Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Nasıl Kullanılır?

İnternet sitesi kuran kişi ya da firmaları insanların bulması ve keşfetmesi günümüz itibariyle oldukça zordur. Bu durumun zorluğunun da günümüz trendlerini yakalayan ve çağa ayak uyduran çoğu küçük işletme sahibi, yöneticileri ve girişimcileri farkındadır. Bu noktada öne geçebilmek isteyenler ise anahtar kelime kullanımına dikkat etmelidir. Peki, Google Adwords anahtar kelime planlayıcı nasıl kullanılır? Bu yazımızda bu konu hakkında bilmeniz gereken detayları sunacağız.

YouTube üzerinde bir arama kaparken kullanılan kelimeleri anahtar kelime olarak tanımlayabiliriz. Video içerik üreticileri, yükledikleri her videonun ön plana çıkabilmesi için çeşitli anahtar kelimeler uygularlar. Bu anahtar kelimelere gelen talebe göre video akışı ve trafiği yenilenir. İnternet sitelerinin öne çıkma düzeni de neredeyse YouTube işleme sistemi ile birebir aynıdır. Yani kurulan bir web sitesi trafiği arttırmak ve ilgi çekilmesi isteniyorsa doğru anahtar kelimeleri kullanmak oldukça mühimdir.

Doğru anahtar kelimeyi bulmanın ve uygulamanın en kolay yolu da insanların arama alışkanlıklarını bilmek ve bu konu üstüne araştırma yapmaktır. Profesyonel yardım almanın yanında Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, web sitesi yöneticilerine yardımcı olacak ücretsiz bir hizmettir. Google Ads içinde çeşitli planlayıcılar oluşturur ve site için uygun anahtar kelimeleri belirlediği için kullanımı oldukça basittir.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Nedir?

Siteniz için Google’dan çok daha fazla trafik istiyorsanız ilk olarak insanların arama motorlarında neleri aradığını öğrenmek için anahtar kelime araştırması yapmanız gerekir. Bunun için de ücretsiz bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmanızı sağlayan Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yararlanabilirsiniz.

Ancak, Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, Google’ın aylak arama hacimlerini tam olarak görmenizi sağlayan özelliği kaldırdığı için SEO uzmanları tarafından kötü bir üne sahiptir. Aylık arama hacimlerini net bir şekilde göstermeyen Google Adwords, şimdilik sadece belirsiz bir aralığın hacmini görmenizi sağlar. Elbette ki arama hacimlerini tam olarak görebilirsiniz ancak bunun için bir AdWords kampanyası yürütmeniz gerekir ki bu durum da paranıza mal olur. Fakat, bu durumun Google Adwords kullanmanıza engel olmasına izin vermemeniz gerekir çünkü Google Adwords son derece güçlü bir araçtır ve pek çok faydası vardır. En önemli faydalarından biri ise size başka hiçbir yerde bulamayacağınız anahtar kelime fikirleri önermesidir.

İşinize yarayabilecek bir araç daha: Google Trends Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar Kelime
 İyi bir anahtar kelime araştırması başarıya ulaşmanın ilk basamaklarından biridir.

Eğer SEO ile ilgilenmeye yeni başladıysanız, öncelikle öğrenmeniz gereken ilk şey anahtar kelime araştırmasıdır. SERP’de daha iyi performans göstermenize yarayacak olan optimizasyonlar yardımı ile anahtar kelime araştırması yapmak, SEO alanındaki en önemli adımlardan biridir. İyi bir anahtar kelime aracı kullanarak görebileceğiniz başlıca bilgiler şunlardır:

 • Ortalama aylık arama hacimleri
 • Kendi anahtar kelimelerinize ek olarak yeni anahtar kelime önerileri
 • Hangi cihazı kullandığınıza göre anahtar kelime arama hacimleri
 • Ülkelere, şehirlere ve dillere göre arama hacimleri
 • Arattığınız anahtar kelimelerin düşük, orta ve yüksek olmak üzere rekabet durumu
 • Seçtiğiniz anahtar kelimelerin minimum ve maksimum tıklama başı maliyetleri

Anahtar kelime araştırması yapmak, SEO’da neyin nasıl sıralanacağını bulmak için işinizle ya da sektörünüzle alakalı popüler kelime ve kelime öbeklerini tanımlamayı içeren temel bir süreçtir. İşletmelerin pek çoğu, işlerini alakadar eden anahtar kelimeler bütününün bir listesini yaparak işe başlar. Ancak, bu listeye sahip olduğunuzda, bireysel kampanyalarınız ve sitenizdeki sayfalar için hangi anahtar kelimelerin en iyi sonucu vereceğini değerlendirmeye başlayacağınız bir sürece girmeniz gerekir.

Anahtar Kelime Araştırması Ne İşe Yarar?

Anahtar kelime araştırması yapmak; anahtar kelimelere olan talebi, organik ve ücretli arama sonuçlarında bu terimler için rekabet etmenin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Terimler için olan rekabeti anlamak da, SERP’de daha iyi bir sıralama elde etmek için stratejinizi optimize etmenize yarar.

Doğru bir şekilde anahtar kelime araştırması yapmak, arama motoru kullananların SERP’de ürün ya da bilgi bulmak amacıyla dili kullanmanın çeşitli yollarını sağlamaktadır. Ek olarak anahtar kelime araştırması yapmak; yeni içerik fikirleri bulmanıza, hedef kitleniz hakkında daha çok bilgi edinmenize ve sektörünüzün jargonu hakkında günceli yakalamanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak, uygun bir anahtar kelime araştırması yaptığınızda trafiği ve dönüşümleri direkt olarak web sitenize yönlendirmeye yardımcı olacak içerikler oluşturabilirsiniz. Kullanabileceğiniz pek çok anahtar kelime araştırma aracı olsa da, Google Adsword Anahtar Kelime Planlayıcı kullanarak araştırmaya başlayabilir ve yeni kampanyalar başlatarak işinizi çok daha ilerletebilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır?

Anahtar Kelime
Google Adwords adlı araç sizlere anahtar kelime planlaması konusunda yardımcı olacaktır.

Web sitenizdeki organik trafiği arttırmak için doğru anahtar kelimeleri bulmak oldukça önemlidir. Bunun için de Google’ın ücretsiz aracı olan Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı’dan yardım alabilirsiniz.

Yeni anahtar kelimeler kullanmak, blog yazısı konularınızı belirlemek ve arama motoru sıralamalarınız yükseltmek için güçlü bir araçtır. Bununla birlikte, kullanıcıların pek çoğu Google Adwords’ü doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını bilmezler. Bu sebeple, bu yazıda SEO performansınızı arttırmak için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcısı aracını nasıl kullanacağınızı ve bu araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı anlatacağız.

Google Ads Hesabı Oluşturmak

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı kullanabilmek için öncelikle bir Google hesabınızın olması gerekir. Eğer Google hesabınız yoksa, yeni bir hesap oluşturmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Yeni bir Google Ads hesabı oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bir Google hesabı oluşturduktan sonra Google Ads ana sayfasına giderek “Şimdi Başlayın” seçeneğine tıklayın ve oturum açmak için Google hesabınızı seçin.
 • Oturumunuzu açtıktan sonra Google Ads sizden bir kampanya oluşturmanızı isteyecektir. Eğer reklamlara para harcamak istemiyorsanız “Kampanya olmadan hesap oluştur” seçeneğine tıklayarak bu adımı atlayabilirsiniz.

Artık siz de bir Google Ads hesabına sahipsiniz. “Hesabınızı Keşfedin” butonuna tıklayarak Google Ads paneline gidebilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Aracına Ulaşmak

Anahtar Kelime
Bahsi geçen araca ulaşmak oldukça kolaydır.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracını açmak için sağ üst köşede yer alan “Araçlar ve Ayarlar” sekmesine tıklayın. Ardından, açılan menüde planlama altında listelenmiş olan “Anahtar Kelime Planlayıcı” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkar:

 • Yeni anahtar kelimeler keşfedin – Web sitenizin trafiğini arttırmaya yarayan bu seçeneği kullanarak yeni anahtar kelime fikirleri alabilirsiniz.
 • Arama hacmini ve tahminlerini alın – Bir anahtar kelime ile ilgili geçmiş trendi, arama hacmini ve gelecek tahminini görmek için bu seçenekten yararlanabilirsiniz.

Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfetmek için Seçeneklerinize Göz Atmak

Bir önceki adımdan “Yeni anahtar kelimeleri keşfet” seçeneğini seçtiyseniz eğer, karşınıza çıkan iki yeni sekme görürsünüz:

 • Anahtar kelimelerle başlayın – Bu başlığın altında anahtar kelimeleri bulabilmek için kelimeler (Romanlar) ya da kelime öbeklerini (Fantastik edebiyat romanları) girebilirsiniz. En fazla 10 anahtar kelime ya da kelime öbeği girebilirsiniz. İsterseniz filtre olarak kullanmak üzere bir alan adı da girebilirsiniz. Arama terimlerini girdikten sonra “Sonuçları Al” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.
 • Bir web sitesiyle başlayın – Bu seçeneği seçtiyseniz, anahtar kelime fikirleri bulmak için bir web sitesi URL’si girebilirsiniz. URL’sini girdiğiniz web sitesini kaynak olarak kullanan Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı, size kullanmanız için arama terimlerini getirir. Bu seçenek sayesinde, tüm web sitesinde ya da belirlediğiniz sitenin belirli bir sayfasında arama yapma olanağa sahip olabilirsiniz. Sitenin URL’sini girdikten sonra “Sonuçları Al” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Bir web sitesiyle başlama seçeneği, rakiplerinizin ne yaptığına bakmak ve onların anahtar kelimeleri hakkında bilgi edinmek için en ideal yoldur. Sadece web sitelerinin URL’sini girin ve rakiplerinizin ne üzerinde çalıştıklarını kullandıkları anahtar kelimeler sayesinde görün.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Aracının Sonuçları Nasıl Kullanılır?

“Sonuç Al” butonuna tıkladığınızda, Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı girdiğiniz URL’yi ya da anahtar kelimeleri kullanarak size sonuçları getirir ve pek çok anahtar kelime fikri önerir. Örnek vermek gerekirse, aranacak terim olarak Google Analytics’i seçtiğinizde araç size kullanılabilir 674 anahtar kelime fikri verir. Ek olarak, arama sonucunuzu genişletmek için başka anahtar kelime önerileri de verir. Google Adwords Kelime Planlayıcı aracı tarafından gösterilen her bir anahtar kelime önerisi dört ölçüm mevcuttur:

 • Aylık aramalar – Arattığınız anahtar kelimenin her ay kaç defa aratıldığını gösterir. Böylece hangi anahtar kelimenin en fazla trafiğe sahip olduğunu görebilirsiniz.
 • Rekabet – Bu ölçüm size, bir reklam yerleştirmenin ne kadar zor olduğunu gösterir. Genellikle düşük, orta ya da yüksek olarak tanımlanan bu zorluk derecesini anahtar kelimedeki rekabeti görmek için temel bir metrik olarak da kullanabilirsiniz.
 • Sayfanın üst kısmı teklifi (düşük aralık) – Anahtar kelimelerin ne kadar kazançlı olduğunu ve en düşük reklamı verenlerin bir sayfanın üst kısmı teklifi için ödeme yapacağını gösterir.
 • Sayfa başı teklifi (yüksek aralık) – Anahtar kelimelerin ne kadar kazançlı olduğunu ve en yüksek reklam verenlerin bir sayfa başı teklifi için ödeme yapacağını gösterir.

Ayrıca; konum, dil, arama ağı ve zaman dilimini baz alarak da yeni anahtar kelimeler bulmak için ek filtrelerden yararlanabilirsiniz.

“Arama Hacimlerini ve Tahminleri Al” Seçeneğine Tıklamak

Anahtar Kelime
İşinize yarayabilecek pek çok araştırmayı bu araç ile yapabilirsiniz.

Eğer iki adım önceyi hatırlıyorsanız, Google Adwords size arama hacimlerini ve tahminleri almak için başka bir seçenek sunduğunu anımsıyor olmanız gerekir. Anahtar kelimeleri ya da kelime öbeklerini virgülle ayırarak sonraki satırda yer alan kutuya girin ve “Başlayın” seçeneğine tıklayın. Girdiğiniz her anahtar kelime için Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı aracı şunları tahmin eder:

 • Bir sonraki ay için bekleyebileceğiniz toplam tıklama sayısını
 • Reklamınızın kaç kez gösterileceğini
 • Toplam maliyetinizi
 • Ortalama konumuzu
 • Tıklama başına maliyetinizi (CPC)

Ek olarak, her bir anahtar kelime tahminini tek tek tıklamalar, gösterimler, maliyet, tıklama oranı (CTR) ve ortalama tıklama başına maliyete (CPC) ayırır. Bu rapor, belirli bir anahtar kelimenin bilgilerini görüntülemenize yaradığından ayrıca bir anahtar kelime önerisi sunmaz.

Sunulan bu rapordan en iyi şekilde yararlanmak amacı ile “Tarihsel Metrikler” sekmesine gidin. Böylece her bir anahtar kelime için ortalama aylık aramaları ve rekabeti görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, web sitenizin performansınızı arttırmanıza yardım edebilecek anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, eğer hızlı sonuçlar arıyorsanız aylık arama hacmi 1k – 10k arasında olan ve düşük ile orta rekabete sahip bir anahtar kelime tercih edebilirsiniz.

Ücretsiz Olarak Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanmak

Dilediğiniz takdirde Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı’yı ücretsiz kullanmanız mümkündür. Ancak, bu aracı ücretsiz kullanmak için yeni açtığınız Google Ads hesabınızı Akıllı Mod’dan Uzman Mod’a geçirmeniz gerekir. Bunu yaparken, Google’ın size ücretli kampanyalar oluşturmanız için vereceği herhangi bir yönlendirmeyi dikkate almamanız çok önemlidir. SEO ile ilgilenmeye yeni başladıysanız ve Google Adwords’ü nasıl ücretsiz kullanacağınız bilmiyorsanız sırasıyla şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Google’ın verdiği herhangi bir hizmeti kullanabilmek için bir Google hesabına sahip olmanız gerekir.
 • Hesap açtıktan sonra “Anahtar Kelime Planlayıcı’ya Git” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan sayfada Google size bir Ads kampanyası oluşturmaya çalışır. Pek çok insan bu sayfayı gördükten sonra Google Adwords’ü kullanabilmek için ücretli reklam kampanyaları oluşturmaları gerektiğini düşünür. Ancak, bu araçtan yararlanmak için ücretli reklam oluşturmak zorunda değilsiniz.
 • Bu adımı geçebilmek için, sayfada çıkan seçeneklerden hiçbiri işaretlemeyin ve sayfanın en altında yer alan “Uzman Moduna Geçin” yazısına tıklayın.
 • Kampanya hedefi belirlemenizi isteyen bir yazı karşınıza çıkar. Yine bir önceki adımda olduğu gibi hiçbir seçeneği işaretlemeden sayfanın altındaki “Kampanya olmadan bir hesap oluştur” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada konumunuza göre bilgileri girerek “Gönder” butonuna basarak işletmeniz hakkındaki bilgileri doğrulayın. İşletmeniz ile ilgili bilgileri doğrularken sizden herhangi bir ödeme yapmanız ya da kredi kartı bilgilerinizi girmeniz talep edilmez. Böylece herhangi bir ücretli kampanya oluşturmanıza gerek kalmadan hesabınızı kurabilir ve Google Kelime Planlayıcı aracına ulaşmaya daha da yaklaşabilirsiniz.
 • Karşınıza gelen yeni sayfada “Hesabınızı Keşfedin” butonuna tıklayarak Ads hesabınızın yönetim paneline erişin.
 • Yönetim panelinin üstündeki barda bulunan menüde “Araçlar ve Ayarlar” başlığına tıklayın.

Tüm bu adımları takip ettikten sonra karşınıza çıkan yeni sayfada yer alan menüde “Anahtar Kelime Planlayıcı” aracını görebilirsiniz.

Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı Ne için Kullanılır?

Google Adwords
Google Adwords anahtar kelime planlayıcı pek çok noktada işinize yarayacaktır.

Google’ın anahtar kelime planlayıcısı SEO ile ilgi işiniz için anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Hem oldukça kullanışlı hem de ücretsiz bir araç olan Google Adwords ile işinizle ilgili anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz. Böylece, anahtar kelimelerin hedef aldığı aylık arama hacimlerinin tanı sıra maliyetini de rahatça görebilirsiniz.

Yeni Anahtar Kelimeleri Keşfetmek

Site trafiğini arttırmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcısı kullanıldığında, site ve içerik için uygun anahtar kelime önerileri sunar. Örnek anahtar kelimeler, ilk defa kullanılan bir site için yeni bir akış ve dizinde yer alma şansı oluşturur. Bu, web sitesi için anahtar kelime bulamayan kullanıcılar için oldukça verimli işleyen bir programdır.

Anahtar kelime oluşturmaya başlamanın ayrıca kolay yöntemleri de vardır. İçerik ile ilgili direkt bilgi verici metinleri yerleştirmek ilk çözüm olarak denenebilir. Örneğin; “bağımsız oyun listesi” ya da “bağımsız oyun sevenler için liste” gibi geniş ve anlaşılır terimler kullanmak Anahtar Kelime Planlayıcı için rahat bir tarama imkanı sunar. Bu da programın daha verimli ve net sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlar.

Başlangıç için kullanılan anahtar kelimeler ne kadar net ve geniş anlamlı olursa, öneri miktarı da bu genişlik ve netliğe oranla artar. Yine de anahtar kelimeler kullanılırken hem çok genel terimlerden hem de spesifik bilgi içeren terimlerden kaçınılmalıdır. “Bağımsız oyunlar” diye genel bir terimden başlamak yerine “Bağımsız platform oyunları” şeklinde bir anahtar kelime dizini oluşturmak, direkt hedefe yönelik bir yol sağlayabilir.

Aylık Ortalama Arama Sayısını Görmek

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracılığı ile kullanılan ya da kullanılması düşünülen anahtar kelimeler ile ilgili belli bir zaman dilimi içerisinde ne kadar arama yapıldığı da görülür. Web sitesi içeriği ile ilgili yapılan aramaların durumunu görebilmek, iş geliştirme ve web sitesini efektif yönetebilmek için oldukça önemli bir noktadır. Kullanılmayan ve aratılmayan anahtar kelimeleri kullanmak ve bu kelimeler ile aranılan kitleye ulaşmaya çalışmak web sitesi trafiğine zarar verir. Ayrıca bu durum, sitenizin arama dizininden düşmesine sebep olur. Bu da site akışını ve haliyle de web sitesi içeriğini etkiler.

Diğer bir nokta da çok sık aranılan kelimeler ve bu kelimeler ile akışını çok yüksek derecede güçlendiren sitelerin gölgesinde kalma durumundan sıyrılmaktır. Örneğin; satılan bir ürün için rekabet varsa mutlaka birden fazla marka vardır. İstenilen marka çok pahalı ya da markaya ulaşım zor olabilir. Böyle bir durumda, bunun yerine tüketiciler ikame mallara rağbet gösterir. Siteler için anahtar kelime oluştururken de büyük sitelerin gölgesinde kalmamak için ikame anahtar kelimeler seçilmelidir. Bu şekilde hedef kitleye ulaşma seçenekleri artar ve site ile kalibre bir arama dizi oluşur.

Arama raporlarını görebilmek, web sitesi sahiplerinin içerikleri ile ilgili plan ve strateji yapmalarını kolaylaştırır. Doğru rapor okuma ile asıl hedef kitleye yönelik anahtar kelimeler seçilebilir ve site akışı bu anahtar kelimeler doğrultusunda direkt hedefe yönelik yinelenebilir. Anahtar kelime arama sayılarını görmek, satılan bir ürün için piyasa araştırması yapmaya benzer. Piyasa araştırmasını doğru yapan ve pazarı doğru okuyan birey, daima diğer rakiplerinden daha önde olur.

Anahtar Kelimeler için Maliyeti Keşfetmek

Anahtar kelimeler
Anahtar kelimelerin maliyeti de oldukça önemlidir.

Anahtar kelimeler oluşturulurken, planlanan ve bir hedef doğrultusunda ilerlemek için oluşturulan anahtar kelimelerin maliyetleri de düşünülmelidir. Google Anahtar Kelime Planlayıcı uygulaması, oluşturulan anahtar kelimelerin arama motorlarında ve arama dizinlerinde gösterilmesi halinde oluşan ortalama maliyeti gösterir. Bu da web sitesi yöneticilerinin maliyet planı yapıp, hedef bütçeyi oluşturmasını sağlar. Maliyeti belirlenmiş bir sistem içerisinde çalışmak, bütçeye uygun hareket etmeyi ve mali sınırları aşmamaya olanak sağlar.

Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, bir kelimenin aylık aranma ortalaması yüksekse bu anahtar kelime aynı oranda yüksek maliyete sahiptir. Kısaca piyasanın talebine göre bir arz oluşur ve rekabetin çok olduğu ürünün maliyeti de çoktur. Sektöre, ürüne ve hizmete göre anahtar kelimelerin maliyetleri değişebilir lakin bu istisnai durumlar için geçerlidir. Genele bakıldığı zaman, oluşturulan reklamların maliyetini anahtar kelimeler, kalite puanları belirler ve bütçe ayarları bu maliyetlere göre yapılır. Doğru maliyeti yapmak, bütçeyi efektif kullanmayı sağlar ve bu da ilerisi için atılacak adımları kolaylaştırır.

Yeni Kampanyalar Oluşturmak

Google, internet üzerindeki tüm olayların oluştuğu ve birden fazla bağlantıya ulaşmayı sağlayan temel bir firmadır. Google Ads uygulaması içerisindeki Anahtar Kelime Planlayıcı uygulaması da bu nimetlerden oldukça fazla yararlanır. Kullanıcılarına en ince detaylarına kadar bilgi ve döküm veren uygulama, yeni kampanyalar oluşturmaya da olanak sağlar. Kısaca Google ve Google uygulamaları, “bilgi güçtür” prensibi ile hareket eder ve kullanıcılarına da bu gücü kullanmaları için imkan sağlar.

Asıl ihtiyaca ve duruma göre girilen bütçeler ile oluşan yeni kampanyalar, web sitesi aracılığı ile ürünlerin büyümesini sağlar. Oluşturulan ve uygulanan kampanyaya, Google Anahtar Kelime Planlayıcı uygulamasındaki “Araçlar ve Ayarlar” sekmesinden erişilir. Uygulamanın basit arayüzü ile tüm kampanyaları tek bir menü içerisinden görmek mümkündür. Uygulamayı kullanabilmek için, kullanıcıların bir Google hesabı olması yeterlidir.

Google Ads ne kadar kullanışlı olsa da SEO anahtar kelime araştırması ile planlaması da oldukça güçlü ve değerli bir araçtır. Firmaların büyük bir bölümü her iki uygulamayı da kullanır ve sitelerini ortak bir araştırma sonucunda durumu göre optimize eder. Daha dengeli ve daha güçlü bir web sitesi oluşturmak için birden fazla araç kullanmak gerekir. Bu sebeple sitelerin SEO kampanyalarına uyumlu olduğundan emin olmak gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Anahtar kelime analizi yapabilmek için piyasadaki ücretsiz araçları kullanabilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz.

Keywords Planner, anahtar kelime planlayıcı demektir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *