıkları, sosyal medyanın dinamiklerine tümden farklı bir misyon yükledi. Artık sosyal medya mecraları sadece asıl amacına yönelik bir şekilde kullanılmıyor. Daha komplike amaçlara da hizmet edebiliyor. Kuşkusuz ki, bu mecralardan birisi de Pinterest.

İlginizi çekecek bir başka konu: Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Aslında Pinterest, sosyal mecradan ziyade daha çok bir “arama motoru” olarak değerlendirilebilir. Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya sitelerinin aksine Pinterest; üyelerin ilham almak, yeni fikirler keşfetmek ve farklı panolar oluşturmak için kullandığı bir platform. Özellikle kişilerin Pinterest’te gördükleri herhangi bir fikri, ürünü veya akımı hayatlarına adapte etmeleri, çoğu çevrim içi platforma göre çok daha hızlı olabiliyor. Markalar ve içerik üreticileri nezdinde, Pinterest’in çok daha değerli olduğu anlaşılabiliyor. Peki, bu değeri daha etkili kullanmak istersek ne yapmalıyız? Bir diğer değişle: etkin bir şekilde Pinterest’ten trafik nasıl çekilir?

Pinterest ile kullanıcılara bir yaşam tarzı sunabilir ya da var olan bir yaşam tarzına markanızın veya içeriklerinizin ne kadar uygun olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde sizlerle ilgilenecek olan potansiyel müşterileri, internet sitenize kolaylıkla çekebilirsiniz. Pinterest verilerine göre aylık 300 milyon kullanıcı tarafından 200 milyar üzerinde Pin kaydedildiği göz önüne alınırsa, büyük bütçelere ihtiyaç duymadan sadece birkaç pratik yöntemle sitenize trafik çekebilirsiniz. Hazırsanız, bu yazımızda Pinterest trafiğini nasıl çekebileceğinize dair birkaç ipucu paylaşacağız.

İşletme Hesabı Oluşturun

pinterest işletme hesabı
Pinterest İşletme Hesabı oluşturma

En temel adımla başlayalım: Pinterest’e giriş.

Bir marka olarak ilk yapılması gereken hesabınızı optimize ederek işletme hesabına çevirmek veya direkt Pinterest işletme hesabı oluşturmak. İşletme hesabı sayesinde reklam verebilir, gönderilerinizin analizlerine erişebilir, e-posta güncellemelerini alabilirsiniz.

İnternet Sitenizi Pinterest ile Entegre Edin

pinterest hesabı
Sağ üst köşede profilinize tıklayın. Ardından Ayarlar kısmından bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

İnternet sitenizinin entegresini sağlayabilmek için işletme hesabını oluşturduktan sonra, Zengin Pin özelliğini devreye sokun. Zengin Pin özelliğiyle internet sitenizdeki içerikler, otomatik olarak Pin’e dönüşür. Sitenizdeki içeriğin güncellemesiyle de Pin güncellenir.

Farklı Zengin Pin türleri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ürün zengin pinleri,
 • Zengin yemek tarifi pinleri,
 • Zengin makale pinleri olarak üçe ayrılmaktadır.

Bu pin türlerindeki seçiminiz tamamen içeriğiniz veya ürününüze göre değişiklik göstermektedir.

Bunlar dışında da “Kaydet” butonu ekleyebilirsiniz. Böylece, müşteriler beğendikleri Pinleri kaydedip daha sonrasında, bir proje misali bunu hayata geçirmek isteyebilirler. Tabii bu bahsiniz mutlaka geçecek, kitlesel bir bilinirlik katabileceksiniz.

Ayrıca, sitenin giriş sayfasında Pinterest’inizi paylaşarak ana sayfasında akış bırakabilirsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturun

pinterest
Pinterest’ten trafik nasıl çekilir, sorusunun en temel cevabı, içerik kalitesidir.

Oluşturduğunuz içeriğin kaliteli ve göze hitap etmesi, kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmesini sağlar. Ne kadar Pinterest’te halihazırda bir optimizasyon sistemi olsa da, kullanıcı beğeni ve ilgisi her zaman daha önemlidir. Sonuçta Pinterest; kullanıcıların yeni şeyler öğrenmek, denemek ve ilham almak için kullandıkları bir platform. Özellikle tamamen görsele dayalı bir sistemden ilerlediği için aşağıda sıralayacağımız noktalara dikkat edin:

 • Pinlerinizi dikkat çeken görsellerle hazırlayın.
 • Görsel üzerindeki yazıları, konumlandırılmasını stratejik bir şekilde daha küçük boyutayken bile okunabilecek şekilde yerleştirin.
 • Görsellerinizin çözünürlüklerinin yüksek olmasına özen gösterin. Fakat unutmayın, gereğinden fazla yüksek olan görsellerin yüklenmesi daha uzun sürebilir.

Aktif Olun

pinterest
Her sosyal medya mecrasında olduğu gibi Pinterest’te de aktif olmak markanıza katkı sağlayacaktır.

Pinterest hesabınızın internet sitenizle olan optimizasyonunu sağladıktan sonra, hesabınızı aktif olarak kullanmaya başlayın. Bu şekilde platform üzerindeki etkinliğiniz daha da artarak trafiğinizi de aynı oranda yükseltecektir.

 • İlk başta hesabınızdaki ön plana çıkmış başlıklarla beraber, Pinterest panoları oluşturun. İdeal olarak, 30 farklı pano oluşturmak sizler için etkili olacaktır. Burada önemli olan içeriklerinizi ilk önce kendi panolarınıza pinlemeniz. Bu şekilde Pinterest algoritmasının, sizi tanıması daha kolay olacaktır.
 • Panoları oluşturmak için yeteri kadar içeriğiniz olmalı. Bundan dolayı, sitenizde yine en az 30 içerik yayınlamış olmalısınız.
 • Unutmayın ki, tek bir site içeriğinden farklı pinler oluşturabilirsiniz. Kullandığınız farklı görselleri alarak, her biri için 10 adet 1000×1500 boyutunda özgün pinler oluşturarak site içeriğini yükseltebilirsiniz.
 • Panoları ve pinleri anahtar kelimeler ve hashtaglerle optimize edin. En başta da belirttiğimiz gibi, Pinterest bir sosyal medyadan çok arama motoru mantığında çalışmaktadır. Bu yüzden trafik çekme, görünürlük sistemi hemen hemen Google SEO ile aynıdır. Bu şekilde kullanıcılar arama yaptığında, karşılarına en alakalı sonuç çıkar. Eğer, doğru başlık kullanımını sağlarsanız içeriğinizin sıralaması da yukarıda yer alacaktır.
 • İlgili sektördeki marka ve profillerin hesabını takip etmeyi unutmayın. Sonrasında da o hesapların takipçileriyle etkileşime geçin. Ner derler bilirsiniz, bilgi paylaştıkça çoğalır.
 • Gündelik olarak aktifliğinizi koruyun, her gün içerikleri pinleyin. Bir süre sonra, site içerikleri arttığında bunları Tailwind üyeliği satın alarak otomatik olarak gerçekleştirin.

Spam Sistemlerine Dikkat Edin

spam
Kesintisiz bir kullanım için Pinterest kullanım koşullarını gözden geçirmeyi unutmayın.

Etkileşimi doğru sağlamak adına yapılan aktivitelerin aşırıya kaçması, spam filtrelerine takılmaya sebebiyet verebilir. Bundan dolayı bazı durumlarda dikkatli davranmanız gerekmektedir:

 • Günlük olarak pinleme yapmanız etkileşim için ne kadar önemli olursa olsun, bunun 25-30 Pin fazlası olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde spam filtrelerine takılabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz sektörlerle ilgilenen kişileri takip etmeniz önem taşısa bile, günde 10-15’ten fazla takip etme işlemi gerçekleştirdiğinizde hesabınız askıya alınır.
 • Aynı Pin görsellerini aynı ay içinde pinlemek spam olarak algılanabilmektedir.

Analizlere Dikkate Alın

analiz
Ne durumda olduğunuzu görebilmek için sık sık performansınızı analiz edin.

Analizleri doğru incelemek, sizlerin hem zaman hem para kazanmanızı sağlayabilir. Özellikle elinize geçen datayı doğru okumanız ve yorumlamanız büyük önem taşımaktadır. Yalnızca Pinterest, diğer platformların aksine yanıltıcı olabilmektedir. Kullanıcılar herhangi bir satın alma niyeti olmadan sadece fikir almak adına da sayfanızı ziyaret edebilir. Bundan dolayı dikkatli davranmalı ve gerektiğinde profesyonellere danışmalısınız.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *